Ebeveyn Olmaya Hazır Mısınız? Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Birçok kadın ve erkek, ebeveyn olmaya gerçekten hazır olup olmadıklarını kendilerine soruyorlar. Bunu öğrenmek kolay değildir, öyle değil mi? Bu sorulara ve bazı olası cevaplara daha yakından bakalım.
Ebeveyn Olmaya Hazır Mısınız? Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Partnerinize ebeveyn olmaya hazır olduğunuzu söylediniz mi? Yoksa hala tereddüt mü ediyorsunuz? Ebeveyn olmaya gerçekten hazır olup olmadığınızı öğrenmekten çekinmiyorsanız, cevabını kendi içinizde arayın. Başka hiç kimse sizden daha iyi cevap veremez.

Ancak, sorunuzun cevabını bulmanıza yardımcı olabiliriz. Göz önünde bulundurmanız gerekenler hakkındaki önerilerimizi okumaya devam edin. Cevaplarınız ebeveyn olmaya hazır olduğunuzu gösterebilir.

Ebeveyn Olmaya Hazır Mısınız?

Yukarıda da söylediğimiz gibi, ebeveyn olmaya hazırsanız bunu size kesin olarak belirtebilecek bir bilim yoktur. Bebek sahibi olmak tamamen kişisel bir karardır. Ancak, bu maceraya atılmaya hazır olup olmadığınızı değerlendirmenize yardımcı olabilecek bazı işaretler vardır.

Bulmanıza yardım edelim.

1. Ebeveyn Olmak İstiyorsunuz

ebeveyn olmaya hazır kadın
Ebeveyn olmak için gerçek arzunuz, dikkate almanız gereken ilk şey olmalıdır.

Bebek sahibi olmaya hazır olup olmadığınızı bilmenin ilk adımı, gerçekten isteyip istemediğinizi ve neden istediğinizi düşünmektir. Açık gözükebilir, ama her zaman bu kadar basit değildir.

Ebeveyn olmayı gerçekten istiyor musunuz? Bebeğiniz için önemli bir zaman ayırmaya istekli misiniz (7/24 program)?

Çocuk sahibi olmak harikadır ve aynı zamanda hafife alınmaması gereken büyük bir sorumluluktur. Gerçekten de ebeveyn olmak isteyip istemediğinizi değerlendirin.

Gerçekten bebek isteyen kişi siz misiniz? Yoksa partneriniz mi? Belki de ailenizden gelen baskı mı? Yoksa biyolojik saatinizin çalışmakta olduğunu hissetmeniz ve çabuk davranmazsanız pişman olacağınızı hissetmeniz mi?

Gerçekten bir bebek sahibi olmayı ve huzur dolu duygulara boğulmayı düşünebiliyor musunuz? Bir arkadaşınız size anne olacağını söylediğinde, onun için mutlu oluyor musunuz? Bir kıskançlık hissediyor musunuz?

Bu soruları, yalnızca sizden beklenenleri değil, gerçek tepkilerinizi daha iyi belirlemenize yardımcı olmak için kullanın.

2. Hayatınızın Büyük Bir Kısmını Çocuğunuza Özverili Bir Şekilde Vermeye İstekli Misiniz?

havuç doğrayan hamile kadın
Hamilelik sırasında sağlıklı bir yaşam tarzına sadık kalmalısınız.

Evet doğru okudunuz. Bir kadın hamile kaldığı anda hayatı kökten değişir.

Kadın sigara tiryakileri bebeğin iyiliği için sigarayı bırakmalıdır. Ayrıca, alkol sağlıklı bir hamilelik ile uyumlu değildir. Buna ek olarak, gecelerden ve gezilerden vazgeçip hayatınızın kirli çocuk bezleri, biberonlar, göğsünüzde kusmuk dolu olacağını ve aynı zamanda gülümsemeler, geğirikler ve daha önce hiç olmadığı kadar koruma arzusuyla dolu olacağını kabul etmeniz gerekebilir.

Ebeveyn olmaya hazır olduğunuz gerçeği, hayatınızdan ve içindeki zevklerden vazgeçmek anlamına gelmez. Bu sadece yardıma için size muhtaç ve kendi kimliği, iradesi ve kişiliğini taşıyan bir insanı dahil etmek için onları uyarlamanız gerektiği anlamına gelir.

Hayatınız değişecek ve asla, bir zamanlar sahip olduğunuz hayat gibi olmayacak.

