Kuru Ciltler İçin Cildi Yenileyen 4 Vücut Peelingi

Eksfoliasyon, ölü deri hücrelerini uzaklaştırmanın yanı sıra deri hücrelerinin oksijen alış verişine de destek olur.
Kuru Ciltler İçin Cildi Yenileyen 4 Vücut Peelingi
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kuru ciltler için önerilen peelingler, içeriklerinde bulunan bileşenler açısından diğer eksfoliantlardan farklıdır; bunlar, ovalarken cildi çizmeyen ya da ona zarar vermeyen yumuşak malzemeler içerir. Kuru cilt, sürtünme hareketinin yol açabileceği çizilmeleri önlemek için gerekli olan yağlanmadan yoksundur. Bu nedenle, herhangi bir eksfoliantı ya da başka bir cilt bakım ürününü kullanmaya karar vermeden önce cilt tipinizi test ettirmeniz gerekir.

Kuru cilde sahip olmak oldukça yaygın bir problemdir ve bu sorun kış aylarında daha belirgin bir hal alır. Eğer kuruluk henüz çok kötüleşmemiş ise, cildinizde biraz pullu bir doku ve benekler halinde cilt lekelerinin oluştuğunu fark edersiniz. Bununla birlikte, sorun hali hazırda ciddi boyutlara ulaşmışsa, cildiniz kaşınmaya başlayacaktır ve çok fazla kaşırsanız kanamalar meydana gelecektir.

Kuruluğun bir sorun haline gelmesini önlemek için, aşağıda verilen vitamin dolu vücut peelinglerinden birini seçin. Bu karışımlar, cildi derinlemesine temizlemenin yanı sıra cildin yapısını genel olarak iyileştirdiği ve onu nemlendirdiği için, kuru ciltler açısından oldukça idealdir.

Kuru ciltler için vücut peelinlgleri

1. Kahve ve şeker peelingi

kahve peelingi

Kuru ciltler için önerilen bu ilk vücut eksfoliantı, cildinize müthiş bir ışıltı kazandıracaktır. Kahve, antioksidan bakımından oldukça zengindir; sonuç olarak, selülitle savaşmak için de harika bir bileşendir. Şeker, cildi ölü cilt hücrelerinden arındırır ve yeni hücrelerin oluşmasını destekler. Zeytinyağı ve E vitamini ise cildin derinliklerine nüfuz eder; böylece cilt beslenir, doğal parlaklığını ve sağlıklı görünümünü geri kazanır.

Malzemeler

 • ¼ bardak çekilmiş kahve
 • ¼ bardak toz şeker
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 3 adet E vitamini kapsülü

Hazırlık

Tüm malzemeleri bir araya getirin ve karışım macun kıvamına ulaşana kadar karıştırın. Eksfoliantı uygulamadan önce duş alın, bu esnada doğal sabun kullanın. Sabunu duruladıktan sonra parmaklarınızın ucuyla bir miktar macun alın ve dairesel hareketlerle vücudunuzu ovalayın. 10 dakika boyunca bu şekilde masaj yapın ve tüm vücudunuzu ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.

2. Lavantalı banyo tuzları

lavantalı peeling

Kuru ciltler için önerilen ikinci vücut peelingi, cildinizi beslerken rahatlamak için mükemmel bir seçenektir. Deniz tuzu, daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlayan mineraller ve eksfoliantlar açısından çok zengindir. Zeytinyağı, cildin günlerce nemli kalmasını sağlar ve lavanta cilde harika bir koku verir. Eğer cildiniz çok kuruysa bu tuzları haftada iki kez kullanın; aksi takdirde haftada bir kez kullanmanız yeterli olacaktır.

Malzemeler

 • 1 bardak deniz tuzu
 • ½ bardak zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı lavanta esansiyel yağı

Hazırlık ve uygulama

Tuzun, cildi ölü hücrelerden arındırmak için uygun boyutlarda olduğundan emin olun. Eğer granüller çok büyükse, ilk olarak onları bir harçla öğütün. Ardından tüm malzemeleri karıştırın. Cildinizi temizleyin ve macunu uygulayın. Yaralı ya da hassas olan bölgelere dokunmamaya özen göstererek 3 dakika boyunca masaj yapın. Son olarak vücudunuzu ılık suyla durulayın ve ardından cildinize hafif bir nemlendirici krem uygulayın.

