Beyin için Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

Beyin için Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

Son Güncelleme: 21 Ocak, 2019

Sonsuz sayıdaki dış uyarıcılara tepki veren binlerce nörondan oluşan beyin, vücudu yönetmekten sorumludur. Kompleks işleyişi nedeniyle günümüzde bile beyin gücünün sınırları ile ilgili birçok soru işareti bulunmaktadır. Bu yazımızda beyin için faydalı yiyecekler listesini bulabilirsiniz.

Birçok hastalık beyin sağlığını yavaş yavaş bozabilir. Çoğunlukla yaşlı kişilerin etkilendiği bu hastalıklara artık daha genç yaşlarda da rastlanılmaktadır.

Peki, beyninizin daha uzun süre sağlıklı ve canlı kalmasını sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Aşağıda beyin yeteneklerinin daha uzun süre korumasına yardımcı olan, beyin için faydalı olan yiyecekler listesini sizlerle paylaşıyoruz.

1. Yaban Mersini

Beyin için faydalı yiyecekler listesinin başında bulunan yaban mersini tüm vücudu besler. Alzheimer gibi mental hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca güçlü bir antioksidandır.

2. Kuru Yemişler

kuruyemişler badem, antep fıstığı, fındık, kaju

Fosfor, magnezyum, potasyum, B vitamini kompleksi ve E vitamini gibi mineral ve vitaminler içerir. Kuru yemişler, kalp ve damar sağlığı dostudur, yani tüm organlarınıza ve tabi ki beyninize daha fazla kan ve oksijen gitmesini sağlar.

3. Avokado

Antioksidan özelliği sayesinde yaşlanmayı ve erken yaşta sağlığınızın bozulmasını önler. Ayrıca omega 3 içeriği sayesinde beyninizin erken yıpranmasını engeller.

4. Domates

dilimlenmiş domates

Domates likopen isimli bir madde içerir. Bu maddenin; antioksidan özelliği sayesinde, çeşitli kanser türleri ve felç gibi birçok hastalığın önlenmesinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

5. Chia Tohumu

Chia tohumu, nöronların iyi çalışmasını sağlar ve beyin faaliyetlerini geliştirir. Doğada bulunabilecek en iyi omega 3 kaynağı olduğu düşünülmektedir. Dokuların işlevlerinin daha uzun süre sağlam kalmasını sağlayarak yaşlanmalarını önler.

6. Zeytinyağı

zeytinyağı

Güçlü antioksidan etkisiyle dokuların korunmasını sağlar ve kanser gibi çeşitli hastalıklar taşıyan serbest radikallerden doğabilecek zararları önler.

Ayrıca, kalbinizi korumaya ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan sağlıklı yağlar içerir ve düzgün bir şekilde işleyebilmelerini sağlamak üzere tüm vücut hücrelerinizi besleme yeteneğine sahiptir.

7. Balık

Balık, zengin bir fosfor kaynağıdır. Bu mineral beyninizin güçlenmesine yardımcı olur ve özellikle hafızanızı geliştirir.

Sık sık balık, özellikle de zengin omega 3 içeriğine sahip olan kedibalığı yemek kalp ve beyin sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

8. Yeşil Çay

yeşil çay

Mükemmel bir antioksidan olan yeşil çay, kalp ve beyin hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca hafızanızı korumaya yardım eder ve hücrelerinizi koruyarak zamanla oluşabilecek zararları önler.

9. Kakao

Vücudunuzun ve vücut hücrelerinizin erken yaşlanmasını engelleyen antioksidanlar içerdiğinden, makul bir miktarda kakao yemek sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca kalp hastalıklarını da önler ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olan magnezyum minerali bakımından zengindir.

10. Brokoli

brokoli beyin için faydalıdır

Brokolinin içeriğinde, hafızayı geliştiren ve beyin sağlığınızı koruyan maddeler bulunur. Ayrıca kalbi korur.

Kısacası…

Tüm bu yiyecekler, beyninizi geliştirme veya beyin sağlığınızı koruma özelliğine sahiptir. Bu yüzden, kendinizin ve ailenizin beslenme planına bu yiyecekleri dahil etmelisiniz. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, vücudunuzun çok daha uzun bir süre en iyi şekilde kalmasını sağlayacaktır. Her gün doğal ve faydalı yiyecekler tüketmeye çalışın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.