Cildinizi Nemlendirmek İçin Faydalanabileceğiniz 4 Önemli Tavsiye

Cildinizin nemini korumanız göründüğünden daha önemlidir: Ancak vücudunuzu şımarttığınızda ve sağlığınıza özen gösterdiğinizde etrafınızdaki insanlarla ilgilenmeye başlayabilirsiniz. 
Cildinizi Nemlendirmek İçin Faydalanabileceğiniz 4 Önemli Tavsiye
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kuru ciltler estetik açıdan iyi bir görüntü oluşturmazlar. Aynı zamanda duygusal sorunlar da dahil sağlığımız açısından zararlı sonuçlar doğurabilirler. Cildimiz kuru olduğunda olası hasarlara daha fazla açık olur. Bu yüzden cildinizi nemlendirmeniz önemlidir.

Bu açıdan bakıldığında, cildinizi nemli tutmak yaralardan ve diğer hasarlardan kaçınmak için iyi bir yöntemdir. Bu nedenle diyabeti olanlara, pıhtılaşma sorunuyla uğraşanlara ciltlerine çok iyi bakmalarını öneriyoruz.

Ayrıca nemli olmadığında cildin parlaklığını kaybettiği doğrudur. Bu nedenle daha soluk bir görüntü oluşur.

Fark etmesek bile bu durum kendimizi nasıl gördüğümüzü etkiler. Bu da özgüvenimizi ve gün boyunca takınacağımız tutuma etki edebilir.

Cildinizin nemini korumanız için tavsiyeler

Bol su için

su içen kadın

Herkesin zaten bildiği bir şey gibi gelebilir ancak pek çok insan gerektiği kadar su içmez.

İnsanlar, yoğun programları ve zamansızlık nedeniyle susamış hissetseler de yeterince su içemeyebilirler. Ancak vücudumuzun doğru bir şekilde çalışabilmesi için günde en az bir buçuk litre suya ihtiyacımız vardır.

Unutmayın meyve suyu veya smoothie’den değil bildiğimiz “su”dan bahsediyoruz. Bizim ihtiyacımız olan suyun içerdiği özelliklerdir. Diğer içecekler sıvı alımına katkı sağlarlar, gerekli olsalar bile suyun yerini tutamazlar.

Su içmek için zaman veya fırsat bulmakta zorlanıyorsanız, bugünlerde bize hatırlatma yapması için kullanabileceğimiz teknolojik araçlara sahibiz. Telefonlarımızda özellikle bu iş için tasarlanmış pek çok uygulama mevcut.

Haftada iki kez cildinizi ölü hücrelerden arındırın

Zaman zaman cildimizdeki gözenekler kir ve yağ nedeniyle tıkanırlar. Bu durum siyah noktaların yanı sıra başka sonuçlar da doğurur.

Bunlardan biri gözeneklerin tıkanmış olmasının, suyun ve diğer faydalı maddelerin cilt tarafından emilimini bir bariyer gibi engellemesidir.

Ayrıca temiz bir cilde sahip olmak hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Ciltteki kiri yenilenme yolunu tıkayan bir taş gibi düşünebilirsiniz.

Büyük süpermarketlerde bu tür ürünleri bulabilirsiniz. Ancak biz doğal ve ev yapımı çözümleri tercih ediyoruz. Böylece cildinize ne sürdüğünüzü bilebilir ve zararı daha az olan malzemeleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Cildinizin nemini koruyun, makyaj yaparken dikkatli olun

mutlu kadın cilt

Pek çok kişinin makyaj yapmaya neredeyse bağımlı olduğu doğrudur. Çok iyi makyaj yapmak için zaman harcarlar ve sonuç onların üzerinde pozitif etki yaratır.

Ancak bunun uzun dönemde cildimize zararı olabilir.

Vücudumuza dışarıdan gelen tuhaf maddeler giriş yaptığında, boğazımızda balgam oluştuğunda öksürmeye başlarız. Bu nedenle makyaj kalıntılarının cildimizin kuruması sebep olması veya zannettiğimizden daha fazla yağ birikimine yol açması bizi şaşırtmamalı.

Bu yüzden en iyisi özel durumlarda makyaj yapmaktır. Eğer her gün kullanmak istiyorsanız haftada en az iki kez cildinizi arındırın. 

Bu küçük değişimin cildiniz için ne kadar iyi olacağını görünce şaşıracaksınız.

Tonik kullanın

kadın yüz cilt pamuk

“Tonik kullanmak”, “güçlendirmek” demektir. Vücudumuzun diğer bölgelerinde de olduğu gibi, cildimiz bazen sağlıklı kalabilmek için ekstra vitaminlere ve besinlere ihtiyaç duyar. 

Bu sorunla başa çıkmak için iki seçeneğimiz vardır: Sentetik olarak yapılmış bir ürün ve doğal bir ürün.

İkinci seçeneği tavsiye etmemiz sizi şaşırtmayacaktır. Ev yapımı olanların yukarıda da bahsettiğimiz avantajları vardır. Diğer bir önerimiz ise zaman.

Sürekli kendimize biraz olsun zaman ayırabilmek için savaş halindeyiz. Kendimiz için ayırdığımız tek zaman dilimi, diğer işler bittikten sonra geriye kalan kısacık zaman.

Bu yüzden eğer konsantrasyon gerektiren, yavaş aktiviteleri tercih edersek, kendimiz için dakikalar hatta saatler ayırabiliriz. Bu zaman diliminde zihnimizi temizleyebilir, günlük kaygılarımızdan arınabiliriz.

Çelişkili gibi görünse de, birkaç dakikalığına bile olsa sorunlarımız hakkında düşünmemek, onları çözmemize yardımcı olur.

İşte bu nedenle cildimizi nemli tutmak bize pek çok açıdan yardımcı olur. 

Bir yandan cildin hasar alma riskini azaltmaya yardımcı olur, öte yandan cildimize ışıltılı bir görünüm katar.

Bunun yanı sıra kendimizle ilgilenmek ve kendimizi şımartmak için zaman ayırmış oluruz. Bu, sağlıklı davranışlar sergileyebilmemiz için çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.