Yüksek Trigliserit İçin 8 Yiyecek

Yüksek trigliserit için bu 8 lezzetli ve besleyici gıdayı deneyin.
Yüksek Trigliserit İçin 8 Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kandaki yüksek trigliserit kardiyovasküler ve koroner arter sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle diyetinize trigliserit düşürücü gıdaları dahil etmek çok önemlidir. Tıbben hipertrigliseridemi olarak bilinen yüksek trigliserit seviyeleri, kandaki trigliseritlerin anormal bir artışıyla karakterize edilen bir bozukluktur.

Kardiyovasküler sağlık uzmanları onları normal bir seviyede, yani 150 mg/dl’nin altında tutmanızı önerir. Bu nedenle, bu seviyenin üstündeki miktarlar kalp hastalıkları ve pankreatit riskinizi arttırır.

Vücut, bu lipidi bir enerji kaynağı olarak belirli bir miktarda kullanır. Fakat fazlası koroner arter hastalığının ana nedenlerinden biridir.

Buna ek olarak, bu lipidin yüksek seviyeleri, “iyi kolesterol” olarak da adlandırılan yüksek yoğunluklu lipoprotein seviyelerinde (HDL) azalma ile bir arada görülür. HDL kolesterol, temiz arterlerin anahtarıdır.

Neyse ki, makul miktarda yağ ve kalori içeren bir beslenme takip ederseniz, sağlığınızı etkilemeden trigliserit seviyenizi doğal olarak düzenleyebilirsiniz.

Bu nedenle, dengeli trigliserit düzeylerini korumaya yardımcı olan belirli gıdaların tüketimini artırmak iyi olacaktır. Haydi onların ne olduğunu öğrenelim.

1. Zeytinyağı

Birincisi, doğal sızma zeytinyağı, arterlerinizdeki iyi kolesterolün artışını destekleyen tekli doymamış yağlardan oluşur. Düzenli olarak zeytinyağı tüketmek, yüksek trigliserit seviyelerini düzenler, arterleri temizler ve enflamasyonu azaltır.

Buna ek olarak, uzun vadede koroner arter hastalığı, tromboz ve arteryoskleroz gibi ciddi kardiyovasküler bozuklukları önlemeye de yardımcı olabilir.

2. Baklagiller

İkincisi, baklagiller içeriğindeki gerekli besin maddelerinin çokluğu dolayısıyla bir hayli değerlidirler. Bunlar kardiyovasküler sağlığı desteklemek için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Çözünür liflerin belirgin düzeyleri, vücuttaki yüksek seviyedeki kolesterol ve trigliseritlerin giderilmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, atardamar duvarlarındaki birikmeyi önlemeye yardımcı olurlar.

Ayrıca karbonhidratlar ve proteinler bakımından sağlıklı bir kaynaklardır. Vücudunuz enerji düzeyinizi yükseltmek için bunları kullanır.

3. Yağlı balıklar

Yağlı balıklar, kardiyovasküler ve bilişsel sağlığı destekleyen en iyi gıdalardan biridir.  Omega 3 yağ asitleri, yani trigliseriti düşürmeye yardımcı sağlıklı bir yağ türü bakımından önemli bir kaynak olarak göze çarpmaktadır.

Buna ek olarak, antioksidanlar ve serbest radikallerin olumsuz etkilerini düşüren, hücre parçalanmasını hızlandıran moleküllere zarar veren anti-enflamatuvar bileşikler vardır. En iyi yağlı balıklardan bazıları şunlardır:

  • Uskumru
  • Somon
  • Ton balığı (orkinos)
  • Sardalye
  • Ringa balığı
  • Morina

4. Yulaf

Vücudun ana enerji kaynaklarından biri olarak vurgulanan yulaf, arterlerdeki bu lipitlerin seviyelerini düşürmek için mükemmel bir dosttur. Her şeyden önce, yulaf, önemli miktarda çözünür lif içerir; bu, kötü yağların birikmesini durduran bir besin maddesidir.

