Kilo Vermenize Engel Olan Sıkça Düştüğünüz 7 Tuzak

Kilo Vermenize Engel Olan Sıkça Düştüğünüz 7 Tuzak
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Beslenmenin kilo vermedeki rolünün ne kadar büyük olduğunu hepimiz biliyoruz. Fazla yağlarla mücadele etmenin birçok yöntemi olsa da beslenmenizin sağlıklı ve dengeli bir kiloya ulaşmadaki önemi büyüktür.

Buna rağmen yıllardır birçok diyet efsanesi ve alışkanlıklar süregeldi. Bunlar yardım etmek şöyle dursun, istediğiniz sonuçları elde etmenizin önünde engel oluşturur.

Bu da çoğu kişinin vücudunu besin farklılıklarına ve ikincil etkilere maruz bıraktığı anlamına geliyor. Bunlar fiziksel ve duygusal sağlığınızı doğrudan etkiler.

Sonuç olarak, diyetinizi etkileyen “tuzakları” bilmeniz son derece önem taşır. Ayrıca sağlıklı bir şekilde ve kalıcı olarak kilo vermenin önünde nelerin engel olduğunu bilmeniz gerekir. Haydi bunlara bir göz atalım!

1. “Light” yiyeceklerle kilo vermek

light yiyeceklerle beslenmek

“Light yiyecekler” diğerlerine göre daha az kalori ya da karbonhidrat içerir. Bu tarz yiyeceklerin yanıltıcı reklam kampanyaları bitmek bilmez. Bunlar aynı zamanda diyetinizin besin kalitesini de etkiler. Ayrıca, kilo vermenizin önünde bir engel oluşturabilirler.

Birçoğumuz daha sağlıklı olduklarına inandığımız için bu yiyeceklerden fazla miktarda tüketiriz. Asıl mesele şudur: bu yiyeceklerin çoğu işlenmiştir ve ilave kimyasallar içerir. Zamanla daha ciddi sağlık problemlerine bile yol açabilirler.

2. “Mucizevi” bir diyet uygulamak

Popüler “mucizevi” diyetler besin değeri bakımından çok yetersizdir. Kısa sürede sonuç verse de bazı ciddi ikincil etkilere maruz kalmanıza sebep olabilir.

Düşük kalorili olmaları, vücudunuzun çalışmak için ihtiyaç duyduğu ideal koşulları sağlayan besin maddelerinde önemli ölçüde bir azalma söz konusu olduğu anlamına gelir.

Aynı zamanda, verdiğiniz kilolarla birlikte kaslarınızı da kaybetmiş olursunuz. Tabi ki kaybettiğiniz bu kas kütlesi vücudunuzu güçlü ve sağlıklı tutmak için gerekli bir şeydir. Birçoğu metabolik değişimlere bile sebep olabilir. Bu da günler geçtikçe verdiğiniz kiloları çok daha kolay bir şekilde geri almanıza yol açar.

3. Bütün salataların iyi olduğuna inanmak

bir kase salata

Bazı salatalarda taze meyve ve sebze tüketmek, ideal kilosuna ulaşmak isteyen kişiler için oldukça sağlıklıdır. Ancak, yaygın düşülen tuzaklardan biri de kilo vermeye çalışırken salata yemenin iyi olduğunu düşünmektir.

Mesele şu ki birçok tarif, metabolizmanızı etkileyebilen kalori ve yağ bakımından zengin yiyeceklerle yapılır. Rafine edilmiş makarnalar, soslar ve diğer endüstriyel katkı maddeleri kilo verme niyetindeyseniz genellikle kötü bir seçim olur.

4. Tüm yağlı yiyeceklerden kurtulmak… sağlıklı olanlardan bile

Yüksek yağ içeriği olan besinler genellikle korktuğumuz bir şeydir. Ancak, bunların tümünden kurtulmanın olumsuz etkileri olacağı kanıtlanmıştır. Bu etkilere metabolizmanız ve genel sağlığınızla ilgili sorunlar dahildir.

Bazı yağların vücudunuzun zararlı yağları kontrol etmesinde birçok yardımı vardır. Bu yararlı yağlar tekli-doymuş ve çoklu-doymuş yağlar içerir. Örneğin, salatayı zeytinyağıyla ya da balıkla yemek enerji seviyenizi yükseltir. Bununla birlikte yaktığınız kalori miktarını da artırarak kilo vermenize yardımcı olur.

Son olarak, hücrelerinizi besler ve kötü kolesterol ile trigliseritlerin de yok edilmesine yardımcıdır.

5. Sadece karbonhidrat tüketmek

karbonhidrat kaynağı besinler

Sağlıklı ve dengeli bir kiloda olmak istiyorsanız karbonhidrat bakımından zengin yiyecekleri tüketmek zor bir karardır. Bunların tamamen beslenmenizden çıkarılmaması gerekse de kararında yemelisiniz. Mümkün oldukça bir protein ve doymamış yağ kaynağıyla beraber tüketilmelidir.

Bunun sebebi, aşırı miktarda karbonhidrat tüketiminin kan şekerinizi en üst seviyeye getirmesidir. Aynı zamanda metabolizmanızı da yavaşlatır ve fazla kilolu olma eğiliminizi artırır.

6. Tatsız yemekler yapmak

Sağlıklı beslenmek, tatsız ve monoton yemekler yemeniz gerektiği anlamına gelmez. Dengeli bir beslenme pek çok çeşit besin maddesi içerir. Yani bir sürü çeşit yemeğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Asıl mesele, porsiyonlarınızı kontrol etmek ve tabağınızın büyük çoğunluğunu meyve ve sebzelerin oluşturduğu öğünleri benimsemeyi öğrenmektir.

7. Kahvaltıyı atlamak

kahvaltı ve diğer önemli öğünleri atlamak

Kahvaltıyı atlamak diyet yaparak kilo vermek isteyenlerin düştüğü  en kötü tuzaklardan biridir. Yanlış olan, bu alışkanlığın ideal kilosuna ulaşmak isteyenlerin kalori alımını azaltmasına yardımcı olduğu düşüncesidir.

Bunlardan bazılarıyla kendinizi bağdaştırıyor musunuz? Gördüğünüz gibi söz konusu diyet yapmak olduğunda,  sizi fazla kilolarınızı verme hedefinizden şaşırtabilecek bir sürü tuzak vardır.  Mümkün olduğunca bunlardan uzak durmaya çalışın. Sağlıklı ve eksiksiz bir diyet planı tercih edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Johnson RJ, Sánchez-Lozada LG, Andrews P, Lanaspa MA. Perspective: A Historical and Scientific Perspective of Sugar and Its Relation with Obesity and Diabetes. Adv Nutr. 2017 May 15;8(3):412-422.
  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647.
  • Hu T, Yao L, Reynolds K, Whelton PK, Niu T, Li S, He J, Bazzano LA. The Effects of a Low-Carbohydrate Diet vs. a Low-Fat Diet on Novel Cardiovascular Risk Factors: A Randomized Controlled Trial. Nutrients. 2015 Sep 17

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.