Bebeğiniz Gelmeden Önce Tasarruf Etmeniz İçin 5 İpucu

Çoğu zaman, ilk bebeğinizin gelişinden önce para biriktirmek zordur. Ancak, bu 5 ipucu gerçekten yardımcı olabilir!
Bebeğiniz Gelmeden Önce Tasarruf Etmeniz İçin 5 İpucu
Marcela Caffulli

tarafından incelendi ve onaylandı. çocuk doktoru Marcela Caffulli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Birçok çift için anne baba olacakları haberini aldıklarında hissettikleri mutluluk tarif edilemez. Daha sonra, ilk bebeklerinin gelişinden önce, süreç boyunca ve sonrasında ihtiyaç duydukları şeyler hakkında birçok endişe ve soru ortaya çıkmaya başlar.

Yeni ebeveynlerin çocuklarının ihtiyaç duydukları her şeyin en iyisini vermek istedikleri doğrudur. Bu nedenle mağaza ziyaretlerinde gerekli gördükleri birçok ürünü almak isteyebilirler. Ancak bu, nadiren kullanılacak hatta hiç kullanılmayacak bazı aksesuarların satın alınmasıyla sonuçlanabilir. Bundan nasıl kaçınacağınızı bu yazımızdan öğrenin ve maddi tasarruf edin!

İlk bebeğiniz doğmadan önce para biriktirmek için ipuçları

İlk Bebeğinizin Gelişi
İlk bebeğinize hazırlanırken hazırlıklı olmanızı ve tasarruf etmenizi sağlayacak çok yararlı ipuçları var.

İlk çocuğun gelişi, hayatınızın geri kalanında her açıdan değişiklikler yaratır. Yeni ebeveynler için en büyük endişelerden biri finansal yönüdür. Bu ve diğer nedenlerle, ilk bebeğin gelişiyle nasıl tasarruf edileceğine dair bazı önerilerde bulunuyoruz.

1. Vaktinden önce alışveriş yapın

Bebeğinizin yolda olduğu onaylandıktan sonra, henüz bebeğin cinsiyeti bilinmese bile bebek bezi, tişört, çorap gibi bazı ürünlerin alışverişine başlayabilirsiniz. Bebek bezleri için uygun fiyatlara bakabilir veya hamilelik sırasında her ay satın alabilirsiniz.

Bu şekilde erken tasarruf etmiş olursunuz, çünkü doğum anında başka harcamalarınız da olacaktır. Öte yandan, kıyafetlere gelince, her iki cinsiyet için de geçerli olduğundan, beyaz veya nötr renkte tişört ve çorap satın almak iyi bir seçenektir.

Bu makaleyi ilginç bulabilirsiniz: Gebelik ve Emzirme Dönemi için Besin Takviyeleri

2. Fiyatları karşılaştırın

Hem bebek hem de anne için gerekli olan ıslak mendil, sabun ve bazı kremler gibi hijyen ürünleri vardır. Bu ürünler, eczanelerde ve süpermarketlerde, yerine bağlı olarak farklı fiyatlarla mevcuttur.

Daha yüksek bir masraftan kaçınmak için, farklı yerlerdeki fiyatları karşılaştırın ve maliyet açısından en avantajlısı olmadıkça, gördüğünüz ilk yerden satın almayın. Bu durumda, bu şekilde çok tasarruf edebileceğiniz için günlük indirimleri veya promosyonları aramak en iyisidir.

3. Elden çıkarmalardan ve diğer aksesuarların avantajlarından yararlanın

Ailenizde veya arkadaş grubunuzda zaten çocuğu olan insanlar olabilir. Beşik, küvet, araba veya giysi saklamak için mobilyalar gibi hala iyi durumda olan bazı eşyaları artık elden çıkarmak istiyor olabilirler. İlk bebeğinizin gelişiyle birlikte para tasarrufu söz konusu olduğunda bu gibi ürünlerin yeniden kullanılması çok yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak, birçok aile üyesi, yeni üyelerin bir zamanlar kendi bebekleri için satın aldıkları şeyleri kullanmasından genellikle mutluluk duyar. Bu yüzden iki kere düşünmeyin ve bu yardımı kabul edin, böylece o parayı başka şeylere harcayabilirsiniz!

4. Sadece gerekli kıyafetleri satın alın

Bu önemli bir nokta, çünkü ebeveynler genellikle doğacak bebek için mağazalarda gördükleri her şeyi almak isterler. Ancak, küçük yavrunuzun yaşamın ilk yıllarında çok hızlı büyüyeceğini unutmayın.

Çok miktarda giysi satın aldığınızda, bunları bebeğinize yalnızca birkaç kez giydirebilirsiniz. Hatta, bazıları muhtemelen kullanılmayacak bile. Ayrıca, internette çok kaliteli ve harika fiyatlarla ikinci el kıyafetlerin satıldığı mağazaları da değerlendirebilirsiniz.

5. İlk bebeğinizin gelişinden önce bir hoş geldin partisi yapın

Herkesin mükemmel bir bebeğe hoş geldin partisi yapması mümkündür.
Baby shower, ilk bebeğiniz doğmadan önce tasarruf etmenize yardımcı olabilecek hediyeler almanın harika bir yoludur.

Bu tür bir parti, yeni ebeveynler için büyük bir yardım olma eğilimindedir. Ebeveynler, teyzeler, amcalar, akrabalar ve iş arkadaşları genellikle bebeğe hediyeler getirdiğinden, bu etkinlikle önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz.

İhtiyacınız olan ürün ve aksesuarların bir listesini yapın ve partinin konuklarıyla paylaşın. Bunu yapmanın amacı, daha önce satın aldığınız hediyeleri almamaktır. Partiye katılan annelerin deneyimlerini dinlemek ve fikir alışverişinde bulunmak için de bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Yeni annelerin dikkate alması gereken masraflar

Her ne kadar ilgi odağı doğmak üzere olan bebek olsa da, annenin sağlığının da bu sürecin temel bir parçası olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle doğumun gerçekleşeceği gün oluşabilecek giderlerin de dikkate alınması gerekmektedir. Bunlar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Klinik için özel sütyen ve pijama gibi hamile kıyafetlerinin temini
  • Doğum sonrası için yeterli yiyecek
  • Uzman tarafından reçete edilen takviye ve ilaçların satın alınması

Unutmayın ki, ilk bebeğinizin dünyaya gelmesiyle tasarruf etmek için, estetik ve konforu düşünmenin yanı sıra, alacağınız şeyin sizin ve ailenizin yeni üyesi için yararlı olup olmadığını kendinize gerçekten sormalısınız. Ayrıca, belirttiğimiz gibi, önceden alışveriş yapmak önemlidir.

Son olarak, bu harika aşamayla ilgili herhangi bir ekstra harcama yapmadan önce, zorunlu alışverişlerden kaçının ve bir karar vermeden önce fiyatları karşılaştırın. Gördüğünüz her şeyin gerekli olduğunu düşünseniz de, çoğu zaman aslında durum böyle değildir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.