Öyleyse, hayatınızı, kelimenin tam anlamıyla bir çocuğun ihtiyaçları etrafında yaşayacak şekilde değiştirmek ister misiniz? Bugün keyfini çıkarmakta olduğunz, çocuksuz olmanın tüm zevklerinden vazgeçmeye gerçekten istekli misiniz? Çocuğunuza ihtiyacı olanı gerçekten verebilmek için, seyahat etmeyi, içki içmeyi, sigara içmeyi ve parti yapmaktan vazgeçebilecek misiniz?

Bunu ciddi olarak düşünmelisiniz.

Evet, bakıcılar ve büyükanne ve büyükbabalar, kreşler ve çocuğunuza bakacak biriyle konuşabileceğiniz başka birçok yol var. Bununla birlikte, onlarla zaman geçiremez, onları büyütemez ve onların büyümelerini izleyemezseniz, çocuk sahibi olmanın amacı nedir?

3. Mali Olarak İstikrarlısınız

Ebeveyn olmaya hazır olup olmadığınızı anlamak için akılda tutulması gereken bir başka nokta, ikinizin de ekonomik istikrarı olup olmadığını düşünmektir.

İşleriniz sabit mi yoksa geçici mi?

Bir çocuğa sahip olmanın, harcamalarınızı bir çift olarak ne kadar artıracağını bilmeniz çok önemlidir. Beşik, giysi, çocuk bezi, bebek arabası ve diğer eşyalar gibi birçok şey satın almanız gerekir.

Ancak, sadece bununla da kalmaz: tıbbi ve düzenli eğitim masrafları da olacaktır. Ayrıca, özel ihtiyaçları olan bir çocuk doğurursanız, o zaman özel eğitim masrafları ve tedavileri ve daha fazla tıbbi faturalar olacaktır.

Bunun size ve eşinize ebeveyn olarak mal olacağı duygusal ve mali faturayı gerçekten karşılayabilir misiniz? İlişkiniz hayatta kalabilecek kadar güçlü mü?

4. Ebeveyn Olmaya Hazır Mısınız? Duygusal Olarak İstikrarlı Olmalısınız

Ebeveyn olmaktan daha denge bozucu olan neredeyse hiçbir şey yoktur. Muazzam bir sevgi, fiziksel yorgunluk ve hata yapma korkusu içerdiği için açıklaması zor bir duygudur.

Zorluklarla sakince yüzleşebilecek kadar duygusal olarak kararlı bir insan mısınız? Duygularınızı nasıl yöneteceğinizi biliyor musunuz? Peki ya partneriniz?

5. Partneriniz de Bebek İstiyor

ebeveyn olmaya hazır çift

Ebeveyn olmak, DNA’yı sağlayan iki insanın birlikte vermesi gereken bir karardır.

Tereddüt ettiği takdirde partnerinize baskı uygulamayın. Her insanın kendi davranışları ve hisleri için iyi sebepleri vardır.

Durumunuzu belirtin ancak bunu baskı yapmadan yapın. Ne hissettiğinizi ve size neler olduğunu paylaşın. Ebeveyn olmaya hazırsanız, sonsuza dek hazır olmalısınız. Çocuğu geldiği yere geri gönderemezsiniz.

6. Eğer bir “Kabile”ye Ait İseniz, Bir Ebeveyn Olmaya Hazır Olabilirsiniz

“Kabile” kavramı, duygusal destek sağlayan ve günlük işlerde yardımcı olan yakın bir gruba atıfta bulunmaktadır. Kabile size destek olur, size yardım eder ve ihtiyacınız olduğunda sizi kaldırır.

Ebeveynleriniz ve kayınpederiniz, kayınvalideniz, kardeşleriniz, partnerinizin kardeşleri ve yakın arkadaşlarınız yaşamınızda önemli bir rol oynamaktadır. Teknoloji çağında, ebeveynlerin deneyimlerini, tavsiyelerini, şüphelerini ve korkularını paylaşmak için çevrimiçi topluluklar da var.

Yanınızdaki tüm insanlar partnerinizle birlikte siz destek olacaktır. Sizi dinleyecek ve duygularınızı serbest bırakmak için bir molaya ihtiyaç duyduğunuzda anlayacak olan insanlar olacak.

Ebeveynlik zor olduğu için – yapabileceğiniz en zor şey olabilir – çocuklarınızdan özgürlük istediğiniz zamanlar da olacaktır. Ancak, yapamazsınız ve yapmazsınız. Kabileler bunun için vardır.

Ebeveyni olmaya hazır olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse, tadını çıkarın. Hazır değilseniz de tadını çıkarın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.