Aynanız Aslında Başkalarına Ne Gösterdiğinizdir

Çevrenizdekilerin davranışlarının sizi bu kadar rahatsız etmesinin, zayıf noktalarınızdan bir tanesi olma ihtimalini hiç düşündünüz mü?
Aynanız Aslında Başkalarına Ne Gösterdiğinizdir

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Başkalarının sizin aynanız olduğunu biliyor muydunuz? Gördüğünüz şey sizin bir yansımanızdır. Belki bunu fark etmediniz ama kendinizle her zaman başkaları aracılığıyla ilişki kurarsınız.

Size bir örnek vereceğiz. Başkaları hakkında arkadaşlarınızı rahatsız eden fakat sizi etmeyen şeyler var mı? Bu, başkalarında kendilerinin bir parçası olan bir şeyleri gördükleri için olur. Bu nedenle, tepki gösterirler.

Sorun şu ki, tepki gösterdiğimiz şeyin bizim hatamız olmadığını düşünürüz. Bunun diğer kişi yüzünden olduğunu söyleriz. Bu bizim ilk hatamızdır.

Eğer sahip olduğunuz bir sorun olmasaydı, onların davranışlarını tamamen gözden kaçırmış olurdunuz. Buna, yalan söylemek, sadakatsizlik ya da aşağı olduklarını düşündüğünüz başka davranışlar dahildir.

Başkaları sizin aynanız ise, bunun avantajlarından yararlanın

siz ve aynanız

kendinizi iyileştirmek için neye ihtiyacınız olduğunu anlamak için mükemmel bir fırsattır.

Mesela, eğer birinin başkalarını eleştirmesi sizi rahatsız ediyorsa ve buna katlanamıyorsanız dikkat edin! Kendinize karşı aşırı sert olmanız mümkündür. Ayrıca, çok fazla şey talep etme ihtimaliniz de vardır. Bu, değişmeniz gerektiğimi işaret eden bir göstergedir.

Başka bir durumda, sadakatsizlikten muzdaripseniz ya da birini defalarca aldattıysanız dikkat edin. Kendinize karşı sadakatsiz hissettiğiniz bir yönünüz var mı bakın.

Değerlerinize hangi noktada saygı göstermiyorsunuz?Gördüğünüz gibi ayna, size başkalarını eleştiren bir insan olduğunuzu söylemez. Aynı zamanda partnerinize karşı sadakatsiz olup olmadığınızı göstermez. Bunun yerine, sizin kendinizle olan ilişkinizi anlatır.

Sonuç olarak, durumunuzu deneyimlerinizin yardımına dayalı olarak yorumlamanız gerekir.Başkaları sayesinde, kendiniz açısından iyileştirmeniz gereken noktaları görürsünüz.

Eğer partneriniz annelerine çok bağlıysa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, kendinize bir şey sorun. Sizin annenizle olan ilişkinizde neler oluyor? Kalbinizde derinlerde bir yerde daha yakın bir ilişki istiyor musunuz?

Başkalarını hissettiğiniz şeyler konusunda sorumlu kılmayın

gökyüzü

İnsanlar genellikle mutluluklarını başkalarının ellerine bırakır.bizi öfkelendirdikleri için

Bununla birlikte, kimse sizde hissetmek istediğinizin dışında bir tepki uyandıramaz. Bu durum, halihazırda var olan bir yarayı açarlarsa meydana gelir.

Örneğin, patronunuz size işinizi daha iyi yapmanın bir yolunu söylerse. Ve siz bu nedenden ötürü oldukça reddedilmiş hissediyorsanız bunun sebebi büyük bir oranda güvensizlik duygusuna sahip olmanız olabilir.

Her bir aynanın söylediği şey, kendinize odaklanmaya başlamanızdır. Onlar size odaklanır ve kendiniz için sorumlu olmaya başlamanızı sağlar.

Size olanlar için başkalarını suçlamak daha rahattır. Ancak sizi rahatsız eden bu sadakatsiz kişi size bir şeyler anlatmaktadır. Ayrıca sizi doğrudan etkileyebilir.

Bu nedenle, öyle ya da böyle, insanlar kendilerini her zaman kendileriyle ilişkilendirir; iyi ya da kötü olsun diğer insanda gördüğünüz her şey kendinizde sahip olduğunuzdur. Durum böyle olmasaydı, bunu göremezdiniz.

İlişkileriniz size değişmenizi söyler

kağıt adam

Acı çekiyorsanız, ilişkilerinizde bir şeyler iyi gitmiyorsa, elinizden gelenin en iyisini yapın. İçinizde olup sizi inciten şeyleri görmek için bu deneyimi kullanın.

Çünkü her zaman başkalarına odaklanırsınız, onları nasıl okuyacağınızı bilirsiniz. Başımıza gelenlerin bizimle hiçbir ilgisi olmadığına inanmayız. Ayrıca, bu insanların narsist ya da kötü insanlar olduğuna da inanmıyoruz.

Başkaları ile ilişki kurma şeklinizin size anlatmaya çalıştığı şeylere odaklanmalısınız. Belki çok fazla fedakarlık yapıyorsunuz ve başkalarına bir şey yapmaları için hiçbir fırsat vermiyorsunuz. Onlar da ilişkiniz için bir şeyler yapabilir.

Eğer her zaman aynı türden biriyle birlikte olursanız, belki kendinize saygı duymaz ya da kendinizi sevmezsiniz. Belki de bir tür bağımlılıktan dolayı acı çekiyorsunuz.Bu durum, göz bağını çıkarmanız gereken noktadır.

İlginizi çekebilir ...
Mutlu Olmak İçin Ayna Kanununu Keşfedin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mutlu Olmak İçin Ayna Kanununu Keşfedin

Ayna Kanunu, başka insanlarda gördüklerimizin içimizin bir yansıması olduğunu belirtir. Mutlu olmak istiyorsak, bunun başkalarına değil, kendimize ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Emily Pronin. (2008). Cómo nos vemos a nosotros mismos y cómo vemos a los demás. Departamento de Psicología y Escuela de Asuntos Públicos e Internacionales Woodrow Wilson, Universidad de Princeton, Princeton, NJ 08540, EE. UU.
  • Van Overwalle, F. y Baetens, K. (2009). Comprender las acciones y los objetivos de los demás mediante el espejo y los sistemas de mentalización: un metaanálisis. NeuroImage, 48 (3), 564–584. https://doi.org/10.1016/j.neuroimage.2009.06.009

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.