Batık Kıllarınıza Elveda Deyin

Batık kıllardan kurtulmak için cımbız kullanmayın, çünkü eğer doğru şekilde yapılmazsa enfeksiyona yol açabilir.

Çoğumuz batık kıllardan kurtulmak ve güzel görünüşlü yumuşak bir cilt için her şeyini verebilir. Fakat, istenmeyen tüylerden kurtulmak istiyorsanız, düzgün bir teknik kullanmanız gerekli olduğunu bilmelisiniz.

Tüylerden kurtulma tekniklerinin çoğunun problemi cildi tahriş edebilme ihtimali ve az görünen, fakat bazen acılı bile olabilen batık kılların oluşmasına sebep vermesidir.

Kıl foliküllerinin yüzeye ulaşması için, üzerlerindeki derinin ince tabakasını kırmaları gerekir. Fakat bu her zaman olmaz, sebebi ise ya kılın çok ince olması ya da cildin çok kalın olmasıdır.

Kıl yüzeye ulaşamadığı zaman, normal uzama yönünün tersi yönde içeriye doğru cildin altından uzamaya devam eder. Bu, batık kıllarımızın gözümüze batmaya başladığı bir evredir.

Batık kıllardan kurtulmak kolay değildir ve eğer yanlış yapılırsa bu süreç acılı bir hale gelebilir. Bu yüzden, batık kıllara elveda demeniz ve bu rahatsız edici problemden kurtulmanız için sizinle en iyi ipuçlarını paylaşacağız.

Tüylerden kurtulmak için doğru tekniği seçmek

Ağda yapmak ve kılı dışarıya çekme hareketini içeren diğer tüylerden kurtulma teknikleri batıkların oluşması da dahil olmak üzere çeşitli dermatolojik problemlerle ilişkilendirilebilir.

Bu yöntemlerden bazıları kıllardan kurtulmak için hızlı ve etkili yöntemler olsa da, batık kılların oluşmasının bir problem olmasını önlemek için alternatif yollar bulmak daha iyidir.

Eğer bu problemden muzdarip olma ihtimaliniz varsa, jilet ile tıraş yapmak veya epilasyon kremi gibi yöntemleri seçmelisiniz. Bunlar cilt için en az hasar ihtimali olan ve batık kılların oluşma ihtimalini azaltan tekniklerdir.

tüy

Düzenli olarak cildi ölü hücrelerden arındırmak

Batık kıllarla savaşmanın ve batığı önlemenin anahtarlarından bir tanesi cildi düzenli olarak folikülleri kapatma ihtimali olan ve biriken ölü hücrelerden arındırmaktır.

Bunu yapmak için, piyasada bulunan ölü hücrelerden arındırıcı ürünleri, doğal içeriği olan ürünleri veya at kılından yapılmış eldivenleri kullanabilirsiniz.

Batık kılların oluşmasını engellemek için en ideal yöntem, bu tedaviyi haftada 2 veya 3 kez tekrarlamaktır.

Bunu da okumayı unutmayın: Cildinizi Ölü Hücrelerden Arındırarak Işıldamasını Sağlayın

Günlük olarak cildi nemlendirmek

Cildinizi günlük olarak nemlendirerek kurumasını engelleyebilir ve yaygın cilt problemlerinden uzak durabilirsiniz.

Eğer cildiniz kuru ve sert ise, batık kıl oluşturma ihtimaliniz daha yüksektir, çünkü tüyleriniz cildin sert katmanını kırıp çıkacak bir aşamaya gelemeyecektir.

Sıcak su

Bu püf nokta tüylerinizi almadan önce cildi nemlendirirken, sıcak su sayesinde gözenekleri de açtığı için daha etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Eğer batık kıllar çoktan oluşmuşsa, sıcak suyu cildi yumuşatmak ve tüyün yüzeye ulaşmasını sağlamak için kompres olarak uygulayabilirsiniz.

su

Kızarmış soğan

Batık kıllarınız varsa, yer etmişse ve ciltte bunlar yüzünden oluşan kabarıklıklardan şikayetçi iseniz, 1 adet küçük soğanı kızartın ve hafif bir sıcaklıktayken etkilenmiş yüzeye uygulayın.

Bu tedavi ile amaçladığımız şey ise kabarıklığın patlaması ve bu şekilde batık kılın yüzeye çıkabilmesidir.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Soğan: Bin Yıllık Bir İlaç

soğan

Cımbız kullanmaktan kaçının

Tüy yüzeye ulaşamadığında ve batık bir hale geldiğinde, çıkarmayı denemek çok cazip gelir ve sürekli uğraşırız. Bu tehlikeli olabilir çünkü eğer düzgün bir yolla yapılmazsa, enfeksiyona ve yara izlerinin kalmasına sebep olabilecek problemlere yol açabilir.

Eğer bir şekilde cımbız kullanmanız gerekiyorsa ve enfeksiyondan korkuyorsanız, dezenfekte etmek için ve gözeneği iyileştirmek için glikolik asit kullanın. Eğer yine de enfeksiyon kapıyorsanız, en yakın zamanda bir dermatolojiste danışın.

Akne ilaçları kullanın

Genel olarak, batık kıllar akneye benzer, özellikle de içinde irin barındırıyorsa. Bunları tedavi etmek için diğer bir yöntem ise benzoil peroksit veya salisilik asit gibi akne ilaçları kullanmaktır.

Bu türdeki tedaviler, sıkı bir ölü hücrelerden arınma yöntemi ile desteklendiğinde, batık problemini yok edebilir, enflamasyonu azaltabilir ve tüyün yüzeye problemsiz bir şekilde ulaşması için daha etkili olabilir.