Giyilebilir Dış İskelet Tekrar Yürümeye Yardımcı Olabilir

3 Nisan, 2019
Bu eksoskeleton paraplejik çocuklardaki omurilik hasarlarına çözüm olsa da fiyatı engel oluşturuyor.

Birçok bilim insanı birkaç yıla kimsenin tekerli sandalye kullanmaya ihtiyaç duymaması için uğraşıyor. Omuriliğin tekrar geliştirilmesi ya da yeni bilimsel ilerlemelerden bahsetmiyoruz. Onun yerine, giyilebilir dış iskelet gibi teknolojik gelişmelerde birlikte çalışan nörobilim ve robotikten bahsediyoruz.

Yakın gelecekte, teknoloji ve mühendislik alanında çalışanlar çipler, kablolar ve sensörlerden oluşan dünyalarını vücutlarımıza bağlayacaklar. Bu şekilde, kaybedilen ya da zarar gören vücut fonksiyonlarını yenileyebilecekler. 

Bu, oldukça fazla yatırım ve kurumların özverisini gerektiren umut dolu bir gelişme.

Bu projelerden en umut vereni de şüphesiz, paraplejik (belden aşağısı felçli) çocukların tekrar yürümesine yardımcı olan giyilebilir dış iskeletler. Sizinle paylaşmak istediğimiz duygulu ve karışık bir konu.

Giyilebilir Dış İskelet

Mekanik eksoskeleton bir çok farklı alanda uzun zamandır çalışılan ve geliştirilen mühendislik ürünü. Örneğin özellikle rehabilitasyon bölümü olamak üzere hem tıbbi hem askeri alanlarda çalışmalar yapıldı. 

Dahası, bir çok farklı biyometrik sensör, bateri ve hidrolik motor kullanıyor.

İlk bakışta, göz alıcı ve hatta ağır görünüyor. Oysa, mümkün olan en ergonomik ekipmanlar kullanılarak yapıldı. Hareket kısıtlaması olan insanların hayatlarını güzelleştirebilir ve onlara özgürlüklerini kazandırabilir.

Ayrıca bakınız: Bilim Zekanın Anneden Geldiğini Söylüyor

Bu teknolojiye en çok ihtiyaç duyan hastalar: Paraplejik çocuklar

En iyi bilinen dış iskeletlerden biri olan 2005 model HAL-5, yaşlılara ya da engelli insanlara yürümelerinde yardımcı olmayı amaçlıyor.

Uzun bir pil ömrüne sahip, çok ağır değil ve hoş bir tasarımı var.

Yaşlılar için dış iskeletlerin olmasına rağmen çocuklar için dünyadaki ilk dış iskelet bu yılın haziran ayında tanıtıldı. Hala denenme aşamasında ama İspanyol Ulusal Araştırma Konseyi (CSIC) bu dış iskeletlerin gelecekteki planlarının sadece bir başlangıcı olduğunu söylüyor.

  • Özellikle 3 ila 14 yaş arası omuriliğinden rahatsız çocuklar için oldukça önemli teşkil ediyor.

Robotik projenin yöneticileri, bu dış iskeletlerin yakında hastanelerde kas eğitimi terapisi olarak kullanılacağını söylüyor. Bu sayede omuriliğinde problem olan çocuklar hareket edebilecekler.

giyilebilir dış iskelet

  • Eksoskeleton ile yapılan yoğun rehabilitasyon özellikle küçük çocuklar için oldukça önemlidir. Çünkü nöroplastisiteleri ve hareketlilerini geri kazanma kabiliyetleri şüphesi yaşlılara kıyasla daha umut vericidir.
  • Özellikle kas astrofisi durumlarında oldukça gereklidir. Kas atrofisi 7 ila 1 aylıkken teşhis konulan bir hastalıktır. Bu yüzden, fiziksel ve kas bozulması genellikle ilerleyicidir. 
  • Bu durumdaki çocuklar ve aileleri için giyilebilir dış iskelet adeta bir umut ışığı.

Çünkü bu alet, onlara daha iyi bir hayat sunacak. Dahası, hareket etmekle kalmayıp daha iyi bir fiziksel sağlığa sahip olacaklar ve durumlarının kötüleşme riskini azaltacaklar.

Ayrıca bakınız: Gerçek Dostluk: Engelli Dostlarına Dünyayı Gezdirdiler

Dış iskeletin geleceği belirsiz

Paraplejik çocuklar için eksoskeletonlar Demir Adam’ın zırhı gibi. Ayağa kalkmalarını ve çoğunun yapamadığı bir şeyi; yürümelerini sağlayan bir zırh. 

  • Omuriliği harekete geçiren uyarıcı bir sistem ile çalışıyor. Bu sistem, ne kadar zayıf olursa olsun ekseskeletonun çalışması için sinirleri uyaran sensörlerden oluşuyor.
  • Asıl sorunsa, her çocuk farklı bir omurilik ya da kas astrofisi problemine sahip bu yüzden en iyi tedaviyi sağlamak için her çocuğa özel ekseskeleton yapılması gerekiyor.
  • Ancak, ekseskeletonlar oldukça karmaşık ve pahalılar. Bu yüzden bir çok çocuğa ve aileye umut verse de çoğu insan için karşılanamayacak kadar pahalı.
  • Bazı hastanelerde birkaç modeli mevcut. proje yöneticileri çocuğun şimdilik bir ekseskeletona sahip olmasının en iyi yolunun kiralamak olduğunu söylüyor. Ne yazık ki, bu da aylık 800 euroya denk geliyor.
dış iskelet giyen kız

Bu sayı bir çok aile için oldukça yüksek bir miktar. Bu yüzden çocukları için bir ekseskeletona sahip olmak onlar için uzak bir hayal. Bu da o ailelere sevinçten çok üzüntü getiriyor.

Ayrıca, bu çocukların bu teknolojiden şu anda faydalanmaları gerekiyor çünkü geçen her ay rehabilitasyon için bir kayıp demek. Aynı zamanda beklemek de hayat kalitelerini arttırma riskini azaltıyor.

Umuyoruz, hükümet bu tür projelere daha fazla yatırım yapar çünkü yürümek gibi harika bir şey herkesin erişebileceği bir şey olmalı.

  • Consejo Superior de Investigaciones Científicas. Un nuevo exoesqueleto del CSIC ayuda a caminar a niños con parálisis cerebral. (2019). https://www.csic.es/es/actualidad-del-csic/un-nuevo-exoesqueleto-del-csic-ayuda-caminar-ninos-con-paralisis-cerebral