Böbreklere Zarar Veren Alışkanlıklar

Böbreklere Zarar Veren Alışkanlıklar
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 12 Ekim, 2018

Böbrekler vücudumuzdaki çok önemli organlardandır. Muhteşem ve karmaşık bir arındırma mekanizmaları vardır. Böbreklerinize iyi bakmalı ve böbrek sağlığınızı korumalısınız. Bu nedenle, böbreklere zarar veren alışkanlıklar ile ilgili bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Bu makale bu alışkanlıkların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

1. Yeterince Su İçmemek

böbrek sağlığı su

Böbreklere zarar veren alışkanlıklar arasında ilk olarak yeterince su içmemek geliyor. Kendinize şu soruyu sorun: “Genellikle günde kaç bardak su içiyorum?”

Böbreklerinizin yeterli miktarda su almamasının uzun vadede böbrek hastalıklarına yol açabileceğini unutmamalısınız. Böbreklerin temel fonksiyonu, metabolik atıkları vücuttan atarak, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını dengelemektir.

Eğer bunu yapmazsanız, yani yeterince su içmezseniz, böbreklere kan akışı yavaşlar ve kanınızda toksinler birikir. Bu gibi problemleri, günde yalnızca bir buçuk ila iki litre su içerek önleyebilirsiniz.

Tavsiye edilen miktarda su içmekte zorlanıyorsanız, suyun içine birkaç damla limon suyu damlatabilirsiniz. Bu sayede su biraz daha tatlanmış olacaktır.

2. İdrarı Tutmak

idrarı tutmak böbrek sağlığı

İdrarımızı tutmak, böbreklere zarar veren alışkanlıklar listemizde ikinci sırada yer alıyor. Sırf meşgul olduğumuz için idrarımızı tuttuğumuz zamanlar mutlaka olmuştur. Vücudunuz size tuvalete gitmeniz gerektiğini söylerken, idrarınızı ne kadar süre boyunca tuttunuz? Bir saat? İki saat?

Bu yazımıza da göz atın: Böbrekler için Zararlı 7 Alışkanlık

İdrar keseniz uzun bir süre idrar ile dolu olursa, idrar yollarınızda hipertrofi, hidronefroz (böbreklerdeki idrar basıncında artış) gibi komplikasyonlar ya da ortaya çıkması kolayca önlenebilecek diğer hastalıklar oluşabilir. Bunu unutmamanızda fayda vardır.

3. Kötü Beslenme Alışkanlıkları

gazlı içecekler böbrek sağlığı

3.1 Çok Fazla Sodyum Tüketmek

Bildiğiniz gibi, temel sodyum kaynağı tuzdur. Peki, tuz neden bu kadar zararlıdır? Öncelikle, böbreklerinizin daha fazla çalışmasına yol açar. Böbreklerin dışkılama yoluyla sodyumu vücuttan atması gerekir.

Bu da böbrekler için kısa vadede çeşitli sorunların yanı sıra, uzun vadede strese sebep olur. Bu yüzden yemeklerinizdeki tuzu azaltmalı, hatta mümkünse hiç kullanmamalısınız.

3.2 Çok Fazla Hayvansal Protein Tüketmek

Hayvansal proteinler ve yüksek miktarda yağ içeren tüm besinler, böbrekleriniz için çok zararlıdır. Bu besinler, böbreklerin görevini gittikçe daha da zorlaştırır ve ürettikleri kanı düzgün bir şekilde temizlemesini önler. Hayvansal proteinleri daha az tüketmeye veya bu proteinler yerine, mümkün olduğunca bitkisel proteinler tüketmeye çalışın.

3.3 Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler böbrek sağlığı için çok zararlıdır ve maalesef özellikle de gençler tarafından çok fazla tüketilmektedir. Bu içecekleri daha az tüketmenizi ya da hiç tüketmemenizi tavsiye ediyoruz. Gazlı içecekler, uzun vadede kronik böbrek yetmezliğine ve böbrek taşı oluşumuna yol açar.

