Benler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

· 15 Mayıs, 2015

Benler cildinizde beliren küçük lekelerdir. Onlar oldukça yaygındır ve çocukluk veya ergenlik yılları boyunca düzenli olarak görülürler. Benler deri pigmentini üretmekten sorumlu, melanosit olarak bilinen hücrelerin eylemi sonucu oluşmaktadır. Bunlar aynı zamanda doğum lekeleri olarak da bilinirler ve düz veya şişkin, pürüzsüz veya pürüzlü gibi farklı şekillere sahip olabilirler. Renkleri de farklılık gösterebilir ve kahverengi veya siyah olabilirler. Bazen cildinizle aynı renge dahi sahip olabilirler. Eğer benler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, o zaman okumaya devam edin.

Çoğu ben tehlikeli değildir ve bunları aldırmaya gerek yoktur. Bazı insanlarda daha fazla görülseler de hemen hemen herkes bene sahiptir. Bu makalede, size benler hakkında bilmeniz gereken temel bilgileri özetleyeceğiz.

Ancak, bir ben renk, boyut veya şekil değiştirdiğinde veya bir yanma, kaşıntı, ağrı veya kanamaya neden olduğunda bir dermatoloğu görmekte yarar vardır.

Displastik nevüs veya atipik benler normal benlerden daha büyüktür ve büyüklükleri bir santimetrenin üzerinde olabilir. Şeklinin yanı sıra rengi de değişebilir; rengi açık kahverenginden oldukça koyu bir renge ve açık pembe arka plana sahip olabilir.

benler2

Yüzün üzerinde atipik bene sahip olabilen pek çok insan vardır. Bunlar yaşlılıkta oluşmaya devam ederler ve özellikle genelde üzeri örtülü yerler dâhil olmak üzere vücudun herhangi bir kısmında bulunabilirler. Çok sayıda atipik bene sahip insanlar ve aynı zamanda bu tür benden (melanom) muzdarip akrabaları olanlar oldukça dikkatli olmalıdır, çünkü kalıtsal olması nedeniyle cilt kanserine yakalanma riskleri daha yüksektir.

Atipik benlere sahip insanlar bunların neden olabileceği değişikliklere karşı dikkatli olmalıdır. Ayrıca eğer aile geçmişinde melanom söz konusuysa da bu gibi durumlarda gerekli görmeleri durumunda bir uzmana görünebilirler. Güneş ışınlarının cilt kanserine yakalanma riskini arttırması nedeniyle iyi bir güneş kremi kullanmaları da önerilir.

Benlerinizin Anormal Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

melanoma-moles-copy

Cildinizi sıkça inceleyip zararsız ve normal bir benle anormal ve kanserojen bir bene dönüşme ihtimali olan bir ben arasındaki farkı tespit edebilmeyi öğrenmek oldukça önemlidir. Aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Şüpheli bir ben simetrik değildir. Diğer bir deyişle, iki yarısı birbiriyle aynı değildir. Büyüklükleri, şekilleri, renkleri veya kalınlıkları farklı olabilir ve sanki aynı benin parçası değilmiş gibi dururlar.
  • Kenarları çok düzensizdir. Bunlar belirsizdir ve tanımlı bir şekilde sahip değildir.
  • Benin tamamı tek bir renge sahip değildir. Çeşitli renklere sahip olabilir.
  • Melanomun büyüklüğü altı milimetre çapında veya bir miktar daha ufak olabilir. Büyüklüğü farklılık gösterir.

Bu belirtilerin herhangi birine sahip olduğunuzda bir uzmana görünmekte yarar vardır, çünkü ilerlemesi durumunda bu oldukça karmaşık ve tehlikeli sağlık sorunlarına neden olabilir. Unutmayın ki bu tür bir durumda en önemli şey bunu önlemektir. Ancak en kötü durumda eğer melanomdan muzdaripseniz bu durumla derhal ilgilenip hastalığı zamanında durdurmak önemlidir. Hiçbir şekilde pes etmeyiniz