İkinci olarak, glisemik indeksi de düşüktür. Hatta az miktarlarda tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar sunmaktadırlar. Bu yağların, bu türde bozukluklara karşı olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

5. Kuruyemişler

Ceviz, badem ve diğer yemişler omega 3 yağ asitleri bakımından çok zengindirler. Bu, kanı temizleyen ve kalp sağlığını destekleyen vazgeçilmez bir besin maddesidir. 

Buna ek olarak, lif ve antioksidan bakımından da zengindirler, uygun miktarlarda tüketildiklerinde trigliserit seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olurlar.

6. Avokado

Her gün avokado yemek, kardiyovasküler sağlık ve vücudunuzun genel sağlığı için çok faydalıdır. Bu lezzetli meyve inanılmaz derecede enflamasyonu azaltan ve diğer faydalarının yanı sıra kronik hastalık riskini de düşüren besinler bakımından zengindir.

Buna ek olarak avokado, sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve proteinlerden önemli seviyelerde içermektedir. Bildiğiniz gibi, bunların hepsi sağlıklı bir metabolizma ve temiz arterler için gereklidir. Ayrıca avokadonun yağı, yüksek trigliserit seviyelerini ve kötü kolesterolün (LDL) yüksek seviyelerini kontrol eder.

7. Sarımsak

Sarımsağı bu problemden muzdarip olan herkes beslenmesine dahil etmelidir. Her şeyden önce, sarımsak kandaki yağların düzenlenmesine katkıda bulunur. Buna karşılık toksinlerin yok edilmesini de destekler. Çoğu kişi bunu tek başına ve çiğ yemeyi önerir. İster inanın ister inanmayın, özelliklerinden yararlanmak için en iyi yol budur.

8. Papaya

Son olarak papaya; yağların sindirimini destekleyen antioksidanları, lifleri ve doğal enzimleri içerir. Bu arada, kötü yağ ve trigliseritlerin birikimini de azaltır.

İsterseniz tek başına yiyebilirsiniz, smoothienize koyabilirsiniz ya da meyve salatasına ekleyebilirsiniz. Bunların hepsi arterlerindeki plak oluşumunu önlemenin iyi yollarıdır.

Bu gıdaları beslenmenize dahil etmenin bu mesele ile mücadelenin sadece bir parçası olduğunu unutmayın. Buna ek olarak, bol miktarda su içmek ve kızarmış yiyeceklerin, süt ürünlerinin ve diğer doymuş yağlarının aşırı tüketimini önlemek çok önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Yüksek Trigliserit Karşıtı Muhteşem Kahvaltı Önerileri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüksek Trigliserit Karşıtı Muhteşem Kahvaltı Önerileri

Yüksek trigliserit belirgin semptomlar göstermez. Siz hiç fark etmeden yavaş yavaş sağlığınıza zarar verir. Özellikle kalp sağlığı için çok tehlike...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Estruch R, Ros E, Salas-Salvadó J, Covas MI, Corella D, Arós F, Gómez-Gracia E, Ruiz-Gutiérrez V, Fiol M, Lapetra J, Lamuela-Raventos RM, Serra-Majem L, Pintó X, Basora J, Muñoz MA, Sorlí JV, Martínez JA, Fitó M, Gea A, Hernán MA, Martínez-González MA; PREDIMED Study Investigators. Primary Prevention of Cardiovascular Disease with a Mediterranean Diet Supplemented with Extra-Virgin Olive Oil or Nuts. N Engl J Med. 2018 Jun 21;378(25):e34. doi: 10.1056/NEJMoa1800389. Epub 2018 Jun 13. PMID: 29897866.
  • Handelsman Y, Shapiro MD. TRIGLYCERIDES, ATHEROSCLEROSIS, AND CARDIOVASCULAR OUTCOME STUDIES: FOCUS ON OMEGA-3 FATTY ACIDS. Endocr Pract. 2017 Jan;23(1):100-112. doi: 10.4158/EP161445.RA. Epub 2016 Nov 7. PMID: 27819772.
  • Xia N, Daiber A, Förstermann U, Li H. Antioxidant effects of resveratrol in the cardiovascular system. Br J Pharmacol. 2017 Jun;174(12):1633-1646. doi: 10.1111/bph.13492. Epub 2016 May 6. PMID: 27058985; PMCID: PMC5446570.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.