Sıcak ve Davet Edici Bir Ev İçin Fikirler

Bugün sizlere sıcak ve davet edici bir ev için bazı fikirler vermek istiyoruz. Böyle bir eve sahip olmanız için küçük değişiklikler yapmanız yeterlidir. Hadi bir göz atın!
Sıcak ve Davet Edici Bir Ev İçin Fikirler

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Sıcak ve davet edici bir ev ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise, okumaya devam edin!

Evinizi her zaman hayalini kurduğunuz eve çevirebilmeniz için sizinle birkaç kolay ve ucuz değişiklik paylaşacağız.

Sıcak ve Davet Edici Bir Ev İçin Fikirler

Sıcak bir eve sahip olmak için çok fazla para harcamanıza gerek yok. Tersine, elde edeceğiniz konfor detaylarda ve ne kadar yaratıcı olabileceğinizde saklıdır.

İşte siz ve sizi ziyaret eden herhangi biri için daha hoş ve samimi bir his yaratabilmek için evinizde yapabileceğiniz birkaç değişiklik.

1. Rahatlatıcı bir ışıklandırma seçin

İyi ışıklandırması olan bir ev.
Işıklandırmanızı seçmek sıcak ve rahat hissetmek için gereklidir.

Sadece bir düşünün: karanlık ve kasvetli bir odaya girdiğinizde nasıl hissediyorsunuz? Şüphesiz ki böyle bir yerin içinizde uyandırdığı duygular açık bir alanda iken hissettiklerinizin tam tersidir. Bundan dolayı, ya doğal ışığınızı maksimum düzeye çıkarın, ya da odalarınıza daha sıcak bir his katacak lambalar kullanın.

Evinizdeki ışıklar sizinle ilgili çok fazla şey söyler. Sıcak (ve tercihen çevre dostu) olan ampulleri tercih edin. Benzer şekilde, o köşedeki tekli koltuğun yanına bir okuma ışığı koymak da isteyebilirsiniz. Vurgulamak istediğiniz spesifik alanlara yönlendirilmiş lambalar kullanmayı bir değerlendirin (örneğin bir resim gibi şeylere).

Ayrıca ışıklarınıza ışık azaltıcı cihazlar eklemeyi bir değerlendirin, çünkü bu aletler istediğiniz ışık yoğunluğunu seçerek odanızdaki modu değiştirmenize olanak tanır. Tavan ışıkları ve yer lambaları için ışık azaltıcılar bulabilirsiniz. Aynı şekilde kavanoz kullanarak kendi lambalarınızı da yaratabilirsiniz.

2. Kişisel detaylar evinizi daha samimi hale getirir

Bir tasarımcı tutmadığınız takdirde evinizi dekore etmek için kullanacağınız hemen hemen herhangi bir şey kişiseldir. Bakmayı istediğiniz, sizi mutlu eden ve size güzel anılarınızı hatırlatan eşyalarınızı sergileyin.

Örneğin, Hindistan’dan satın aldığınız o halı veya geçen sene gittiğiniz safaride çektiğiniz o fotoğraflar evinizi daha kişisel hale getirmek için harikadır. Bu tip şeyler iyi odak noktaları yaratacaktır.

3. Evinizi Bitkiler İle Dekore Edin

İçinde bitkiler olan bir ev.
Bitkiler evinizi sıcak ve rahat hissettirmenin harika bir yoludur.

Ev bitkileri evinize renk katar ve bütün odaları aydınlatır. Çok fazla bakım ve sulama gerektirmeyen, bitkilerle aranızın iyi olduğunu düşünmüyorsanız dahi seçebileceğiniz bir sürü bitki vardır.

Aydınlatmak istediğiniz herhangi bir yere, mesela üzücü bir köşeye veya yüksek bir rafa bitki koyun. Eğer penceresi olup güneş alan bir banyonuz varsa oraya bazı tropik bitkiler de ekleyebilirsiniz çünkü bu bitkiler buhara bayılacaktır.

4. Uygun perdeleri seçin

Eviniz için en uygun perdeleri seçmek eviniz için harikalar yaratabilir. Genel olarak, en azından paylaşılan alanlarda, perdeler içeriye biraz da olsa ışık girmesine izin vermelidir.

Odanız basitse ve çok fazla ayrıntıya sahip değilse parlak renkler ve cesur desenleri seçebilirsiniz. Bunun tersine eklektik bir odanız varsa nötr renklere sahip basit perdeler harika olacaktır. Perdelerle çok fazla eğlenebilirsiniz, sizin için doğru olan perdeleri bulana kadar desenleri karıştırıp eşleştirmeye devam edin.

