Beslenme Düzenine Eklemek İsteyeceğiniz 7 Diüretik Gıda

Sututulumu ile savaşmayı ve vücudunuzdaki toksinlerden arınmayı istiyorsanız, diüretik ve vitamin dolu gıdaları beslenme düzeninize eklemek iyi bir fikir olacaktır.
Beslenme Düzenine Eklemek İsteyeceğiniz 7 Diüretik Gıda
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Diüretik gıda ve içecekler vücudunuzdaki sıvıları ve elektrolitleri dengelemeye yardımcı olan bir beslenme profiline sahiptir.

Yüksek su içeriğine sahip ve potasyum bakımından zengindir, ayrıca idrardaki aşırı sodyumu ortadan kaldırmaya yardımcı olan önemli mineraller de bulunur.

Paylaşacağımız diüertik gıda örnekleri böbreklerinizin iyi çalışmasına yardımcı olur. İdrar yollarını temizler ve dokulardaki sıvıları tutan iltihaplanmayı kontrol eder. 

Buna ek olarak, vücudunuzun atık boşaltma işlemlerini iyileştirdiğinden kilo vermek için harikadır. Ayrıca metabolizmanızı az kaloriyle hızlandırırlar.

Aslında sağlığınız için çok iyidirler ve bundan dolayı burada diyetinize eklemeniz gereken 7 diüretik gıdayı derledik.

Bir göz atın!

Diüretik gıda örnekleri

1. Domates

taze domates diüretik gıdalardandır

Domates herkesin yemek planında olması gereken diüretik bir besindir.

Domates sıvı tutma konusunda yardımcı olan doğal besleyici ögelerin kaynağıdır.

% 90’dan fazlası sudur. Ayrıca, elektrolit düzeylerini dengelemeye yardımcı olan çok miktarda önemli mineralleri de içerirler.

Domatesi düzenli olarak yemeniz böbrek sağlığını güçlendirecektir. Aynı zamanda, kardiyovasküler sisteminizi yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi sorunlardan da koruyacaktır.

2. Salatalık

Salatalık sıvı tutulumu ve artrit gibi enflamatuar hastalıkların tedavisinde en çok önerilen diüretik gıdalardan biridir.

Antioksidanların yanında yüksek su içeriğiyle birlikte dolaşım ve lenfatik sistemlerinizi iyileştirir. Bu, ekstra sıvı ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Buna ek olarak, önemli miktarda potasyum içerirler. Bu, sodyum seviyelerinin dengelenmesinde rol oynayarak böbrek sorunlarını önleyen bir mineraldir.

Son olarak, vücuda da kükürt ve silisyum gibi mineraller sağlarlar. Bunlar ürik asitin uygun bir şekilde yok edilmesi için iki gerekli elementtir.

3. Ananas

dilimlenmiş ananas

Ananas, kilo kaybı, böbrek ve kardiyovasküler sistem sorunlarının önlenmesi açısından ne kadar iyi oldukları dünyaca tanıyan tropikal bir meyvedir.

Düşük kalorilidir ve bromelain gibi enzimler bakımından yüksek, sindiriminiz için iyi ve bağırsak sorunlarınızı iyileştirirken aynı zamanda kilo kaybetmede yardımcı olurlar.

Ananasın % 85’i sudur ve aynı zamanda yüksek oranda lif, C vitamini ve mineral içerir. Bunlar vücudunuzun sıvı seviyesini dengelemesine yardımcı olur.

4. Pancar

Pancar, böbrek ve karaciğer sağlığınızı destekleyen yüksek oranda mineral, su ve antioksidan içerir.

İster suyu şeklinde olsun, isterse kendi başına eksiksiz bir besindir. Dokularda biriken eğilimi olan sıvıları ve diğer atıkları vücudunuzdan uzaklaştırmaya yardımcı olurlar.

Artı olarak, size önemli miktarlarda demir, magnezyum ve potasyum sağlar. Bunlar inflamasyon ile mücadele etmeniz için gereken minerallerdir.

Eğer bunlar yeterli gelmediyse, tok tutucu etkisi sayesinde kilo vermeye çalışıyorsanız çok önemli bir yardımcıdır.

5. Karpuz

dilim karpuz

Karpuz, her türlü rahatsızlığı ve hastalığı önlemek ve tedavi etmek için gerekli besleyici maddelere sahip doğal bir diüretiktir.

Neredeyse diğer meyvelerden daha fazla su içerir ve bu nedenle çoğu meyveden daha az kalori içerir.

Buna ek olarak, iyi miktarda potasyum ve magnezyum içerirler. Bunlar, vücudunuzdaki elektrolitlerin dengelenmesi için iki hayati mineraldir.

Bunlar, diğer vitamin ve mineralleri ile birlikte karpuzları, vücudun dokularındaki inflamasyon ile mücadelede ve fazla sıvıların uzaklaştırılmasını tetiklemek için iyi yapar.

6. Kavun

Bu lezzetli meyve, diüretik ve detoks özeliklerini veren % 90’dan fazla sudan oluşur.

Yenileyici ve besleyici güçleri nedeniyle mükemmel bir seçimdir. Sonuç olarak, lif, vitaminler ve sağlığı destekleyen diğer bileşikleri içerir.

Düzenli tüketim, tutulan sıvıların ve iltihaplanmanın azalmasına katkıda bulunur. Bu nedenle, kronik rahatsızlıkların gelişimini önlemeye yardımcı olur.

Kavun beta-karoten gibi antioksidanlar içerir. Yaşlanma sürecini hızlandıran oksidatif hasarı önlemek için bedenimizin buna ihtiyacı vardır.

7. Soğan

diüretik gıda olan kırmızı soğan

Son olarak soğan, idrar üretimini artırdıklarından inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan vitaminler ve oligo elementleri açısından zengindir.

Vücudunuzdaki mineral tuzları dengelemek için önemli miktarlarda potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir.

% 91’e varan oranda su, soğanı güçlü bir arındırıcı ve diüretik gıda yapar. Buna ek olarak böbreklerinizi idrar yolu enfeksiyonlarına karşı korurken desteklerler.

Kendinizde fazla sıvı tutma sorunu veya inflamasyon varmış gibi hissediyor musun? Bu yiyecekleri normal diyetinizin bir parçası yapın ve bu sorunlara karşı ne kadar etkili olduğunu kendiniz görün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.