Basuru Önleme ve Tedavi Etme

Basuru Önleme ve Tedavi Etme
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 14 Ocak, 2019

Basur; son derece rahatsız edici ve hatta ağrılı olabilir. Ancak, birçok insan bu durumdan sessiz bir şekilde şikayetçi olmaktadır. Basuru önlemek için tavsiyelerimize kulak verin!

Bugünkü yazımızda, basuru önlemenin bazı basit ve tamamen doğal ipuçlarını ve herhangi bir yan etkisi olmayan hızlı tedavi yollarını sizlerle paylaşacağız.

Basur tam olarak nedir?

Basur iltihaplanmış veya varisli kalın bağırsak ve anüs damarlarıdır. Herkes bu damarlara sahiptir, ancak bu damarlar şiştiğinde veya aşırı büyüdüğünde bir sorun teşkil eder. Bazı ağır vakalarda, vücut dışına dahi sarkabilirler.

Bu durum; iltihap, kaşıntı, ağrı ve bazı durumlarda kanamaya sebep olur.

30 yaşını geçmiş insanların yarısında bu rahatsızlık görülmesine rağmen yalnızca ağrı şiddetlendiğinde veya kanama görüldüğünde doktora gidildiği gözlemlenmektedir.

Bu sağlık sorununu etkileyebilen kabızlık, hareketsiz bir yaşam tarzı, hamilelik veya fazla kilolar gibi birkaç faktör mevcuttur. Ayrıca, ırsi doku zayıflığından şikayetçi insanlarda anal sfinkter kası da durumdan etkilenir.

basuru yok edin

Basuru yok etmek için genel tedavi

Basuru önlemenin ve doğal yollarla tedavi etmenin en temel yolu meyve ve sebzeye dayanan bir beslenme türünü benimsemektir. Ayrıca işlenmiş gıdalara dikkat etmeli ve bakliyat, tam tahıl, çerez ve tohum tüketiminizi arttırmalısınız.

Ancak, öğünler arasında bol su içmek önemlidir; çünkü lif zengini bir beslenme düzgün bir sindirim için bol su gerektirir.

Aynı zamanda, özellikle hareketsiz bir yaşam tarzı veya rutininiz varsa, her gün hareket etmeli ve bol egzersiz yapmalısınız.

Son olarak, tuvaletinizi kesinlikle tutmamalısınız. Evlerinin dışında tuvalete gitmeyi istemeyen birçok insan olmasına rağmen, tuvaleti tutmak kabızlığı çok daha kötü hale getirmektedir.

Şimdi sizlere bu tedavinin etkisini arttıracak birtakım doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Şifalı gıdalar

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, bağırsak geçişine yardımcı olacak ve ağrı ile tahrişi azaltacak bazı gıdaları da beslenmenize dahil edebilirsiniz:

  • Psilyum: Plantago olarak da bilinen bu doğal çözülebilir ve çözülmez lif bağırsakları düzenlemekle görevlidir. Kahvaltıdan ve akşam yemeğinden önce bir bardak suyla karıştırıp içmeniz önerilir.
  • Agar-agar: Jelatin yapımında kullanılan bu su yosunu bağırsağın daha iyi çalışmasını sağlar. Bu malzemeyi tüm tatlı çeşitlerinde kullanılabilir ve tariflerinize kıvam arttırmak için de ekleyebilirsiniz. Ne kadar çok agar-agar eklerseniz, tarifiniz o kadar sert ve kıvamlı olacaktır.
  • Keten tohumu: Keten tohumu kabızlığın çözümüdür. Gece yatmadan önce bir bardak suyun içine bir çay kaşığı keten tohumunu ekleyin ve geceden bekletin. Ertesi sabah, kahvaltıdan önce tohumlarıyla birlikte suyu için. Kahvaltıdan önce en az 15 dakika bekleyin.
keten tohumu

Karahindiba

Doğal tıbba göre, basurdan şikayetçi olduğunuzda genelde karaciğer çok yemekten tıkanmış haldedir. Bu da diğer sorunları beraberinde getirir.

Karahindiba birikmiş toksini karaciğer ve böbreklerden uzaklaştıran arındırıcı bir şifalı bitkidir.

Belirtileriniz azalana kadar bu otun çayını günde üç defa içebilirsiniz.

Soğuk su

su içmek

Anal bölgeye doğrudan soğuk su uygulamak basurun yol açtığı ağrıyı anında dindirecektir. Ayrıca soğuk suyla dolu bir küvete de girebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.