Bu 7 Yiyecekten Uzak Durun Ve Selüliti Ortadan Kaldırın

Aşırı miktarda gazlı içecek tüketimi selülitin olası nedenlerinden biridir. Bu içecekler belirli hastalıklarla bağlantılı iltihaba neden olur ve selüliti ortadan kaldırmayı zorlaştırır.
Bu 7 Yiyecekten Uzak Durun Ve Selüliti Ortadan Kaldırın
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Selülit, vücuttaki bağ dokusunda oluşan bir değişikliktir. Bunun nedeni, sıvı ve yağ birikimidir ve bu, ciltte küçük çukurların oluşumuna neden olur. Vücutta en çok kalça ve bacaklarda oluşma eğilimi göstermesine rağmen aynı zamanda karnında ve vücudun üst bölümlerinde de oluşabilir.

Görünümü, fazla kilolu olmakla ilişkili olabildiği gibi hormonların dengesizliği, lenfatik problemler ve toksinlerin birikimi ile de ilişkilidir. Selülit ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmemektedir. Bununla birlikte, pek çok insan onu ortadan kaldırmayı arzular çünkü çirkin görünür.

Çoğu kimsenin bilmediği ise şudur ki, selüliti ortadan kaldırmayı engelleyen belirli gıdalar vardır. Bunun sebebi o ürünlerin yağ ve karbonhidrat içeriğidir.

Bu makalede, bundan sonra bu gıdaların tüketimini sınırlamak için gerekli olan 7 prensibi sizle paylaşmak istiyoruz.

1. Rafine un

rafine un ile yapılmış hamurlar

Her gün yediğimiz gıdaların çoğunda bulunan rafine un, cildin ve kilonun bir numaralı düşmanıdır. Basit karbonhidratlarının metabolize edilmesi zordur. Biriktikleri göz önüne alındığında, yağ depolarının oluşumuna neden olurlar. Bunların tüketiminin mümkün olduğunca azaltılması önemlidir:

 • Rafine buğday unu
 • Kraker
 • Kurabiye
 • Ekmekler
 • Makarna
 • Pirinç

2. Soslar

Süpermarketten aldığınız soslar, yemeklerimize lezzet vermek için iyi bir seçenek gibi görünüyor olabilir. Bununla birlikte, sağlıklı olmak bir yana dursun, hepsi metabolik sağlığımızı etkileyen bir kalori ve doymuş yağ kaynağıdır.

Sosların düzenli olarak tüketilmesi, sıvı tutulması ve lenfatik problemleri etkiler. Bu, selüliti azaltmada büyük bir engel teşkil eder. Aşağıdakiler gibi ticari ürünlerden kaçınmaya çalışın:

 • Mayonez
 • Domates sosu
 • Hardal
 • Soya sosu
 • Siyah sos (salsa negra olarak bilinir)

3. İşlenmiş etler

işlenmiş sosis

Birçok kişi fast food seçeneği olarak işlenmiş et yemeyi tercih etmeye devam ediyor. Üstelik, uzun yıllardır zararlı olduğu düşünülmesine rağmen. Sorun şu ki işlenmiş etler, büyük miktarlarda yağ, tuz ve diğer zararlı kimyasallar içerir. Onların emilimi de obezite ve selülit sorununu artırır.

Selülit sorununu en aza indirgemek istiyorsanız diyetinizden şu maddeleri tamamen çıkardığınızdan emin olun:

 • Sosis
 • Jambon
 • Sucuk
 • Salam
 • Domuz pastırması
 • Yağlı etler

4. Tuz

Aşırı tuz tüketimi, hipertansiyon, sıvı tutulumu ve eklem hastalıkları riskiyle ilgili faktörlerden biridir. Fazla sodyum, vücudun iltihaplanma süreçlerinde dengesizlik yaratır. Sonuç olarak, bu, selülit varlığını artırır.

Birçok işlenmiş gıdanın, geleneksel sofra tuzuna ek olarak tuz içerdiğini hesaba katmak hayati önem taşır. Bu nedenle tuz alımını en aza indirin, etiketleri kontrol etmeye başlayın ve en sağlıklı çeşnileri seçin.

5. Süt ürünleri

süt ürünleri

Doymuş yağlar içeren süt ürünleri, cildin portakal kabuğu görünümünü azaltmaya çalışan kişilere engel olur. Bu maddeler dokularda birikir. Birkaç gün sonra çukur ve yağ varlığını artırır. Süt ürünleri, bazı insanlardaki iltihaplanma reaksiyonlarıyla bağlantılıdır. Bu sorunun kötüye gitmesine ek olarak, başka hastalıklara da yol açarlar.

6. Tatlılar

Tatlılar lezzetli ve bağımlılık yapıcıdır. Bununla birlikte, selülit içermeyen pürüzsüz bir cilde sahip olmak için, en iyi fikir şeker içeren tüm ürünleri azaltmaktır.

Şekerler ve tatlılar vücutta yağ biriktirme eğilimini artırır. Zamanla, etkilenen bölgeler daha da kötüleşebilir. Bu durumun en endişe verici kısmı, bu ürünlerin birçoğunun alışkanlık halinde tüketilmesidir. Bu onları yemeyi durdurmayı zorlaştırıyor.

Bununla birlikte, etiketlere dikkat edersek ve tariflerimizde eklenen maddeleri önlersek, tüketimimizi önemli ölçüde azaltabiliriz. Ayrıca, stevia ya da hindistan cevizi şekeri gibi sağlıklı organik tatlandırıcılarla şekerin yerini alabiliriz.

7. Gazlı içecekler

ceşitli gazlı içecek

Gazlı içeceklerin tadı bağımlılık yapar ve reklamlar bizi bu içeceklerin susuzluğumuzu gidermek için en iyi seçenek olduğuna inandırır. Çoğu kişinin farkında olmadığı şey, bu içeceklerin şeker, kalori ve selüliti artıran katkı maddeleriyle dolu olmasıdır.

Buna ek olarak, onları aşırı olarak tüketmek, iltihaplanma eğilimi ve buna bağlı diğer rahatsızlıkları artırır.

Sonuç olarak, selülit tedavisinin bir parçası olarak, burada bahsettiğimiz tüm gıdaların tüketimini sınırlamak gerekir. Bu gıdaları zaman zaman yemek fena olmasa da ideal olan, daha sağlıklı seçenekler ve kalorileri düşük olan gıdalarla değiştirmektir.

İlginizi çekebilir ...
Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni İle Selülitten Nasıl Kurtulursunuz?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni İle Selülitten Nasıl Kurtulursunuz?

Bu yazımızda, sağlıklı bir beslenmenin selülit sorununu tamamen ortadan kaldımak veya azaltmak etki ettiğini anlatacağız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23:2255-2266. PMID: 29772560.
 • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647. doi: 10.1016/j.dsx.2019.03.033. Epub 2019 Mar 16. PMID: 31336535.
 • Crowe W, Elliott CT, Green BD. A Review of the In Vivo Evidence Investigating the Role of Nitrite Exposure from Processed Meat Consumption in the Development of Colorectal Cancer. Nutrients. 2019 Nov 5;11(11):2673. doi: 10.3390/nu11112673. PMID: 31694233; PMCID: PMC6893523.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.