Bel Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmak İçin 5 Yiyecek

Özellikle bel bölgenizin yağlanmasını durdurmak için sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeli ve düzenli olarak spor yapmalısınız. Aynı zamanda bu 5 yiyeceği tüketmek de yardımcı olacaktır.
Bel Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmak İçin 5 Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2018

Bel bölgenizde biriken yağlar, dar bir kot pantolon denerken sizi umutsuzluğa düşürebilir. Yaş, yavaş çalışan metabolizma ve genetik bel bölgenizde yağ birikmesinin oluşumuna karar veren faktörlerdir. Bu, estetik kaygının yanında ayrıca bir sağlık problemidir.

Bel bölgenizde olması gerekenden daha fazla yağ birikmişse bu durum diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıkların habercisi olabilir. Öte yandan sıkı bir diyete başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. İlk olarak, vücudunuz enerji üretebilmek için kaloriye ihtiyaç duyar.

Bu sebeple kilo vermeye çalışırken yemek yemeyi kesmek yapacağınız en son şey olmalıdır.

Yeterince ve sağlıklı beslenmelisiniz. Günde bir ya da iki öğünü es geçtiğinizde metabolizmanızın çalışması değişir ve yağ yerine kas kaybedersiniz.

Bu yüzden beslenme çok önemlidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeli ve yediklerinize dikkat etmelisiniz. Biriken yağları azar azar yok etmeye yardım eden bazı yiyecekler vardır. Bu yazımızda, bunlardan beşini sıralayacağız.

1. Kahve ve yağ oksidasyonu

karın bölgesi yağları

İnanın ya da inanmayın, günde 1 ya da 2 fincan kahve içmek sağlıklı olmakla eş değerdir. Beyninize iyi gelirken, böbreklerinizi de hastalıklardan korur. Aynı zamanda kilo vermenize de yardımcıdır.

 • Yayımlanmış bilimsel bir araştırmaya göre kahve, yağ oksidasyonunu destekler.
 • Sağlıklı beslenmenin yanında kahve içerseniz, bel bölgesindeki yağlardan kurtulabilirsiniz.
 • Dengeli ve düzenli kafein tüketimi, metabolizmanızı hızlandırır ve salgılanan adrenalin sayesinde yağ yakmanıza yardımcı olur.

Şunu tekrar etmekte fayda var: günde bir ya da iki fincan kahve yeterlidir. Litrelerce kahve içmek, hızlı kilo vermenizi sağlamayacaktır.

2. Kahvaltıda turunç

yarım portakal

Turunç diyince yüzünüzü ekşitmiş olabilirsiniz. Tadının kötü olmasını bir kenara bırakın ve kahvaltıda birkaç dilim turuncun kızarmış ekmekle ne kadar güzel gidebileceğini düşünün. İşte turuncun bazı yararları:

 • Bu narenciye türü içerdiği fenilefrin sayesinde metabolizmanızı güçlendirir.
 • Turunç yemeye alıştığınız zaman, çok daha memnun hissedecek ve belinizin inceldiğini fark edeceksiniz.

Kızarmış çavdar ekmeği ve birkaç dilim turunçla kahvaltınızı yapabilirsiniz. Ancak hatırlatmak da fayda var, çok fazla turunç tüketmek yüksek tansiyona sebep olabilir.

3. Yağlar için greyfurt

Greyfurt, beslenmenizden asla eksik hissetmemeniz gereken bir narenciye meyvesidir.

Greyfurt suyu hazırlarken markette hazır paketlerde satılanların yerine pazardan almayı tercih edebilirsiniz. Greyfurt yerken sağlığınızı korumanın yanında harika yararlarından da faydalanabilirsiniz:

 • Arizona üniversitesinde yürütülen bir araştırmaya göre, günde bir tane greyfurt yemek aşırı kilolu insanlara iyi gelmektedir.
 • Bu meyve kilo vermeye ya da bel bölgenizdeki yağlanmayı azaltmaya yardımıcı olmaz ama kalp sağlığınızı güçlendirir, kolesterol ve tansiyon seviyenizi düşürür.
 • Greyfurtun bu etkileri sayesinde azar azar da olsa kilo vermek kolaylaşır.

Greyfurt, mucizevi bir etki yaratmaz… ama mucizelerin olmasına yardımcı olur.

4. Sirke, ama elma sirkesi

Konu kilo vermek ve bel bölgesindeki yağları eritmek olunca, balzamik sirke yerine elma sirkesini tercih edin. Balzamik sirkenin tadı daha güzel olsa da, daha fazla kalori içerir.

Elma sirkesinin tarihçesi yüzyıllara dayanır ve bilinen birçok sağlıklı etkisi vardır. Bioscience dergisinin yayımladığı ve Washington Üniversitesinde yürütülen çeşitli araştırmalara göre, yiyeceklerinize elma sirkesi koymak karın bölgesinde yağları azaltmaya yardımcı olur.

Aynı zamanda yüksek kolesterol seviyesini yani LDL’yi düşürür, atar damar tıkanıklığına ve lenf sistemine iyi gelir.

5. Acı biber

acı biber

Tekrar hatırlatalım: kilo vermenin anahtarı dengeli beslenmek ve spor yapmaktır. Bu saydığımız yiyecekler bel bölgesindeki yağlanmaya iyi gelse de gereğinden fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Bu durum özellikle acılı ve baharatlı yiyecekler için de geçerlidir. Acı biberin kilo vermeye yardımcı olduğu gerçekten doğru mu? Öyle görünüyor.

Acı biberin içindeki kapsaisin, birçok insanın sevdiği acı duygusunu veren kimyasal bir maddedir. Bu madde metabolizmayı hızlandırır ve açlığı azaltır. Proteome Research dergisine göre, kapsaisin aynı zamanda yağların erimesini sağlayan ve birikmesini önleyen proteinleri de harekete geçirir.

Eğer mideniz çok hassas değilse, yemeklerinize biraz acı baharat ekleyebilirsiniz. Arada sırada “acı” yemek sizi iyi hissettirecek!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Icken D, Feller S, Engeli S, Mayr A, Müller A, Hilbert A, de Zwaan M. Caffeine intake is related to successful weight loss maintenance. Eur J Clin Nutr. 2016 Apr;70(4):532-4.
 • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211
 • Dow, C.A., Going, S.B, Chow, H-H, S., Patil, B.S., Thomson, C.A. The effects of daily consumption of grapefruit on body weight, lipids, and blood pressure in healthy, overweight adults. Metabolism: Clinical and Experimental. 2012, 61:1026-1035 (2012).
 • Pande S., Srinivasan K., Potentiation of hypolipidemic and weight reducing influence of dietary tender cluster bean (cyamopsis tetragonoloba) when combined with capsaicin in high fat fed rats. Journal of agricultural and food chemistry, 2012.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.