Beyniniz için Faydalı 10 Yiyecek

Beyniniz vücudunuzun yöneticisidir. Sonsuz sayıdaki dış uyarımlara tepki veren binlerce nörondan oluşur. İşleyişi o kadar karmaşıktır ki bugün bile beyin gücünün sınırları ile ilgili cevaptan çok soru işaretleri vardır.

Beyin sağlığını yavaş yavaş bozan birçok hastalık vardır. Çoğunlukla yaşlı kişilerin etkilendiği o eski günlerin aksine, bugün bu hastalıklara gün geçtikçe daha fazla genç yakalanıyor.

Peki, beyninizin daha uzun süre sağlıklı ve canlı kalmasını sağlayabilseydiniz, bunu yapar mıydınız?

Beyninizin yeteneklerini daha uzun süre korumasına yardımcı olabilmeniz için, vücudunuzun yöneticisinin sağlığına iyi gelecek en iyi besinlerin listesini sizlerle paylaşacağız.

Yaban Mersini

Bu mükemmel meyve tüm vücudunuzu besler. Alzheimer gibi dejeneratif beyin hastalıklarını önlemeye ve ertelemeye yardımcı olur. Ayrıca güçlü bir antioksidandır.

Sert Kabuklu Yemişler

nuts

Fosfor, magnezyum, potasyum, B vitamini kompleksi ve E vitamini gibi mineral ve vitaminler içerir. Sert kabuklu yemişler, kalp ve damar sağlığı dostudur, yani tüm organlarınıza ve tabi ki beyninize daha fazla kan ve oksijen gitmesini sağlar.

Avokado

Antioksidan özelliği sayesinde yaşlanmayı ve erken yaşta sağlığınızın bozulmasını önler. Ayrıca omega 3 içeriği sayesinde beyninizin erken yıpranmasını engeller. 

Domates

tomato1

Domates likopen denen bir madde içerir. Bu maddenin; antioksidan özelliği sayesinde, çeşitli kanser türleri ve felç gibi birçok hastalığın önlenmesinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Chia Tohumu

Chia tohumu, nöronların iyi çalışmasını sağlar ve beyin faaliyetlerini geliştirir. Doğada bulunabilecek en iyi omega 3 kaynağı olduğu düşünülmektedir. Dokuların işlevlerinin daha uzun süre sağlam kalmasını sağlayarak yaşlanmalarını önler. 

Zeytinyağı

olive-oil

Güçlü antioksidan etkisiyle dokuların korunmasını sağlar ve kanser gibi çeşitli hastalıklar taşıyan serbest radikallerden doğabilecek zararları önler.

Ayrıca, kalbinizi korumaya ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan sağlıklı yağlar içerir ve düzgün bir şekilde işleyebilmelerini sağlamak üzere tüm vücut hücrelerinizi besleme yeteneğine sahiptir.

Balık

Balık, zengin bir fosfor kaynağıdır. Bu mineral beyninizin güçlenmesine yardımcı olur ve özellikle hafızanızı geliştirir.

Sık sık balık, özellikle de zengin omega 3 içeriğine sahip olan kedibalığı yemek kalp ve beyin sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Yeşil Çay

Green-tea-2 (1)

Mükemmel bir antioksidan olan yeşil çay, kalp ve beyin hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca hafızanızı korumaya yardım eder ve hücrelerinizi koruyarak zamanla oluşabilecek zararları önler.

Kakao

Vücudunuzun ve vücut hücrelerinizin erken yaşlanmasını engelleyen antioksidanlar içerdiğinden, makul bir miktarda kakao yemek sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca kalp hastalıklarını da önler ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olan magnezyum minerali bakımından zengindir.

Brokoli

broccoli1

Brokolinin içinde, hafızanızı geliştiren ve beyin sağlığınızı koruyan maddeler vardır. Ayrıca kalbinizi koruma özelliği de vardır.

Kısacası…

Tüm bu yiyecekler, beyninizi geliştirme veya beyin sağlığınızı koruma özelliğine sahiptir. Bu yüzden, kendinizin ve ailenizin beslenme planına bu yiyecekleri dahil etmelisiniz. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, vücudunuzun çok daha uzun bir süre en iyi şekilde kalmasını sağlayacaktır. Her gün seçiminizi doğal ve faydalı yiyeceklerden yana yapın.