Bir Tampon Yüzünden Bacağı Ampüte Edilen Model

Bir Tampon Yüzünden Bacağı Ampüte Edilen Model

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tampon kullanım rahatlığından ve uygunluğundan dolayı kadınların “kadınsal” dönemlerinde en çok tercih ettikleri hijyen ürünlerinden birisidir.

Fakat her tampon kutusunun üzerinde yazan bir uyarı vardır: tamponlar toksik şok sendromuna sebep olabilir, bu ise bir çeşit bakteriyel enfeksiyondur ve nadiren gerçekleşir. Eğer zaman içerisinde tedavi edilmezse de ölümcül bir hale gelebilir.

Yakın zamanda, çok başarılı bir Amerikalı model olan Lauren Wassel bir bacağını bu hastalığın aniden ve zamansız gelişimi yüzünden kaybetti.

Toksik şok sendromu nedir?

Bu nadir görülen hastalığın temel nedenlerinden biri tamponları düzgün önlemler almadan kullanmaktır; hastalığa neden olan organizma ise Staphylococcus aureus adı verilen ve genelde deride, koltuk altlarında, vajinada, perineumda ve farenkste doğal olarak bulunan bir bakteridir. Gelişmesi de enfeksiyonla artabilir.

Aslında, dünya popülasyonunun üçte birinin vücudunda bu bakteriyi taşıdığı bilinmektedir, fakat bakteri sağlığa hiçbir yan etkisi olmadan vücudumuzda bulunabilir.

tampon kullanmak

Problem, bakterilerin bulunduğu ortam değişmeye başladığında ortaya çıkar; sıcak bir ortamda bakteriler çok hızla çoğalırlar ve bu da vücudumuzu olumsuz etkileyen toksinlerin salınmaya başlamasına neden olur. Bakterilerin çoğalması için uygun olan böyle bir ortam, emici tamponların pek çok sıvıyı küçük bir bölgede uzun süre tutmasıyla oluşur.

Bu konu ilk kez gündeme gelmiyor, ve hiçbir tampon firmasına karşı yapılmış bir kampanya da değil. Aslında, bütün kadınsal temizlik ürün markalarının üzerinde bu konuda bir uyarı vardır, fakat genellikle o kadar küçük bir yazıyla yazılmışlardır ki insanlar uyarılara dikkat etmezler ve onları okumak için zaman harcamazlar.

Bu hastalık ve semptomları göz ardı edilirse, bakteri önlenmesi güç bir hale gelir, bu duruma maruz kalan kişi durumdan haberdar olmayabilir ve çok geç olmadan önce harekete geçemeyebilir.

Lauren Wasser’in başına gelen de tam olarak budur, toksik şok sendromunun çok kötü sonuçlarına katlanmak zorunda kaldıktan sonra, bütün kadınların bu ürünleri kullanırken daha dikkatli olması için hikayesini bütün kadınlar ile paylaşmak istemiştir.

Hikaye…

Lauren Wasser

Lauren’in üzücü hikayesi 3 Ekim 2012 tarihinde başladı, zayıf ve bitkin hissetmeye başladı ve grip oldu. Tesadüfen bu zaman dilimi de adet zamanıydı ve her zaman kullandığı ve özellikle işte rahat edebilmek için kullandığı tamponlarını kullanıyordu.

11 yıldır adet görmekteydi ve tamponlar her zaman bu durum için onun ilk seçeneği olmuştu, ayın “bu zamanlarında” onu daha güvende hissettiriyordu.

Genellikle her kadında olduğu gibi, Lauren de belli bir yaşa ulaştığında, annesi tamponları nasıl kullanması gerektiğini, bunun nasıl çalıştığını ve tabii ki de her 3-4 saatte bir değiştirilmesi gerektiğini çünkü tamponun bu süreden daha fazla içeride kalmasının ciddi bir sağlık problemine yol açacağını anlatmıştı.

Lauren’in enfeksiyonu başladığı gün, tamponlarını her zamanki gibi normal ve doğru zamanlarında değiştirmişti, fakat o gece bir doğum günü partisine gitti ve bu sırada Lauren’in gribe benzer semptomları daha da kötüleşti.

Normal davranmaya çalışsam da ayakta durmakta bile güçlük çekiyordum. Herkes berbat göründüğümü söylüyordu. İlk fırsatta eve döndüm ve yatıp gözlerimi kapattım. Tek isteğim uyumaktı.

O gece, Lauren hastaneye gitmedi ve annesine tek yapmak istediği şeyin uyumak olduğunu söyledikten sonra yatağa gitti. Ertesi sabah, endişelenmiş annesinin polis arkadaşı evlerini ziyaret ettiğinde, modeli odasında yerde buldular.

Lauren’in kurtuluşu şu anda bir mucize olarak görülüyor. Doktorlar 10 dakika daha geç kalınsaydı Lauren’in ölmüş olacağını söylemişlerdi. Ateşi 42 ºC’nin üzerindeydi ve organları fonksiyonlarını kaybetmeye başlamıştı. Lauren’in kalp krizi geçirmiş olma ihtimalinden de korktular.

Ardından, doktorlar hayatını kurtardığında, Lauren’e toksik şok sendromu teşhisi koyuldu, ne yazık ki enfeksiyonu çoktan kangrene sebep olmuştu.

protez bacaklı model

Sonrası…

Bacağını kaybettiğinde, Lauren hayatı bitmiş gibi hissediyordu, hiçbir şeyin anlamı yoktu artık. Fakat, ardından kendini toparladı ve hayatta daha yapacak çok şeyi olduğunu fark etti, gücünü de bu hastalıkla savaşmak için, insanlarda farkındalık yaratmaya adadı.

Avukatı, tamponların sağlığınıza yapabileceği etkiler ile ilgili çok az bilgi verdiğinden dolayı, kullandığı tamponların üreticisi (Kotex Natural Balance) ile mücadele etmek için onu teşvik etti.

Şu anda bunun üzerinden seneler geçti, Lauren iyileşti ve kendine hala inananların da desteği ile işine geri döndü. Yakın zamanda bir fotoğraf çekimiyle ilk defa trajik hikayesinin sonuçlarını dünyaya göstermeye karar verdi ve tüm vücudu ve protez bacağı ile poz verdi.

İlginizi çekebilir ...
Tampon Yerine Menstrual Kap Kullanın!
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tampon Yerine Menstrual Kap Kullanın!

Tamponların, içerdikleri toksinlerden dolayı sağlıksız olduğunu gün geçtikçe daha fazla duymaya başladık. Peki, tampon yerine ne kullanılabilir?  • Rai, S. P., Neog, L. S., Bhattacharyya, D., & Ganguli, M. (2008). Symmetrical Peripheral Gangrene complicating Staphylococcal Toxic Shock Syndrome. Medical journal, Armed Forces India64(2), 181.
  • Spiva, M. Tampon Usage and TSS Allied Health 4060 Research in Allied Health East Tennessee State University.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.