Batık Tüylere Kökten Çözüm

9 Ekim, 2018
Batık tüylerden kurtulmak için cımbız kullanmayın, çünkü eğer doğru şekilde yapılmazsa enfeksiyona yol açabilir.

Batık tüyler, hepimizin kurtulmak istediği, yer yer acılı da olabilen bir problemdir. Ancak güzel görünüşlü, yumuşak bir cilde sahip olmak için düzgün bir teknik kullanmanız gerekli olduğunu bilmelisiniz.

Tüylerden kurtulma tekniklerinin çoğu cildi tahriş eder ve batık tüylerin oluşmasına sebep vermesidir.

Tüylerin yüzeye ulaşması için, üzerlerindeki derinin ince tabakasını yırtmaları gerekir. Ancak tüyün çok ince ya da cildin çok kalın olduğu durumlarda, tüyler yüzeye ulaşamayabilir.

Dışarı çıkamayan tüy, normal uzama yönünün tersi yönde, içeriye doğru cildin altından uzamaya devam eder. İşte bu noktada, batık tüyler gözle görünür hale gelir.

Batık tüylerden kurtulmak kolay değildir ve yanlış yapılırsa bu süreç acılı bir hale gelebilir. Bu yüzden, batık tüylere elveda demeniz için sizinle faydalı ipuçları paylaşacağız.

Tüylerden kurtulmak için doğru tekniği seçmek

Ağda gibi kılı dışarıya çeken tüylerden kurtulma teknikleri batıkların oluşmasına ve bazı başka dermatolojik problemlere neden olur.

Bu yöntemler, hızlı ve etkili şekilde tüylerden kurtulmayı sağlasa batık tüylerin önüne geçmek için alternatif yöntemler denenebilir.

Eğer bacaklarınızda batık tüyler varsa, jilet ya da tüy dökücü krem gibi yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunlar cilde en az hasar veren ve batık tüy oluşma ihtimalini azaltan tekniklerdir.

batık tüyler

Düzenli olarak cildi ölü hücrelerden arındırmak

Batık tüylerle savaşmanın ve batığı önlemenin anahtarlarından bir tanesi cildi düzenli olarak ölü hücrelerden arındırmaktır.

Bunu yapmak için, piyasada bulunan ölü hücrelerden arındırıcı ürünleri, doğal içeriği olan ürünleri veya at kılından yapılmış eldivenleri kullanabilirsiniz.

Batık tüylerin oluşmasını engellemek için en ideal yöntem, bu tedaviyi haftada 2 veya 3 kez tekrarlamaktır.

Bunu da okumayı unutmayın: Cildinizi Ölü Hücrelerden Arındırarak Işıldamasını Sağlayın

Günlük olarak cildi nemlendirmek

Cildinizi günlük olarak nemlendirerek kurumasını engelleyebilir ve yaygın cilt problemlerinden uzak durabilirsiniz.

Cildiniz kuru ve sertse, batık tüy oluşturma ihtimaliniz daha yüksektir, çünkü tüyleriniz cildin sert katmanını kırıp çıkacak bir aşamaya gelemeyecektir.

Sıcak su

Sıcak su, tüyleri almadan önce cildi nemlendirdiği ve gözenekleri de açtığı için etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Eğer batık tüyler çoktan oluşmuşsa, sıcak suyu cildi yumuşatmak ve tüyün yüzeye ulaşmasını sağlamak için kompres olarak uygulayabilirsiniz.

su içen kadın

Kızarmış soğan

Batık tüyleriniz varsa, yer etmişse ve ciltte bunlar yüzünden oluşan kabarıklıklardan şikayetçi iseniz, bir adet küçük soğanı kızartın ve hafif bir sıcaklıktayken etkilenmiş yüzeye uygulayın.

Bu tedavi ile amaçladığımız şey kabarıklığın patlaması ve bu şekilde batık kılın yüzeye çıkabilmesidir.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Soğan: Bin Yıllık Bir İlaç

soğan çeşitleri

Cımbız kullanmaktan kaçının

Tüy yüzeye ulaşamadığında ve batık bir hale geldiğinde, çıkarmayı denemek çok cazip gelir ve sürekli uğraşırız. Bu tehlikeli olabilir çünkü eğer düzgün bir yolla yapılmazsa, enfeksiyona ve yara izlerinin kalmasına sebep olabilir.

Eğer bir şekilde cımbız kullanmanız gerekiyorsa ve enfeksiyondan korkuyorsanız, dezenfekte etmek için ve gözeneği iyileştirmek için glikolik asit kullanın. Yine de enfeksiyon kaptıysanız, en yakın zamanda bir dermatoloğa danışın.

Akne ilaçları kullanın

Batık tüyler akneye benzer, özellikle de içinde irin barındırıyorsalar. Tedavi etmek için diğer bir yöntem ise benzoil peroksit veya salisilik asit gibi akne ilaçları kullanmaktır.

Bu tedaviler, ölü hücrelerden arındırma yöntemiyle desteklendiğinde batık problemini yok edebilir, enflamasyonu azaltabilir ve tüyün yüzeye problemsiz bir şekilde ulaşması için daha etkili olabilir.

  • Anand P, Sarin N, Misri R, Khurana VK. Eruptive Vellus Hair Cyst: An Uncommon and Underdiagnosed Entity. Int J Trichology. 2018;10(1):31–33. doi:10.4103/ijt.ijt_61_17
  • Grajqevci-Kotori M, Kocinaj A. Exfoliative Skin-peeling, Benefits from This Procedure and Our Experience. Med Arch. 2015;69(6):414–416. doi:10.5455/medarh.2015.69.414-416
  • Kraft J, Freiman A. Management of acne. CMAJ. 2011;183(7):E430–E435. doi:10.1503/cmaj.090374