Beslenme Düzenine Eklemek İsteyeceğiniz 7 Diüretik Gıda

· 7 Mayıs, 2018
Sututulumu ile savaşmayı ve vücudunuzdaki toksinlerden arınmayı istiyorsanız, diüretik ve vitamin dolu gıdaları beslenme düzeninize eklemek iyi bir fikir olacaktır.

Diüretik gıdalar vücudunuzdaki sıvıları ve elektrolitleri dengelemeye yardımcı olan bir beslenme profiline sahiptir.

Yüksek su içeriğine sahip ve potasyum bakımından zengindirler, ayrıca idrardaki aşırı sodyumu ortadan kaldırmaya yardımcı olan önemli mineraller de bulunur.

Bu gıdalar yemek böbreklerinizin iyi çalışmasına yardımcı olur. İdrar yollarını temizlemelerine ve dokulardaki sıvıları tutan iltihaplanmayı kontrol etmesine yardımcı olur.

Buna ek olarak, vücudunuzun atık boşaltma işlemlerini iyileştirdiği için kilo vermek için harikadır. Artı, metabolizmanızı az kaloriyle hızlandırırlar.

Aslında sağlığınız için çok iyidirler ve bundan dolayı burada diyetinize eklemeniz gereken 7 gıdayı derledik.

Bir göz atın!

1. Domates

taze domates

Her şeyden önce, domatesler herkesin yemek planında olması gereken diüretik bir besindir.

Domates sıvı tutma konusunda yardımcı olan doğal besleyici ögelerin kaynağıdır.

% 90’dan fazlası sudur. Ayrıca, elektrolit düzeylerini dengelemeye yardımcı olan çok miktarda önemli mineralleri de içerirler.

Domatesi düzenli olarak yemeniz böbrek sağlığını güçlendirecektir. Aynı zamanda, kardiyovasküler sisteminizi yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi sorunlardan da koruyacaktır.

2. Salatalık

Salatalık sıvı retansiyonu ve artrit gibi enflamatuar hastalıkların tedavisinde en çok önerilen diüretik gıdalardan biridir.

Antioksidanların yanında yüksek su içeriğiyle birlikte dolaşım ve lenfatik sistemlerinizi iyileştirir. Bu, ekstra sıvı ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Buna ek olarak, önemli miktarda potasyum içerirler. Bu, sodyum seviyelerinin dengelenmesinde rol oynayarak böbrek sorunlarını önleyen bir mineraldir.

Son olarak, vücuda da kükürt ve silisyum gibi mineraller sağlarlar. Bunlar ürik asitin uygun bir şekilde yok edilmesi için iki gerekli elementtir.

3. Ananas

dilimlenmiş ananas

Ananas, kilo kaybı, böbrek ve kardiyovasküler sistem sorunlarının önlenmesi açısından ne kadar iyi oldukları dünyaca tanıyan tropikal bir meyvedir.

Düşük kalorilidir ve bromelain gibi enzimler bakımından yüksek, sindiriminiz için iyi ve bağırsak sorunlarınızı iyileştirirken aynı zamanda kilo kaybetmede yardımcı olurlar.

Ananasın % 85’i sudur ve aynı zamanda yüksek oranda lif, C vitamini ve mineral içerir. Bunlar vücudunuzun sıvı seviyesini dengelemesine yardımcı olur.

4. Pancar

Pancar, böbrek ve karaciğer sağlığınızı destekleyen yüksek oranda mineral, su ve antioksidan içerir.

İster suyu şeklinde olsun, isterse kendi başına eksiksiz bir besindir. Dokularda biriken eğilimi olan sıvıları ve diğer atıkları vücudunuzdan uzaklaştırmaya yardımcı olurlar.

Artı olarak, size önemli miktarlarda demir, magnezyum ve potasyum sağlar. Bunlar inflamasyon ile mücadele etmeniz için gereken minerallerdir.

Eğer bunlar yeterli gelmediyse, tok tutucu etkisi sayesinde kilo vermeye çalışıyorsanız çok önemli bir yardımcıdır.

5. Karpuz

dilim karpuz

Karpuz, her türlü rahatsızlığı ve hastalığı önlemek ve tedavi etmek için gerekli besleyici maddelere sahip doğal bir diüretiktir.

Neredeyse diğer meyvelerden daha fazla su içerir ve bu nedenle çoğu meyveden daha az kalori içerir.

Buna ek olarak, iyi miktarda potasyum ve magnezyum içerirler. Bunlar, vücudunuzdaki elektrolitlerin dengelenmesi için iki hayati mineraldir.

Bunlar, diğer vitamin ve mineralleri ile birlikte karpuzları, vücudun dokularındaki inflamasyon ile mücadelede ve fazla sıvıların uzaklaştırılmasını tetiklemek için iyi yapar.

6. Kavun

Bu lezzetli meyve, diüretik ve detoks özeliklerini veren % 90’dan fazla sudan oluşur.

Yenileyici ve besleyici güçleri nedeniyle onlarca yıldır mükemmel bir seçim olarak bilinir. Sonuç olarak, lif, vitaminler ve sağlığı destekleyen diğer bileşikleri içerir.

Düzenli tüketim, tutulan sıvıların ve iltihaplanmanın azalmasına katkıda bulunur. Bu nedenle, kronik rahatsızlıkların gelişimini önlemeye yardımcı olur.

Kavun beta-karoten gibi antioksidanlar içerir. Yaşlanma sürecini hızlandıran oksidatif hasarı önlemek için bedenimizin buna ihtiyacı vardır.

Okumanızı öneririz: Kavun Suyuyla Nasıl Kilo Verirsiniz ve Daha İyi Uyursunuz?

7. Soğan

kırmızı soğan

Son olarak soğan, idrar üretimini artırdıklarından inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan vitaminler ve oligo elementleri açısından zengindir.

Vücudunuzdaki mineral tuzları dengelemek için önemli miktarlarda potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir.

% 91’e varan oranda su, soğanı güçlü bir diüretik ve deoksifiye gıda yapar. Buna ek olarak böbreklerinizi idrar yolu enfeksiyonlarına karşı korurken desteklerler.

Kendinizde fazla sıvı tutma sorunu veya inflamasyon varmış gibi hissediyor musun? Bu yiyecekleri normal diyetinizin bir parçası yapın ve bu sorunlara karşı ne kadar etkili olduğunu kendiniz görün.