Güçlü Olmak ve Pes Etmemek Bazen Tek Seçimdir

Hayatımızda her şeyin ters gidiyor gibi göründüğü zamanlar vardır. Pes etmeyin, mücadeleye devam edin.
Güçlü Olmak ve Pes Etmemek Bazen Tek Seçimdir

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hayatta hiçbir şeyin iyi gitmediği zamanlar olur. Adeta her şey size karşıdır ve bu konuda yapabileceğiniz hiç bir şey yoktur. Bu durumlarda daha önce fark etmediğiniz bir şey keşfedeceksiniz: Bazen güçlü olmak, tek seçenektir.

Hayat, bize asla pes etmemeyi öğretmek için karşımıza zorluklar çıkarır. Eğer çaresiz hissediyorsanız ve bunun sizin başınıza neden geldiğini merak ediyorsanız, göreceksiniz ki; bununla -ve hatta daha kötüleriyle- başa çıkabilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Zihinsel yorgunluktan kurtulmak için 5 öneri

İki farenin hikayesi

Bu güçlülük kavramını anlatmak için Jorge Bucay’den kısa bir hikaye vereceğiz. Bu hikayenin kahramanları, iki fare, kendilerini içinde buldukları dertten kurtarmaya çalışıyor.

ağlayan ay çizimleri

Bir çıkış yolu aramak için kovanın kenarlarına doğru yüzmüşler; ama bu hiç işe yaramamış. Tek yaptıkları şey oldukları yerde tepinmek ve daha çok batmak olmuş. Onlar çırpınırken, yüzeyde kalmak daha da zor olmaya başlamış. O an, farelerden biri yüksek sesle söylemiş:

-Daha fazla dayanamıyorum. Bu şeyin içinden çıkmak mümkün değil, sonsuza kadar yüzemeyiz. Zaten öleceğim, acıyı uzatmak için bir neden göremiyorum. Hiçbir işe yaramayacak bir çaba uğruna yorgunluktan ölmenin anlamı yok.

Bunu söyledikten sonra fare bacaklarını hareket ettirmeyi bırakmış ve hızlıca bu beyaz sıvının içine çekilip batmış. Diğer fare, daha ısrarcı ya da belki daha inatçı, şunları söylemiş:

-Bu son, benim kabul edebileceğim bir son değil! Ben öleceğim; ama son nefesime kadar mücadele edeceğim. Zamanım gelmeden bir saniye önce bile ölmek istemiyorum.

Böylece, saatlerce kaymağın üstünde bocalamaya devam etmiş. Sonra bütün tekmeler ve çabalamalar sonucunda kaymak tereyağına dönüşmüş. Şaşkın fare sonunda ayağa kalkmayı ve kovanın kenarına ulaşmayı başarmış. Bundan sonra yapması gereken tek şey ise evine geri dönmek olmuş.”

ipe asılı kadın

Neden pes etmek? Hepimiz devam etmek için hayatta kalma içgüdüsüne sahibiz; ama birçok insan, hikayedeki ilk fare gibi önce pes eder. Sabır ve ileriyi görmek, zor da olsa bazı şeylerle başa çıkmanın yoludur.

Asla pes etme, güçlü olmak tek seçimin

Bazen yeterli motivasyona sahip olmadığımız için pes ettiğimiz doğrudur. Ama olası deneyimleri ve başınıza gelebilecek en kötü durumları düşünün. Böyle zamanlarda iki seçeneğiniz var: Pes edin veya güçlü olun.

Bazen güçlü olmaktan başka seçenek yoktur. Özellikle de ebeveynseniz, sevdikleriniz için bunu yaparsınız. Ebeveynler tek seçeneğin güçlü olmak olduğunu bilir; çünkü pes ederlerse diğerlerini de beraberinde sürükleyeceklerini bilirler.

yolda açmış çiçek

Hayatınız boyunca birçok zor zamandan geçeceksiniz. Bazı insanların, dibe vurdukları zaman ayağa kalkmaktan başka seçeneği yoktur. Diğerleri en baştan çabalamaya devam eder ve ilk sıkıntı işaretinde bırakıp giderler.

Şimdi zor bir dönemden geçiyor olabilirsiniz, sonu gelmeyen koşullar sizi sıkıyor olabilir. Ama tünelin sonunda -ne kadar karanlık gözükse de- bir ışık var. Er ya da geç, sabır ve azim ile, size yol gösterecek ışık belirecek ve daha iyi şeyler olmaya başlayacaktır.

Daha önce başa çıktığınız her şeyi düşünün. Hiçbir şeyin kalıcı olmadığını unutmayın. Sabırlı olun, savaşmaya ve umut etmeye devam edin. Hiçbir şey sonsuza dek sürmez, her şey yoluna girecektir.

İlginizi çekebilir ...
Duygusal Zeka ve Zor Anlarda Bizim için Önemi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Duygusal Zeka ve Zor Anlarda Bizim için Önemi

Duygusal zeka, yaşam kalitemizi artırmaya yönelik en iyi stratejidir. Kişisel karmaşa zamanlarında duygular üzerinde usta olmaktan daha iyi bir şey...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.