Ayrıca, bir fırça ve kumaş boyası kullanmayı biliyorsanız perdelerinizi kişiselleştirebilirsiniz de. Güzel bir desen seçin veya sadece elinizle çizin. Tüm kumaşı kaplamak zorunda olmadığınızı da aklınızda tutun. Farklı yerlere küçük detaylar eklemeniz yeterli olacaktır.

5. Mum kullanın

Birkaç yüzen mum.
Mumlar evinize yumuşak bir ışık ekleyerek sıcak ve davet edici bir ev oluşturur.

İyi bir ışıklandırmaya sahip olmanın öneminden çoktan bahsettik, mumlar da bunu sağlamanın harika bir yoludur. Mum kullanmak odanıza romantik, samimi ve sıcak bir ışık katar. Bazı mumlar odaya bir koku bile ekler!

6. Halı kullanmak sıcak ve davet edici bir ev sahibi olmak için kolay bir yoldur

Halı kullanmak evinize rahat ve sıcak bir hava katmanın başka bir yoludur. Sonuçta, kışın halıların üzerinde yürümeyi kim sevmez ki?!

Evinizin her santimine halı koymak zorunda değilsiniz. Hatta, belirli yerlerde küçük halılar bile kullanabilirsiniz. Mesela bir koltuğun önüne halı koyabilirsiniz.

Bu yazımızı da kaçırmayın: İç Dekorasyon İçin 6 Küçük İpucu

7. Ahşap mobilya kullanın

Ahşap bir masa.
Ahşap evinize rüstik bir hava katarak sıcak ve davet edici bir ev yaratabilir.

Başka hiçbir materyal ahşabın yarattığı kadar sıcak bir his yaratamaz. Ahşabı evinizdeki herhangi bir mobilya, raf veya diğer aksesuarda kullanabilirsiniz. Örneğin, önceden sahilde bulduğunuz o dalgaların sürüklediği odunla ev yapımı bir orta süsü yapmaya ne dersiniz? 

8. Düzen, sıcak ve davet edici bir ev sahibi olmanın ilk adımıdır

Düzenli bir ev kendinizi dengeli hissetmenizi sağlar ve sizi rahatlamaya davet eder. Düzensizlikler ise stres seviyenizi arttıracaktır.

Neyse ki, internette birçok organizasyon tavsiyesi bulabilirsiniz. Sadece basit bir arama yapmanız yetecektir!

9. Yuvarlak hatlı sandalye ve koltuklar tercih edin

Etrafında farklı renkler ve desenlerde sandalyeler olan bir masa.
Sıcak ve davet edici bir ev için kullanılabilecek çeşitli şekiller vardır.

Bu saçma görünebilir ancak yuvarlak hatlar sizi dinlenmeye ve rahatlamaya davet eder. Ancak, eğer halihazırda düz hatlı sandalyeleriniz varsa sandalyelerinize birkaç minder ekleyerek onları daha rahat hale getirebilirsiniz.

10. Minderler ve battaniyeler kullanın

Minderler ve battaniyeler eski koltuklara yeni hayatlar vermenin harika bir yoludur. Bu şeyleri daha da rahat hale getirmek için onları artık kullanmadığınız eski kıyafetlerden yapabilirsiniz. Kapitone yapmak hem modadır, hem de en rahat çözümlerden biridir.

Sizin de görebileceğiniz üzere küçük değişiklikler yaparak sıcak ve rahat bir eve sahip olmak son derece kolaydır. Alışverişe gitmenize gerek bile olmayabilir – sadece kollarınızı sıvayın ve yaratıcılığınızı kullanın!

İlginizi çekebilir ...
Minimalizm İle Evinizi Sadeleştirmenin Yolları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Minimalizm İle Evinizi Sadeleştirmenin Yolları

Genellikle eşyaları gelişigüzel yerleştiririz. Bu, odaların düzensiz görünmesine yol açar. Minimalizm, evi düzene sokmak için harikadır.  • Mendoza, E. (2017). Diseño de Interiores. Manual de Diseño de Interiores.
  • Pérez Jaimes, A. E. (2004). Diseño interior: solución integral a los espacios. (Spanish). INTERIOR DESIGN: INTEGRAL SOLUTION FOR SPACES. (English).
  • Migoya, P. (2010). El color en el diseño de interiores. Proyecto de Interiores.