Banyonuzda Kullanmanız İçin En Uygun Bitkiler

Banyo, farklı bitki türleri ile süslemek için harika bir yerdir. Farklı ve daha sağlıklı bir ortam yaratmak için bu dekoratif unsurdan yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda banyonuzda kullanabileceğiniz en iyi bitkileri keşfedeceksiniz.
Banyonuzda Kullanmanız İçin En Uygun Bitkiler

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Biraz yaratıcılıkla banyonuzu yenileyip aynı zamanda ona modern ve taze bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu bağlamda, iyi seçilmiş bitkilerin yerleştirilmesi banyonuzda büyük bir dekoratif fark yaratabilir. Bu dekoratif ögeden en yüksek faydayı elde edebilmeniz büyük ölçüde kullandığınız bitki türlerine bağlı olacaktır.

Banyonuzda  kullanmanız için en uygun bitkiler

Banyonuza yeşilin doğal dokunuşunu katmak için bazı iyi fikirler:

1. Bambu

Nemli ortamları sevdiğinden banyonuzda bambu kullanmak iyi bir fikirdir.
Bu bitki nemli ortamlarda ve doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde iyi yetişir. Yani, banyo bu bitki için için iyi bir yer olabilir.

Bambu banyonuza yerleştirebileceğiniz en iyi bitkilerden biridir. Bu bitki nemli ve loş ışıklı alanlarda çok iyi yetişir.

Ayrıca, ince ve uzun şekilde yetiştiği için küçük alanlara yerleştirilmeye çok uygun mükemmel bir bitkidir. Böylece, kullanıldığı alanların daha geniş görünmesini sağlayabilir. Buna ek olarak, feng shui’ye göre bu bitki iyi enerji çekiyor.  Bakımını uygun şekilde yapmak için suyunu düzenli olarak değiştirmek önemlidir.

2. Altın pothos

Bu, küçük, nemli alanlarda kullanabileceğiniz bir başka mükemmel bitkidir. Güzel olduğu gerçeğinin yanı sıra, bir saksıya bile ihtiyaç duymadığı için bakımı çok kolaydır. Çoğu kabın içine yerleştirebilirsiniz. Sulanmasına gelince, suyunu sık sık değiştirmeniz gerekir.

Altın pothos doğrudan güneş ışığını sevmez. Gün ışığını dolaylı olarak alması gerekir, aksi takdirde hızlı bir şekilde solacaktır. Mükemmel bir dekoratif unsurdur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Ev Bitkileri: İyi Bakmak İçin 9 İpucu

3. Aloe vera

Aloe vera, banyonuza yerleştirebileceğiniz en güzel ve pratik bitkilerden biridir. Banyonuza “klasik” bir hava vermenin mükemmel bir yolu olmasına rağmen, çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyduğu da doğrudur.

Estetik açıdan güzel olmasının yanı sıra, sağlığınız için yararlı birkaç özelliğe de sahiptir. Bu bağlamda, diğer güzellik rutini elemanlarına ek olarak yanıkları gidermek veya saç maskeleri hazırlamak için yapraklarından edineceğiniz jeli kullanabilirsiniz.

4. Orkide

Orkide, banyonuzda kullanmak için çok hoş bir bitkidir.
Orkide banyonuza renk ve canlılık katar.

Şüphesiz ki, orkide en güzel çiçeklerden biridir. Bu nedenle, evinizin herhangi bir alanını orkide ile süslemek harika bir fikirdir. Böylece banyonuza çok fazla renk ve canlılık katacaksınız.

Ancak Vandas, Cattleyas veya Dendrobium orkidesi gibi, nemli alanlar için en uygun orkide türünü satın almanın önemli olduğunu unutmayın.

Solmaması için bu bitkiye çok özenli bir şekilde bakmalısınız. Bu demek oluyor ki, orkidenizi iki sulama arasında iyice kurutmalısınız. Bu nedenle, suyu iyice kuruyana kadar doğrudan güneş ışığı almasına izin vermelisiniz.

5. Filodendron

Filodendronlar, doğrudan güneş ışığı almayan nemli ortamlar için de mükemmeldir. Buna ek olarak, bu bitkinin bakımı çok kolaydır, çünkü sadece düzenli olarak suladığınızdan emin olmanız gerekir. Öte yandan, bu bitki de çok iyi bir feng shui’ye sahiptir. Bu bitkiyi yerleştirdiğiniz herhangi bir alanda pozitif enerji akışını desteklediğini söyleniyor.

6. Barış zambağı

Bu güzel beyaz çiçek, çok fazla dikkat veya bakıma ihtiyaç duymadan çok iyi yetişebilir. Yine, sadece düzenli olarak suladığınızdan emin olmanız gerekir. Estetik olarak baktığımızda, banyolara hem renk hem de farklılık kazandıran çok güzel bir bitkidir. Ayrıca, çok iyi bir feng shui vardır.

7. Begonya

Begonya banyonuza canlılık katacak.
Bu bitki mekanlara renk ve canlılık sağlar. Banyonuzda dekorasyonu tamamlamak için kullanabilirsiniz.

Begonyalar banyolara yerleştirilebilecek en iyi bitkilerden biri olarak kabul edilir. Bunun ana nedenlerinden bir tanesi, bu bitkinin yaşamak için gölgeye ve neme ihtiyaç duymasıdır.

Begonya’nın bir başka avantajı da, çok çeşitli canlı renklerde olmasıdır. Bu nedenle, çeşitli mekanları süslemek ve onları canlandırmak için mükemmel bir bitkidir.

8. Sarmaşık

Sarmaşık banyonuzu dekore etmek ve ona tazelik katmak için mükemmel bir seçimdir. Küçük, yeşil yaprakları olduğundan, sarmaşığın bakımı çok kolaydır, doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz ve haftada sadece  iki kez sulanması gerekir.

Kış aylarında bile sarmaşığınızı haftada bir kez sulamanız yeterlidir. Çok güzel bir bitkidir ve en iyi yanı, bakımının çok kolay olmasıdır.

9. Açelya

Açelya, birçok insanın farklı alanları ve çevrelerini. özellikle de  bahçelerini süslemek için kullandığı güzel bir bitkidir. Bununla birlikte, bu bitki bol miktarda güneş ışığı aldığı sürece banyonuzda da çok iyi yetişebilir. Doğal ışık, solmayacağından emin olmak için gereklidir.

Bakımı ile ilgili olarak, bu bitki, özellikle çiçek açtığında düzenli ve bol sulama gerektirir. Evde bulundurmak için iyi bir bitkidir.

Bu dokuz bitki, banyonuz da dahil olmak üzere evinizin farklı alanlarını süslemek için mükemmeldirler. Güzel olmalarının yanı sıra nemli ortamlarda da yetişebilirler. Aynı şekilde, çoğu doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz, yani bakımları çok kolaydır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.