Bilmeniz Gereken Kristaller veya Şifalı Taşlar Rehberi

Şifalı taşların zihin, beden ve ruh dengesine katkıda bulunduğuna inanılır. Bu yazıda en sık kullanılan taşlardan bazılarını ve özelliklerini keşfedin.
Bilmeniz Gereken Kristaller veya Şifalı Taşlar Rehberi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Konu sağlık ve zindeliği geliştirmek olduğunda birçok insan alternatif tıp uygulamalarına güvenir. Bilim, etkilerini tartışmaya devam etse de , bazıları bu alternatif terapi biçimlerinde faydalar buluyor. Bunlar arasında en tartışmalı olanlardan biri şifalı taşların uygulanmasıdır. Onlar hakkında bilginiz var mı?

Kuvars, ametist ve jasper gibi kristaller bazı Hindu ve Budist geleneklerinde beden, zihin ve ruh arasında bir denge oluşturmanın bir yolu olarak kullanılır. Bununla birlikte, etkileri bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir ve onlar hakkında belirli bir miktar şüphecilik vardır. Peki neden bazı insanlar hala onları kullanıyor?

Bu yazıda size anlatacağız.

Şifalı taş çeşitleri ve kullanımları

Tarihsel veriler, şifalı taşlardan, fiziksel ve duygusal faydalar üretmek için beden ve zihindeki enerji akışını destekleyen eski bir doğal tıp formu olarak bahseder. Bu etkiler bilim tarafından çürütülmüş olsa da, bazı insanlar hala onların önemine ve varsayılan güçlerine çekilmektedir.

Aslında, bazı uzmanlar, bu tedavilerin gerçekten de bazı insanlar için işe yarayabileceği konusunda hemfikirdir, ancak tam olarak onlara atfedilen özelliklerden dolayı değil. The Permanent Journal’da bildirilen bir araştırmanın açıkladığı gibi , zihnin yaygın olarak inanıldığından daha güçlü bir iyileştirme kapasitesi vardır.

Bu araştırmaya göre şifalı taşlar, ruh halimizi ve belirli sağlık sorunlarıyla nasıl başa çıktığımızı etkileyen dolaylı bir psikolojik etki yaratabilir. Bu nedenle, şifalı taşları denemeyi düşünüyorsanız, yetenekleri hakkında şüphecilikten kaçınmak ve etkilerini test etmeye açık olmak önemlidir.

Bir sonraki bölümde en sık kullanılan taşlardan bazılarını tanıyın.

Bu makaleyi kesinlikle beğeneceksiniz: En İyi 15 Şifalı Bitki

Şifalı taşlar: Pembe kuvars

Pembe kuvarsın, ilişkilerinize denge getirmeye yardımcı olduğuna inanılıyor. Renginden dolayı bu taş genellikle aşkla ilişkilendirilir.

Popüler literatür, pembe kuvarsının aynı zamanda keder zamanlarında sakinlik getirme gücüne sahip olduğunu öne sürüyor. Ek olarak, benlik saygısı ve özgüven oluşturmak için idealdir.

avucunda büyük bir pembe kuvars taşı tutan kadın
Pembe kuvars insan ilişkileriyle bağlantılıdır ve alternatif tıpta kullanımı genellikle aşka odaklanır.

Beyaz veya kristal kuvars

En popüler şifalı taşlardan biri beyaz kuvarstır. Aslında, birçok kültürde ona “usta şifacı” denir.

Genellikle hafızayı ve konsantrasyonu geliştirmek için bir adjuvan olarak kullanılır. Ayrıca bağışıklık sistemini, fiziksel ve zihinsel dengeyi uyardığı söylenmektedir.

Firuze

Bu değerli taş, bedeni, zihni ve ruhu hizalamak için bir müttefik olarak kullanılır. Bu anlamda, ıstırap veya umutsuzluk zamanlarında duyguları dengelemek iyi bir seçimdir.

Fiziksel özellikleri ile ilgili olarak, bazıları solunum ve kemik sağlığına dikkat etmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Şifalı taşlar: Kaplan gözü

Kaplan gözü en merak edilen şifalı taşlardan biridir. Genellikle güç ve motivasyonla ilişkilendirilir. Bu nedenle, birçok kişi korku, endişe veya güvensizlik durumlarının üstesinden gelmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca kariyer konularda yardımcı olmak için bir muska olarak kabul edilir.

Ametist

Tarihsel olarak ametist koruyucu ve arındırıcı bir taş olarak kullanılmıştır. Özellikle olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmak ve ruhsal bilgeliği bulmak için faydalıdır.

Ayrıca , dinlenmeyi teşvik ettiğine inanıldığı için uyku sorunları olan insanlar için bir müttefiktir. Ancak, bunu destekleyecek hiçbir kanıt yoktur. Bu arada, belirli rahatsızlıkları azaltmaya ve vücudu arındırmaya yardımcı olduğuna dair başka iddialar da var.

Şifalı taşlar: Jasper

Tamamlayıcı tıp uygulamalarında jasper genellikle stresin yüksek olduğu durumlarda kullanılır. Negatif titreşimleri “emmek” ve hızlı düşünmeyi teşvik etmek için uygulanır.

Aynı zamanda cesareti ve güveni ifade eder. Bu nedenle, zihinsel netlik gerektiren durumlarda yararlıdır.

