Magnezyumun Faydaları: Yemeklere Eklemeniz İçin 3 Sebep

Magnezyum, kendisini hormonlarımıza bağlama yeteneği sayesinde menstrüasyondan önceki günlerde hormonlarımızın dengesizliğiyle ilgili çeşitli sorunları hafifletmemize yardımcı olabilir.
Magnezyumun Faydaları: Yemeklere Eklemeniz İçin 3 Sebep

Son Güncelleme: 26 Mart, 2019

Bu yazıyı okumaya başladığınızda magnezyumun günlük beslenmenize etkilerinden habersiz olabilirsiniz. Ancak, yazımızın sonunda, magnezyumun faydaları hakkında yeterince bilgi sahibi olacağınızı umuyoruz.

Alışverişe giderken, muhtemelen aklınıza hiç gıdaların içerdiği besin maddelerini kontrol etmek gelmemiş olabilir. Aynı şey magnezyumda da geçerlidir. Bu elementin etkileri sandığınızdan daha da önemlidir.

Bu mineralin etkilediği alanlar oldukça geniştir ancak magnezyumun faydaları çoğunlukla iyi bilinmez. Demir ve kalsiyum gibi diğer elementlerin aksine, insanlar magnezyumu çok iyi bilmezler. Bazı araştırmalar, ABD nüfusunun neredeyse %48’inin bu mineral bakımından eksikliği olabileceğini göstermektedir.

Magnezyum pek çok bileşikte ve sonsuz sayıda izole edilmiş formlarda, doğal ve işlenmiş gıdalarda bulunur. Bu yazımızda kendinizi desteklemek ve sağlığınızı iyileştirmek için onu ciddi olarak kullanmayı düşüneceğiniz en iyi 3 nedeni paylaşacağız. Aşağıda birkaç faydasını listeledik:

  • Fibromiyalji
  • Kulakçık fibrilasyonu
  • Tip 2 diyabet
  • Premenstrüal sendrom
  • Kardiyovasküler olaylar
  • Migren
  • Yaşlanma

Evet, ister inanın ister inanmayın, tüm bu hastalıklar beslenmenizde artıracağınız düzenli magnezyum alımı ile rahatlayabilir, önlenebilir ya da iyileştirilebilir. Şimdi, burada göze çarpan tüm nedenlerin bir listesini çıkaracağız, böylece bu minerali ve sunduğu faydaları daha iyi anlayabilirsiniz.

Magnezyumu beslenmenize dahil etmek için 3 sebep

magnezyumun faydaları

Beslenmenizde her çeşit gıda olmalıdır ve ayrıca bedeninizi sağlıklı bir şekilde besleyecek en iyi minerallerin neler olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Magnezyum bunların anahtarıdır.

İnsan vücuduna fosfor, kalsiyum, demir, çinko, silisyum ve potasyum gibi diğer minerallerden daha fazla yarar sağlar. İskeletinizin bir bölümü bu mineral olmadan olmazdı ve ayrıca gülümsemeniz de bunun dişlerinize ne kadar önemli etkileri olduğunu görmek için iyi bir seçenek.

1. Kemik ve diş sağlığı için idealdir

gülen kadın

Kemiklerin ve dişlerin sağlığı söz konusu olduğunda, kalsiyumun bu konuda çok kredisi olduğu doğrudur. Bununla birlikte, magnezyum da bu alanda kilit bir rol oynamaktadır çünkü diğer elementler için düzeltici olarak çalışmaktadır.

Yani, magnezyum eksikliğiniz varsa, yeterli miktarda kalsiyum seviyesine ulaşmakta güçlük çekersiniz. Diğer birçok şey arasında, osteoporoz ve diş çürükleri bu eksikliğin bir sonucu olabilir. D vitamini açısından zengin meyveleri ve bu mineral açısından zengin gıdaları beslenmenize dahil etmenizi öneririz:

  • Kayısı
  • Elma
  • Guava

2. Premenstrüal sendromun semptomlarını azaltmaya yardımcı olur

Premenstrüal sendromun kadınlar için ne kadar rahatsız edici olabileceğini biliyoruz. Magnezyum, kendisini hormonlarımıza bağlayan bir mineraldir ve bu hormonların etkilerini etkili bir şekilde düzenler, böylece bazı ağrı ve hassaslık semptomlarını hafifletir.

Regl krampları ile ilgili olarak, ay içinde, regl dönemi gelmeden önce yüksek magnezyum içeriğine sahip yiyecekler yediğinizde, bunun ağrıyı nasıl önemli ölçüde azaltabileceğini göreceksiniz.

3. Uykusuzluğa karşı savaşır

magnezyumun uykusuzluğa karşı faydaları

Uyku eksiklikleri, nüfusun önemli bir kısmı için bir sorundur. Uykumuzu önemli derecede etkileyebilecek birçok sebep vardır. Bununla birlikte, magnezyum söz konusu olduğunda, bu maddenin eksikliğinin uykusuzluğun gelişimini doğrudan etkilediği gösterilmiştir.

Melatonin, uykumuzun düzenlenmesini etkileyen bir hormondur. Vücutta magnezyum eksikliği olduğunda, uykusuzluk ortaya çıkar. Bunun nedeni, bu mineral ile iyi uyku halinde olma arasında bir ilişki olmasıdır gibi görünmektedir.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Uykusuzluk ile Savaşmaya Yardımcı 10 Yiyecek

Son değerlendirmeler

Blogumuzda, sağlığınıza bakmak için en iyi ve en uygun yolları öneriyoruz. Bunların arasında, magnezyumun vücudunuza olan faydaları kesinlikle çok açıktır ve göze çarpmaktadır.

Beslenmenizde birçok gıda bulunsun ki magnezyum aldığınızdan emin olun. Tabii ki, her zaman ağzınıza ne koyduğunuzun, faydalarının ve onu neden yediğinizin farkında olun.

İlginizi çekebilir ...
İyot: Gerekli Bir Mineral
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İyot: Gerekli Bir Mineral

İyot vücudunuzun temel ihtiyaçlarındandır. Vücut tarafından salgılanmaz için ve direkt olarak gıdalardan gelir. Eksiklik yaşamamak için dikkat edil...