Bebeğinizin Saç Bakımı İçin 5 Öneri

Bebeklerin saçları çok hassas ve kırılgan olsa da, saç bakımı çok karmaşık olmamalıdır. Bebeğinizin saçını yıkarken nört bir şampuan kullanmalısınız ve sonrasında kurutmalısınız. Bu, saçların yavaş yavaş uzaması için idealdir.
Bebeğinizin Saç Bakımı İçin 5 Öneri

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bebeğinizin saç bakımı, onun günlük temizliğinin bir parçasıdır. Bebeğiniz çok saçlı veya seyrek saçlı doğabilir. İki durumda da, bebeğinizin saçları hassas bakım gerektirir.

Bununla birlikte, bu bakım zor veya zaman alıcı değildir. Bu yazımızda, bebeğinizin saç bakımı için beş ipucu vereceğiz.

Bebeklerde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

bebek bakım ürünleri

Tıpkı vücutlarının diğer kısımları gibi, bebeklerin saçları da yumuşak ve hassastır. Aşağıda, bebeğinizin saç bakımı için önemli noktalardan bahsedeceğiz.

1. Yumuşak ürünler kullanın

Doğduğu andan itibaren, bebeğin banyo rutinine saç ve kafa derisinin bakımı da eklenmelidir. Bebeğinizi iki veya üç günde bir yıkayabilirsiniz.

Alerjileri, kızarıklığı veya kaşıntıyı önlemek için, kozmetik mağazalarda satılan ürünlerden uzak durmalısınız çünkü bu ürünler parabenler, temizleyici maddeler ve sentetik kokular gibi bebeğin cildini tahriş edebilecek zararlı kimyasallar içerir. Bebekler için tasarlanmış ürünler bile zararlı olabilmektedir.

Bu ürünler yerine, yüksek kaliteli organik kalıp sabunlar veya sıvı kastil sabunlar kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin en güvenli olanları, minerallerden değil bitkisel sıvı yağlardan veya hassas ciltleri temizlemek için gliserinden yapılmış olanlardır. Antibakteriyel sabunlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

2. Seboreik Dermatit Varsa Tedavi Edin

banyo yapmış bebek

Seboreik dermatit, yeni doğan bebeklerde yaygın olarak görülür ve üç yaşa kadar devam edebilir. Bu, bebeğin kafa derisinde kabuklu, yağlı ve pullu lekelere neden olan bir seboreik infantil dermatit türüdür.

Bu, acıya veya kaşıntıya sebep olmaz ancak ortadan kaybolması kolay olmayan beyaz veya sarı kalın  lekelere sebep olur. Bununla birlikte, bu lekeler kendiliğinden kaybolur ve bulaşıcı değildir.

Bu durumu tedavi etmek için, bebeğinizin kafa derisini günlük olarak kimyasal maddeler içermeyen nötr bir şampuanla yıkamalısınız. Bu, yaraların ortadan kaybolmasına yardımcı olacaktır.

Duştan sonra, saçları yumuşak bir fırçayla nazikçe tarayın. Yaralar dökülmeye başladığında, bazen saçlar da dökülebilir. Bunu önlemek için, kafa derisine badem veya zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz.

3. Yavaşça Tarayın ve İyice Kurutun

Bebeğin saçındaki dolaşıklığı çözmek çok önemlidir. Bu nedenle, özellikle bebeğiniz banyodan sonra hemen uyuyorsa, saçları hemen kurutmanız gerekir. Saçların daha kolay açılmasını sağlamak için isterseniz doğal yağlar kullanabilirsiniz.

4. Toka veya Lastik Kullanmayın

Pek çok anne, kızının saçlarına güzel tokalar takabileceği zamanın gelmesini hayal eder. Bununla birlikte, eğer bebeğinizin saçına toka takmak istiyorsanız, saçlarının ve kafa derisinin güçlenmesini beklemelisiniz.

Bu sürede, özellikle saçları ıslakken bebeğinizin saçını toplamayın. Ayrıca, saçları tamamen kurumadan bebeğinize şapka da takmamalısınız. Bebeklerin saçları genellikle çok ince tellidir ve aksesuarlar saçlarına zarar verebilir. Saç bantları da saçların kırılmasına yol açabilir.

5. İlk Saç Kesimi

yeni doğan bebeklerde saç bakımı

Bir süre sonra bebeğinizin saçını kesmek isteyeceksiniz. Bebeğinizin rahatsız olmaması için saçını çok fazla kesmeyin. Bunun için, banyo sonrası gibi bebeğin rahatladığı bir zaman seçmelisiniz. Hafif saç dökülmesi olursa endişelenmeyin çünkü bu oldukça normaldir.

Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa, saç kesme işlemini biraz erteleyin çünkü hareketli çocuklar ve kesici aletler istenmeyen durumlara yol açabilir. Ayrıca, çocuğunuzun saçını keserseniz daha gür çıkacağına dair söylentilere de inanmayın.

Özetlemek Gerekirse

Bebeğinizin saçını yıkamak, kurutmak ve taramak için vakit ayırın. Çocuğunuzu rahatsız eden herhangi bir durum için ona ısrar etmeyin. Sabırla ve yukarıda verdiğimiz ipuçlarının uygulanmasıyla, bebeğinizin saçları sağlıklı ve güçlü olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.