Gazdan Kurtulmak için Bu Kolay Egzersizleri Deneyin!

Tükettiğiniz yiyeceklerden çıkan gazlar, egzersiz eksikliği nedeniyle vücudunuzda birikebilir. Yazının devamında verilen egzersizler size bu konuda çok yardımcı olacaktır.
Gazdan Kurtulmak için Bu Kolay Egzersizleri Deneyin!

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Eğer sık sık gaz problemi yaşıyorsanız, ilaç kullanmak yerine uygulayabileceğiniz bir takım egzersizlerin varlığı aklınıza gelmemiş olabilir. Piyasada her türlü ilaç olmasına rağmen, gazdan kurtulmak için daha doğal bir alternatif denemek, her zaman en iyi seçenektir.

Bu yazıda size, gaz problemini çözmede oldukça etkili ve kolay olan birtakım egzersizlerden bahsedeceğiz. Verilen tüm hareketler sizin için olumlu sonuç vermeyebilir fakat hepsini denemenizi ve hangisinin sizin için en uygun olduğunu görmenizi öneririz. Ne de olsa herkes farklıdır!

Gazdan Kurtulmak için Egzersizler

Aşağıda verilen alıştırmalar, sıkışmış gaz yüzünden rahatsızlık duyduğunuz ve bir an önce rahatlama ihtiyacı hissettiğiniz durumlar için oldukça idealdir.

1. Çocuk pozu

yogada çocuk pozu

Balasana
 • Bu poz, diz çöküp, kalçanız bacaklarınızın üzerinde olacak şekilde oturmayı içerir.
 • Ardından kollarınızı önünüze, yere doğru esnetin.

Bu pozu en az 2 dakika sürdürmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede, vücudunuz rahatlayabilir ve gazdan kurtulabilir. Bu poz, diğer yöne doğru, yüzünüz yukarı bakar halde de yapılabilir.

 • Sırtüstü yatarken, bir bacağınızı bükün ve kollarınızla ona sarılın. İleri ve geri sallanmaya başlayın.
 • Ayaklarınızı tutabilirseniz daha da iyidir.

2. Gaz atıcı poz

sırt üstü yoga duruşu

Bu pozun adı her şeyi açıklıyor. Gazdan kurtulmak için uygulanabilecek en etkili pozlarından biridir.

 • Yüzünüz yukarı bakacak şekilde yere uzanın ve bacaklarınızın arasını açın. Bacaklarınızdan birini bükün ve gövdenize doğru yaklaştırarak sarılın.
 • Bu poz, sırtüstü yapılan çocuk pozuna oldukça benzer. Dizinizi ne kadar yükseğe kaldırırsanız o kadar iyidir.
 • Bu pozisyonu en az 30 saniye devam ettirmelisiniz.
 • Bir değişiklik: bacağınıza sarıldığınız zaman, diziniz ile burnunuza dokunmaya çalışın. Bu, egzersizi daha sert ve daha etkili bir hale getirecektir.

3. Gazdan Kurtulmak için pulluk pozu

tepetaklak bir egzersiz duruşu

Pulluk pozu, yogada çok kullanılır ve gazdan kurtulmak için harika bir egzersizdir.

 • Bunu yapmak için sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı yukarı doğru kaldırın.
 • Eğer yapabiliyorsanız, vücudunuzu, sadece sırtınızın üst tarafından destek alacak şekilde kaldırın.

Başlangıçta, belinizi desteklemek adına ellerinizi kullanarak kendinize yardımcı olabilirsiniz. Ardından, bacaklarınızı, başınızın üst kısmından uzanacak şekilde hareket ettirin.

Eğer sizin için daha rahat olacaksa, ellerinizi oldukları yerde bırakabilirsiniz. Bazıları, ellerinin yanlarda olmasını tercih eder. Bu pozu yaparken çok dikkatli olun. Boyun bölgenizde herhangi bir problem varsa, bu pozu uygulamamalısınız. Onun haricinde, çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

4. Deve pozu

gazdan kurtulmak için deve duruşu

Bu son alıştırma da harika sonuçlar verir.

 • Bacaklarınıza oturmadan dizlerinizin üzerinde durun, kollarınızı aşağı doğru sarkıtın ve gövdenizle geriye doğru bir kemer oluşturun.
 • Burada yatan fikir, vücudunuzla kavis çizerek, ayaklarınıza ellerinizle dokunmaktır.
 • Hareketi daha rahat bir hale getirmek için, başınızın rahat olduğundan emin olun.

Ayaklarınızın üst kısmının yere değmesini sağlayabilir ya da ayak parmaklarınızın üzerinde durarak kendinizi destekleyebilirsiniz.

Gaz hakkında bilgiler

Gazın nedenleri geniş kapsamlı olabilse de, beslenme düzeni, çok yaygın bir nedendir. Çok fazla işlenmiş gıda tüketmek, hızlı bir şekilde yemek yemek ya da gaz yapan yiyecekler (baklagiller veya brokoli) yemek nedenler arasında yer alır.

Bununla birlikte, diğer zamanlarda gaz, gıda intoleransı, kabızlık ya da huzursuz bağırsak sendromuna bağlıdır. Gaz kontrol altına alınabilir bir problem olsa dahi, ağrı ve rahatsızlık duyduğunuz zamanlarda, bu egzersizler size çok yardımcı olacaktır.

Hareketsiz bir yaşam tarzının da gaza neden olabileceğinden bahsetmek önemlidir. Bu egzersizler sadece gazdan kurtulmak için değil, vücudunuzu harekete geçirmek adına da size yardımcı olacaktır. Biliyoruz ki, gaz bazen acı verici de olabilir. Peki, bu durumda siz hangi egzersizi kullanacaksınız?

İlginizi çekebilir ...
Bağırsak Gazı Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bağırsak Gazı Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Şüphesiz, daha önce mide ve şişkinlik problemleri yaşamışsınızdır. Bugünkü yazımızda, bağırsak gazı ile sağlığınız arasındaki bağlantıyı öğrenin.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.