Sarımsak ve Soğan İçeceği ile Öksürük Tedavisi

Hem soğan hem de sarımsak, balgamı atmayı kolaylaştıran ve yoğun öksürükleri gidermeye yardımcı olan balgam söktürücü antibiyotik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
Sarımsak ve Soğan İçeceği ile Öksürük Tedavisi

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Öksürük, bağışıklık sisteminin solunum yollarında virüs ya da bakteri tespit etmesi ile ortaya çıkan rahatsızlık verici bir belirtidir.

Akciğerden gelen havanın patlayıcı öksürük şeklinde vücuttan çıkarılması sağlığımıza zarar veren mikroplardan ve yabancı cisimlerden kurtarmamızı sağlayan bir savunma mekanizmasıdır. Genel olarak, aşırı miktarda balgam üretimi, tıkanıklık ve boğaz iltihabı da öksürüğe eşlik eder.

Ayrıca grip ve soğuk algınlığı sırasında sık yaşandığı için, genellikle göz tahrişi, baş ağrısı ve genel halsizlik ile birlikte gelir. Neyse ki, içerdikleri katkı maddeleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için kullanabileceğimiz % 100 doğal ilaçlar olmasıdır.

Bu yazıda, soğan ve sarımsağın şifa gücünden yararlanarak öksürüğü gidermeye yardımcı olan bir tedaviyi paylaşmak istiyoruz.

Öksürük ile savaşmak için doğal soğan ve sarımsaklı içecek

Bu doğal soğan ve sarımsaklı içecek, antibiyotik özelliklere sahip, çok eski zamanlardan beri kullanılan bir ilaçtır. Tüketildiğinde öksürüğün şiddetini azaltır.

Yüksek anti-inflamatuar, balgam söktürücü ve antiviral ajan konsantrasyonu, soğuk algınlığı ve grip sırasında solunum yollarının temizlenmesinde dört dörtlüktür. Soğan ve sarımsak, bol miktarda allisin olarak bilinen bir madde içerir. Allisin, belirli bir lezzet vermenin yanı sıra çok güçlü tıbbi etkiler de sağlar.

Şu da ilginizi çekebilir: Öksürük için Etkili 5 Çay

Soğanın öksürüklerle mücadeledeki faydaları

beyaz soğan

Soğan gastronomide en çok kullanılan sebzelerden biridir. Bu sadece yemeklere verdiği lezzet nedeniyle değil aynı zamanda sağlığa yararlı yüksek besin değerlerinden dolayıdır. Yıllardır vitamin, mineral ve antioksidanlar için önemli bir kaynak olarak öne çıkar.

Vücut tarafından emildikten sonra, bu bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuttaki toksinleri atmaktan sorumlu olan süreçleri hızlandırır.

Buna ek olarak, sülfür bileşikleri güçlü antibiyotik ve anti-inflamatuar görevi görür. Bu, onu virüslerin ve bakterilerin neden olduğu rahatsızlıkların tedavisi için ideal kılar. Öksürük ve balgam çıkarmada etkili olan mukolitik ve balgam söktürücü etkilere de sahiptir.

Tüm bunlara ek olarak, solunum yolları için doğal bir tonik görevi görür, iltihaplanmayı azaltmaya ve vücudu temizlemeye yardımcı olur.

Öksürükle mücadelede sarımsağın yararları

sarımsak

Sarımsak, yüzyıllar boyu dünyanın dört bir yanında yüzlerce kültürde kullanılan harika bir sebzedir. Baharatlı aroması ve besleyici özellikleri onu milyonlarca insanın diyetinde kaçınılmaz bir içerik haline getirmiştir.

Bu özel durumda, antibiyotik ve balgam söktürücü etkileri göze çarpar. Bunlar, öksürüğe neden olan mikropların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur.

Anti-enflamatuar etkisinin yanı sıra, solunum yollarının temizlenmesini sağlar ve iltihaplanmayı azaltır. Ayrıca virüsleri ve bakterileri yok eden antikorların üretimini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Şu da ilginizi çekebilir: Gripler Mücadele için %100 Doğal Şurup

Bu doğal soğan ve sarımsaklı ilacı nasıl hazırlayacağız?

soğan ve sarımsağın faydaları

Bu sıcak soğan ve sarımsak içeceğini yapmak çok kolaydır. Öksürük için kullanıldığında, diğer ticari ürünlerden farklı olarak, istenmeyen yan etkilere neden olmaz.

Bu karışım öksürüğü tamamen ortadan kaldırmak gibi bir mucize sağlamayabilir, ancak bunu içmek öksürük belirtilerini azaltmak için mükemmel bir destektir.

Malzemeler

 • 2 bardak su (500 mi)
 • 1/2 orta boy soğan
 • 2 çiğ diş sarımsak

Hazırlık

 • Öncelikle, iki bardağı bir çaydanlığa koyun ve orta ateşte kaynatın.
 • Daha sonra soğanları kesin ve sarımsağı dilimleyin.
 • Su kaynamaya başladığında, doğranmış soğanları ve çiğ sarımsak dişlerini ilave edin.
 • Isıyı azaltın ve 2 ya da 3 dakika demlenmesi için bırakın.
 • Bu süreden sonra içeceğiniz hazır olana kadar oda sıcaklığında bekletin.
 • Sonra, süzün ve için.

Nasıl tüketebilirsiniz?

 • Yarım fincan şeklinde servis edin ve dayanabileceğiniz kadar sıcak olsun.
 • Öksürüğün ya da tıkanıklığın ilk belirtileri görüldüğünde içmelisiniz.
 • Belirtilerinizin ciddiyetine bağlı olarak günde 3 ya da 4 kez tekrarlayın.
 • Rahatlamayı hissedene kadar bunu tedavinizin bir parçası olarak uygulayın.

Bu güçlü doğal ilacı denemeye hazır mısınız? Henüz denemediyseniz ve bu öksürük problemi sizi rahatsız ediyorsa, talimatları izleyin ve öksürüğün kontrol altına alınmasının ne kadar kolay ve doğal olabileceğini keşfedin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Beigoli S, Behrouz S, et al. Effects of Allium cepa and its constituents on respiratory and allergic disorders: a comprehensive review of experimental and clinical evidence. Evidence Based Complementary Alternative Medicine. 2021. 5554259.
 • Fundación Española de la Nutrición. Cebolla.
 • Gloria García, Alimentos Que Ayudan a Prevenir y Combatir Enfermedades. Palibrio, 2012.
 • Goldman R. D. Honey for treatment of cough in children. Official Publication of the College of Family Physicians of Canada. Diciembre 2014. 60 (12): 1107-1110.
 • Jean Carper. Los alimentos medicina milagrosa. Editorial AMAT, 2012.
 • Majewski M. Allium sativum, facts and myths regarding human health. Roczniki Panstwowego Zakladu Higieny. 65 (1): 1-8.
 • Salehi B, Zucca P, Erdogan Orhan I. Allicin and health: a comprehensive review. Trends in Food Science & Technology. 86.
 • Simeon Margolis, Johns Hopkins Medical Institutions. Johns Hopkins Symptoms and Remedies: The Complete Home Medical Reference. Pennsylvania University.2009.
 • Wolde T, Kuma H, et al. Anti-bacterial activity of garlic extract against human pathogenic bacteria. Journal of Pharmacovigilance. 2018. 6:1.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.