Bronşiti Atlatmak İçin 7 İpucu

Bronşit, nefes almada güçlük, öksürük ve diğer rahatsız edici semptomlara neden olan bir hastalıktır. Bu yazımızda sizinle, semptomlarınızı geçirebilmeniz için birkaç ipucu paylaşacağız.
Bronşiti Atlatmak İçin 7 İpucu
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bronşit, bronşlar iltihaplandığında ortaya çıkan bir solunum hastalığıdır. Bunlar, havayı burun ve ağızdan akciğerlere taşımaktan sorumlu olan tüplerdir. Bu hastalık dolayısıyla nefes almada güçlük çekebilir, çok öksürebilir ve tıkanıklık yaşayabilirsiniz. Bronşiti atlatmak için yapmanız gerekenleri öğrenmek istiyor musunuz?

Çoğu durumda, bu hastalığı evde bakım ile tedavi edebilirsiniz. Doktorunuz size bir ilaç reçetesi verse bile, normalde size öncelikle bu durumu doğal bir şekilde tedavi etmek için bazı stratejiler önereceklerdir. Sadece en ciddi vakalarda antibiyotik, bronkodilatör ya da pulmoner rehabilitasyon tedavisine gerek duyulur.

Bronşiti Doğal Olarak Atlatmak İçin İpuçları

Semptomların pek çoğu iki hafta sonra önemli ölçüde iyileşmeye başlar. Ancak, eğer hastalık kronikse, yapılacak en iyi şey en iyi tedavinin ne olduğunu belirlemek için bir doktora görünmektir.

Durum ne olursa olsun, yaşam stilinizde birkaç değişiklik yapmak semptomlarınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Bu adımlar semptomların şiddetini en aza indirir ve iyileşme sürecinizi hızlandırır. Aşağıda, bunların neler olduğunu keşfedebilirsiniz!

1. Sağlıklı Sıvı Tüketiminizi Arttırın

Su içen bir kadın.
Çok fazla sıvı tüketmek vücudunuzun su ihtiyacını karşılar ve balgamı atmanıza yardımcı olur.

Bronşiti atlatmanın ve tıkanıklığı azaltmanın anahtarlarından bir tanesi yeterince su ve sağlıklı sıvı içtiğinizden emin olmaktır. Bu tip içecekler mukozayı seyreltmenize yardımcı olur ve bu da öksürdüğünüzde ya da sümkürdüğünüzde bunun atılmasına yardım eder. Ayrıca, semptomları kötüleştirebilecek bir şey olan dehidrasyondan da kaçınmış olursunuz.

Hangi sıvıları içebilirsiniz?

 • Limonlu ılık su
 • Bitkisel çaylar ya da meyve çayları
 • Doğal su
 • Doğal meyve suları
 • Tavuk ya da sebze suyu

2. Bir Nemlendirici Alın

Bir nemlendirici, bronşitten ya da başka bir akciğer hastalığından muzdarip olduğunuzda sahip olmak için mükemmel bir araçtır. Bir nemlendiricinin ürettiği sıcak ve nemli havayı solumak solunum yollarınızdaki mukozayı gevşetecektir ve öksürüğünüz de hafifleyecektir. Elbette, bu faydaları garantilemek için nemlendiricinin temiz tutulması önemlidir.

3. Tütünden Kaçının

Solunum sağlığının en kötü düşmanlarından bir tanesi tütündür. Bu nedenle, bronşiti atlatmanın anahtarlarından biri de tütünden tamamen kaçınmaktır. Toksinleri solunum yollarınızdan kolayca geçip bronşlarınızda tahrişe ve akciğerlerinizde hasara neden olur.

 • Eğer sigara içiyorsanız sigarayı bırakmak için yardım alın.
 • İkinci el sigara dumanı solumanın da zararlı olduğunu unutmayın. Eğer sigara kullanmıyorsanız, kullanan insanların etrafında olmaktan kaçının.

4. Fiziksel Egzersiz Yapın

Esneme hareketleri yapan bir kadın.
Fiziksel egzersiz bağışıklık sisteminizi ve solunum kaslarınızı güçlendirir.

Yüksek darbeli egzersizler bronşiti olan hastalar için önerilmese de, düşük darbeli bir rutin çok yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz nefes almanıza yardımcı olan kasları güçlendirir, bu da bronşit semptomlarınızın komplikasyonlarını azaltır.

 • Hareketsiz olan insanlar egzersiz yapmaya yavaş bir şekilde ve aşama aşama, kısa, düşük yoğunluklu egzersizler ile başlamalıdırlar. Eğer mümkünse, ideal olan bir profesyonelin yardımını alarak bir plan tasarlamaktır. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Nefes Darlığı için 5 Doğal Tedavi

5. Buhar Tedavileri Kullanın

Buhar tedavileri bronşiti atlatmak için çok kullanışlıdır. Bu tedaviler, mukozanın atılmasını kolaylaştırmak için mukozayı yumuşatır. Diğer yandan, öksürüğünüzden dolayı gergin olma ihtimali olan kasları da gevşetirler. Ayrıca, bu tedaviler tıkanıklığı azaltır ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olur.

 • Bu tedaviyi yapmak için bir tencere suyu kaynatıp ateşten almalısınız. Sonrasında, suya biraz okaliptüs ya da kekik yağı ekleyin.
 • Sonra, buharı içinize çekin, tüm buharı kullanabilmek için bunu tencerenin ve kafanızın üstüne bir havlu serperek yapın.
 • Bunu 3 ila 5 dakika boyunca yapın ve sonra dinlenin.

6. İyi Uyuyun

Uyuyan bir kadın.
Dinlenmek bronşiti atlatmak için gereklidir.

Bronşit dolayısıyla ortaya çıkan solunum güçlükleri ve öksürük uyumayı zorlaştırabilir. Ancak, bağışıklık fonksiyonlarınızı iyileştirmek ve iyileşme sürecini desteklemek için iyi uyumaya çalışmak önemlidir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

 • Uyuyacağınız ortamın rahat olduğuna emin olun
 • Laptoplar ve akıllı telefonlar gibi dikkat dağıtıcı cihazlar kullanmaktan kaçının
 • Papatya, kedi otu ya da lavanta çayı gibi rahatlatıcı çaylar için
 • Uykudan hemen önce bir rahatlama tekniği uygulayın

7. Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni Takip Edin

Sağlıklı gıdalar yemek herhangi bir solunum problemi dolayısıyla ortaya çıkan semptomlarınızı rahatlatmaya yardımcı olabilir. Yeterince vitamin ve mineral almak bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya ve bronşiti ve diğer enfeksiyonları atlatmanızı hızlandırmaya yardımcı olur.

Bu gıdaları yediğinizden emin olun:

 • Turunçgiller
 • Kırmızı meyveler
 • Yapraklı yeşil sebzeler
 • Tam tahıllar
 • Kuru meyve ve yemişler
 • Yağlı balıklar
 • Yağsız etler
 • Ot ve baharatlar

Bronşiti ve rahatsız edici semptomlarını atlatmaya mı çalışıyorsunuz? Bu tavsiyelerimizi aklınızda tutun. Eğer birkaç hafta içerisinde bir ilerleme görmezseniz doktorunuza danışın. 

İlginizi çekebilir ...
Bronşit Semptomlarını Hafifletmek İçin 5 Doğal Tedavi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bronşit Semptomlarını Hafifletmek İçin 5 Doğal Tedavi

Bronşit semptomlarını doğal ilaçlarla azaltmayı denediniz mi? Bronşit, akciğerdeki solunum yollarının iltihaplanması sonucu oluşan bir solunum hast...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.