Obsidyen

Bu, zihin-beden dengesine en yakın bağlantılara sahip şifalı taşlardan biridir. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, zihinsel tıkanıklıkları azalttığını ve öz-şefkati desteklediğini gösteriyor.

Fiziksel açıdan, bazıları sindirim sağlığı ve detoksifikasyona yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Safir

Huzursuzluk, üzüntü halleri ve ıstırap, safirin üstesinden gelmeye yardımcı olan bazı duygulardır. Bazı insanlar onu refah ve sakinlik çekmek için bir muska olarak da kullanırlar.

Aynı zamanda sezgiyi güçlendirir ve karar vermede yardımcı olur. Diğer faydaların kan, görme ve duygusal sağlıkla ilgisi vardır.

Şifalı taşlar: Yakut

Değerli bir taş olarak kabul edilen yakut, duygusallık, cinsellik ve zeka ile bağlantılıdır. Canlılık ve enerjide bir denge oluşturmak için kullanılır.

Buna karşılık, dolaşım sistemini uyarmaya ve toksinlerin yok edilmesini teşvik etmeye yardımcı olduğuna inanılıyor.

Sitrin

İyimserliği ve motivasyonu teşvik etmeyi umuyorsanız, şifalı taş terapileri söz konusu olduğunda sitrini kaçıramazsınız. Farkındalık sağlamak ve yaratıcılığı harekete geçirmek için bir müttefik olarak kullanılır. Hatta bazıları bunun korkuların üstesinden gelmek için ideal olduğuna bile inanıyor.

Aytaşı

Bu kristalin “yeni başlangıçları” temsil ettiği söylenir. Bu nedenle içsel büyüme süreçlerinde faydalıdır. Bu arada, bazıları olumlu düşünceyi ve ilhamı arttırırken stres ve istikrarsızlık duygularını azaltmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Bloodstone

Bloodstone, popüler kültürde kötü enerjilere karşı bir “kalkan” olarak kullanılır. Ayrıca dolaşımı ve genel canlılığı iyileştirmeye yardımcı olduğuna inanılıyor.

Duygular açısından, sinirlilik, saldırganlık ve sabırsızlığı azaltmaya yardımcı olur.

Şifalı taşlar: Garnet

Garnet, libido ile ilişkilidir. Genellikle fiziksel yakınlığı artırmak ve bir kişinin cinsel yaşamını etkileyen sorunları azaltmak için kullanılır.

Öte yandan, yaratıcılık ve özgüven ile de bağlantılıdır.

Peridot

Şifalı taş tedavisinde peridot kullanımı, depresyon durumlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Başkaları için adaleti, sevgiyi ve şefkati temsil eder. Bazıları buna “mutluluk taşı” diyor.

avucunda ametist taşı tutan adam
Gemoterapi bu alternatif tıbbın bir şeklidir. Terapi için değerli taşların kullanımına odaklanır.

En iyi şifalı taşları seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Akılda tutulması gereken ilk şey, şifalı taşların sağlık sorunları için birincil tedavi olmadığıdır. Onlara bazı faydalar atfedilse de, her zaman önce doktorunuza danışmalısınız. Durum ne olursa olsun, bu kristaller yalnızca bir iltifat olmalıdır.

Bu netlikle, en uygun olanları seçmenin en iyi yolu, ne hissettiğinizi belirlemektir. Mevcut durumunuza göre en iyi taşı seçmelisiniz.

Bunları meditasyon veya farkındalık uygulamalarına entegre etmek iyi bir seçenektir. Takı veya tespih gibi günlük kullanım için aksesuarlarda da kullanılabilirler.

Temizlenmeleri için soğuk su ve biraz deniz tuzu ile durulayın. Popüler literatüre göre, “emilen” enerjileri temizlemenin ve uzaklaştırmanın doğru yolu budur. Bu işlemden sonra güneşte kurumaya bırakmalısınız.

Şifalı taşlar hakkında ne hatırlamalısınız?

Kristallerin veya şifalı taşların kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Hinduizm ve Budizm gibi kültürler, fiziksel ve zihinsel bir denge durumuna ulaşmanın bir yolu olarak kullanımlarını teşvik eder. Etkileri bilim tarafından kanıtlanmasa da binlerce insan gücüne güvenmeye devam ediyor.

Genel anlamda, profesyonel tıbbi tedavinin tamamlayıcısı olduğu sürece kullanımları zararsız olarak kabul edilir. Hiçbir koşulda şifalı taşların kullanımı, tıbbi veya zihinsel sağlık uzmanları tarafından reçete edilen tedavilerin yerini almamalıdır. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tabish SA. Complementary and Alternative Healthcare: Is it Evidence-based?. Int J Health Sci (Qassim). 2008;2(1):V-IX.
  • Crystal healing. (n.d.). Wikipedia. Available in https://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_healing
  • Ishaque S, Saleem T, Qidwai W. Knowledge, attitudes and practices regarding gemstone therapeutics in a selected adult population in Pakistan. BMC Complement Altern Med. 2009;9:32. Published 2009 Aug 26. doi:10.1186/1472-6882-9-32
  • Schlitz M. Meditation, prayer and spiritual healing: the evidence. Perm J. 2005;9(3):63-66.
  • Wager TD, Atlas LY. The neuroscience of placebo effects: connecting context, learning and health. Nat Rev Neurosci. 2015;16(7):403-418. doi:10.1038/nrn3976

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.