Bu 3 Karbonat Özlü Tedavi İle Sivilcelerinizle Savaşın

17 Ekim, 2020
Karbonat, sivilcelerle mücadelede oldukça etkili bir maddedir. Ancak yoğun peeling özelliği nedeniyle bu maddeyi haftada sadece bir ya da iki kez kullanmanızı öneriyoruz. 

Sivilceler, genellikle yağ bezlerinin yoğun olduğu cilt bölgelerinde görülen küçük beyaz lekelerdir. Yağlı maddelerin birikmesi ile oluşurlar. Temel olarak, ölü hücrelerin ve diğer kirlerin gözeneklere yerleşmesiyle ortaya çıkar. Neyse ki, karbonat ile hazırlanan bazı doğal tedavilerin yardımıyla bu sivilcelerle mücadele edebilirsiniz.

Sivilceler sağlık açısından ciddi bir problem teşkil etmezler, ancak estetik düzeyde, özellikle çok fazla görünür oldukları zaman can sıkıcı hale gelebilirler. Yüzün özellikle “T bölgesinde” ortaya çıkan sivilceler fazlasıyla görünür olabilirler.

Makyaj ve kozmetik ürünlerin yardımıyla gizlenebilmelerine rağmen, bu cilt kusurlarını ortadan kaldırmak ve görünümlerini iyice azaltmak için belli bir tedavi yöntemini izlemek sizin için en doğru seçenek olacaktır.

Neyse ki piyasada bulabileceğiniz kozmetik ve tıbbi seçeneklere ek olarak, herhangi bir yan etkiye sebep olmayan doğal seçeneklerle de sivilcelerinizle savaşmanız mümkündür.

Bu doğal seçeneklerin arasında en çok göze çarpan madde, cildi temizleyen ve arındıran bir bileşen olan karbonattır. Peki karbonatın özellikleri neler biliyor musunuz? Bu özelliklerden yararlanmak için bu yazıda bahsedeceğimiz 3 doğal tedaviyi keşfedin!

Sivilce giderici özelliği olan sodyum bikarbonatın bazı özellikleri

karbonat tedavisi

Sodyum bikarbonat, ciltteki aşırı yağ üretimini azaltır. Sonuç olarak bu madde, cilt lekeleriyle ve sivilcelerle mücadele etmek için alternatif bir çözümdür.

Kimyasal özelliklerinden dolayı bu madde, diğer başka maddelerle kolayca karışabilir. Bu sayede bu maddeyi kullanarak birçok farklı doğal tedavi yöntemini evinizde üretebilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir: Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ev Yapımı 3 Eksfoliant

Peeling özelliği gösterir

Dokusu nedeniyle bu bileşen, cildin yüzeyinde biriken ölü hücreleri ve diğer kalıntıları ortadan kaldırarak doğal bir peeling görevi görür.

pH seviyesini düzenler

Karbonat cilde uygulandığı zaman doğal olarak cildin pH seviyesini düzenler. Bu sayede sivilcelerinizin görünümünü etkileyen herhangi düzensiz bir durumu ortadan kaldırmış olur.

Sıkılaştırıcı

Temel olarak bu madde, yağ bezleri tarafından üretilen fazla yağı emmek için idealdir. Ayrıca, cildinizde bulunan lekelerin ve sivilcelerin boyutunu da azaltır.

Cilt lekelerini ve yara izlerini azaltır

Temizleyici ve iyileştirici etkisi nedeniyle bu ürün, kronik sivilcelerle veya kötü bir şekilde tedavi edilmiş sivilcelerin cildinizde bıraktığı izlerle savaşarak bu izleri en aza indirebilir.

Sivilcelerden kurtulmak için karbonat içerikli ev tedavileri

Karbonat, cildiniz için her gün kullanabileceğiniz bir ürün değildir. Bu nedenle bu tarifleri haftada bir veya iki kez kullanmanızı öneriyoruz. Bu şekilde kullandığınız zaman herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

1. Karbonat ve bal tedavisi

karbonat ve bal

Sodyum bikarbonatın saydığımız özelliklerine balın nemlendirici gücünü eklerseniz eğer, sivilce ve siyah noktalara karşı etkili bir tedavi elde etmiş olursunuz.

Her iki madde de gözeneklerinizi derinden temizler ve aşırı yağ üretimini durdurmak için cildinizin pH’ını geri kazanmasına yardımcı olur.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı karbonat (20 gram)
 • 2 yemek kaşığı bal (50 gram)

Hazırlanışı

 • Karbonatı bir kaseye dökün ve macunumsu bir kıvam elde edene kadar balın içine bandırdığınız kaşık ile karıştırın.

Nasıl uygulanır

 • Bu tedavinizi tüm yüzünüze ya da sivilceler tarafından etkilenen bölgelere yayın ve 30 dakika boyunca bu şekilde kalmasına izin verin.
 • Sonrasında ise ılık su ile yüzünüzü durulayın ve haftada iki kez bu tedaviyi uygulayın.

2. Karbonat ve limon tedavisi

karbonat ve limon

Limon, detoks yapan ve aydınlatan bir maddedir. Karbonat ile birleştiğinde ise, toksinleri ve lekeleri oluşturan yağ kalıntılarını gidermek için cildinizi iyice temizlemenize yardımcı olur. Bu şekilde sivilcelerinizle savaşabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı karbonat (10 gram)
 • 1 yemek kaşığı limon suyu (15 ml)

Hazırlanışı

 • Karbonatı bir yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın, macuna benzer bir kıvam alana kadar karıştırmaya devam edin.

Nasıl uygulanır

 • Bu tedaviyi sivilcelerinizin olduğu bölgelere sürün. Dairesel hareketlerle cildinize masaj yapın.
 • Bırakın 10 dakika boyunca bu şekilde beklesin, ardından durulayın.

Not: Limon sonrası cildinizin güneşe maruz kalmaması gerektiğinden, bu tedaviyi sadece geceleri kullanın.

Ayrıca bu yazıya da bakınız: Sivilce İzlerini Gidermek İçin Kullanabileceğiniz 5 Maske

3. Karbonat ve Hindistan cevizi yağı tedavisi

karbonat

Bu antibakteriyel ve anti-enflamatuvar ilaç, yağ bezlerinizin aktivitelerini düzenlemenize yardımcı olur. Bu şekilde yağlı kalıntıların cilt üzerinde tutulmasını önler.

Bu tarifin içinde bulunan bileşenler, cildin enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar ve böylece kronik akne ve yara izlerini önlemiş olur.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı karbonat (10 gram)
 • 1 yemek kaşığı organik hindistan cevizi yağı  (15 gram)

Hazırlanışı

 • Yoğun bir macun kıvamı oluşturmak için karbonat ile hindistan cevizi yağını karıştırın.

Nasıl uygulanır

 • Bu tarifi, özellikle sivilcelerinizin yoğun olarak bulunduğu bölgelere sürün. Hafif dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.
 • 20 dakika boyunca bu şekilde bekletin ve sonrasında durulayın.

Bu alternatif, doğal tedavileri denemek istiyor musunuz? Cildinizde sivilceler ve bazı cilt problemleri varsa, çok fazla para harcamadan bu doğal yöntemlerle daha iyi bir görünüm kazanın.