3.4 Tütün Ürünlerinden ve Alkolden Uzak Durun

Alkol ve tütün ürünleri, vücudunuz için toksin yığınıdır. Bu maddeler, böbrek hastalıklarına yol açan ve böbreklerin çalışmasına engel olan tehlikeli maddelerdir.

Bu maddelerden mümkün olduğunca uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle de hipertansiyon veya diyabet hastasıysanız, bu maddelerden kesinlikle uzak durmanız gerekir.

3.5 Genetik Yapısı Değiştirilmiş Gıdaları Tüketmeyin

Sizin de bildiğiniz gibi, yediğimiz her şeyin neden üretildiğini her zaman bilemeyiz. Yediklerimiz transgenik mısır, laboratuvarlarda üretilen meyve ve sebzeler, daha hızlı büyümeleri için genetik yapısı değiştirilmiş yiyeceklerle beslenen hayvanların doğal olmayan etleri vb. gibi pek çok şey içeriyor olabilir.

Bazen bunları hiç farkında olmadan tüketiriz ve bu korkutucu gıdalar böbreklerimiz için çok zararlıdır. Her zaman organik, doğal, sağlıklı, nasıl üretildiğini bildiğiniz ve size zarar vermeyecek yiyecekler satın almaya çalışın.

4. Yüksek Kan Basıncı

yüksek kan basıncı

Hipertansiyonun böbrek işlevlerine çok belirgin zararları vardır. Bu rahatsızlık, kanın böbreklerden farklı geçmesine, toksinlerin eskisi gibi vücuttan atılamamasına, böbreklerin yavaş yavaş küçülmesine ve ciddi bir böbrek hastalığına sebep olabilir.

Yüksek kan basıncını dengede tutmak için düzenli olarak ölçüm yaptırmak çok zor bir işlem değildir. Doktorunuz bu testleri sık sık yapmalıdır.

5. İlaç Kullanmak

aşırı ilaç tüketimi

İlaçların içinde böbreklere ciddi şekilde zarar veren maddeler olduğu için mümkün olduğunca az ilaç kullanmalısınız. Bu maddeler böbreklerin görevlerini zorlaştırır ve uzun vadede böbrekleri olumsuz olarak etkiler.

İlaçları zevk için değil, ihtiyacımız olduğu için almamız gerekir. Bu oldukça kafa karıştırıcı bir konu olabilir; ama böbreklere daha az zarar veren ilaçlar her zaman mevcuttur. Bu nedenle, doktorunuz bu ilaçları kontrol etmelidir.

6. Hareketsiz Bir Yaşam Tarzı

sağlık için yürüyüş yapmak

Böbreklere zarar veren alışkanlıklar arasında son olarak hareketsiz bir yaşam tarzından bahsetmek istiyoruz. Hareketsiz bir yaşam tarzı yalnızca böbrek sağlığınızı değil, aynı zamanda siz farkında olmadan vücudunuzun birçok temel fonksiyonunu da etkileyerek hasta olmanıza sebep olabilir.

Fiziksel aktivite eksikliği, biraz daha fazla hareket ederek kolayca önleyebileceğiniz birçok böbrek hastalığına yol açar. Örneğin, yürüyüşe çıkabilir veya bisiklet sürebilirsiniz.

Bir arkadaşınız ya da akrabanızla spor yaparsanız sizin için çok daha kolay olacaktır. Bunun için böbrekleriniz kesinlikle size minnettar olacaktır. Yanınızda bir şişe su bulundurmayı da unutmayın.

Yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı mümkün olduğunca düzeltmeye çalışın. Beslenme alışkanlığınızda yapacağınız ufacık bir değişiklik, böbrek sağlığınız açısından çok olumlu sonuçlar sağlayabilir.

Bol bol su için, tuzdan, çok yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin ve en önemlisi, düzenli kontrollerinizi yaptırmak için doktorunuzla görüşün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.