3. Hindistan cevizi yağı peelingi

hindistan cevizi

Kuru ciltler için önerilen bu vücut peelingi, vücudunuz için olduğu kadar yüzünüz için de harikadır. Cildiniz çok kuruysa, makyajınızı çıkarmak için her gün bu karışımı kullanabilirsiniz. Ardından başka bir şey uygulamanız gerekmediğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Hindistan cevizi yağı oldukça ekonomiktir; cildi ölü hücrelerden arındırır, besler ve temizler. Şeker, ölü cilt hücrelerini uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bu peelingi haftada üç kez uygulayın ve diğer nemlendirici kremleri rafa kaldırın.

Malzemeler

 • 1/2 bardak toz şeker
 • 1/2 bardak organik Hindistan cevizi yağı

Hazırlık ve uygulama

Malzemeleri bir araya getirin ve karışımı bir cam kavanozda saklayın. Banyo yaparken durulandıktan sonra, karışımla birlikte cildinize hafif bir masaj yapın. Ardından vücudunuzu ılık su ile durulayın.

4. Çikolata ve portakal peelingi

bitter çikolata

Kuru ciltler için bu peeling, cazip aromasının yanı sıra cildinizi mükemmel bir şekilde nemlendirir.

Kahverengi şeker, cildinizi ölü deri hücrelerinden arındırarak, kakaodan ve yağlardan gelen antioksidanların cildinize nem kazandırmasına olanak sağlar. Eğer peelingin portakal yerine farklı bir kokuya sahip olmasını isterseniz, nane veya tarçın esansiyel yağı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bu eksfoliantı kuru bir yerde sakladığınız konusunda emin olun; aksi takdirde, malzemeler bozulabilir ve özelliklerini kaybedebilir.

Malzemeler

 • 1 bardak kahverengi şeker
 • 1 yemek kaşığı kakao tozu
 • 1/4 bardak badem yağı
 • 1/2 çorba kaşığı vanilya
 • 1/2 çay kaşığı bitter çikolata talaşı
 • 1 çay kaşığı E vitamini
 • 1 çay kaşığı portakal esansiyel yağı

Hazırlık ve uygulama

Tüm malzemeleri karıştırın ve kapaklı bir cam kavanozda saklayın. Vücudunuzu temizledikten sonra, dairesel hareketlerle 5 dakika boyunca bu karışımı kullanarak nazikçe masaj yapın ve suyla durulayın. Haftada 2 kez bu karışımla cildinizi ölü hücrelerden arındırın. Peelingi serin bir yerde saklayın.

Diğer öneriler

Cildiniz her ne kadar kurumaya eğilimli olsa da, çoğu zaman problem nem eksikliğinden kaynaklanır. Bu durumu kontrol altında tutmak için aşağıdakileri takip ettiğinizden emin olun:

 • Bol bol su için. Gün içerisinde içilmesi tavsiye edilen su miktarı iki litredir; ama hava çok sıcaksa ve çok fazla hareket etmeniz gerekiyorsa, bu miktardan daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.
 • Daha az sıklıkta ve daha soğuk suyla duş alın. Bazı insanlar hava çok sıcak olduğunda günde iki kez ya da daha fazla duş alır. Bu gibi zamanlarda cildinizin kuruduğunu fark ederseniz, duş alma sayınızı günde bire indirmeli, duş alırken ılık ya da soğuk su tercih etmelisiniz.
 • Pamuklu giysiler giyin. Sıcak havalar cildinizi kurutabilir. Cildinizin terlemesine yardımcı olmak ve terin birikmesine engel olmak için serin, pamuklu ve hafif giysiler giyin.

Kuru ciltler için önerilen bu peelingler sizce de inanılmaz görünmüyor mu? Her ne kadar hepsi harika olsa da ve çikolatalı olan kesinlikle insanı kışkırtıyor!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gutiérrez Maydata, A. (2002). Café, Antioxidantes y Protección a la Salud. MEDISAN 6, 72–81.
 • Kappally, S., Shirwaikar, A., and Shirwaikar, A. (2015). Coconut oil – a review of potential applications. Hygeia Journal for Drugs and Medicines 7, 34–41.
 • Viola, P., and Viola, M. (2009). Virgin olive oil as a fundamental nutritional component and skin protector. Clinics in Dermatology 27, 159–165.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.