Bu Ev Yapımı İçecek ile Migreni Dakikalar İçinde Yok Edin

Bu ev yapımı içeceği migreni önlemek için ya da migren tedavisinde kullanmak için tüketebilirsiniz. Himalaya tuzunun vücut için bir çok faydası vardır. 
Bu Ev Yapımı İçecek ile Migreni Dakikalar İçinde Yok Edin

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Migren, beyindeki atardamarların genişleyerek basınç uygulaması sonucu oluşan yaygın nörolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle tek taraf odaklı olsa da, başın her iki tarafında da ağrı görülebilir. 

Ağrının yanında, ışığa karşı hassasiyet, görmenin bir tarafında ışıklar çakması ve mide bulantısı gibi durumlar yaşanabilir. Dünya nüfusunun %20’sinin migreni olduğu ve bu oranın da yarısının kadın olduğu düşünülüyor.

Bazı insanlar migreni baş ağrısıyla karıştırırlar çünkü iki durumda da ağrı görülür. Ancak migrende ağrı çok daha atımlı ve yoğundur. Migrenin asıl sebebi hala bilinmese de, migrene sebep olan bir kaç etken vardır.

Bugünkü yazımızda, migrenle mücadele etmenize yardımcı olacak en yaygın ve eski ev yapımı içeceğin detaylarını paylaşacağız. Hadi başlayalım.

Migrene ne sebep olur?

Bir çok uzamana göre, migren vakalarının büyük bir çoğunluğu genetik faktörlerden kaynaklanıyor.  Migrene sebep olan faktörleri tanımlamak oldukça zordur ve insandan insana değişir. Yaşam şartlarına göre de değişiklik gösterebilir. İşte migrenle alakalı olan bazı etkenler:

Aile geçmişi

migren ağrısı

Tamamen yerine oturmuş bir etken olmasa da, bazı vakaların 9 kromozomunda bulunan gen ile ilişkili olduğu düşünüşmektedir.

Stres ve anksiyete

Sürekli olarak stresli ve anksiyeteli durumlara maruz kalmak, özellikle daha önce bu durumdan maruz kişilerin migrene yakalanma riskini arttırır.

Ayrıca okumanızı öneririz: Sabahleyin Baş Ağrısı Neden Olur?

Hormonal değişiklikler

Yumurtlama ve adet dönemindeki hormonal değişiklikler, migrenin şiddetini arttırabilir. Aynı zamanda oral kontraseptifler ya da hormon kontrol haplar kullanan kadınlarda görülür. Şiddetli ağrılar 4 saatle 72 saat arası sürebilir ayrıca mide bulantısına, asabiyete, vertigoya ve hassasiyete sebep olabilir.

Beslenme ve alkol tüketimi

alkol tüketimi

Bazı yiyecek ve içeceklerin sürekli migrenle yakından ilişkisi vardır. İşlenmiş yiyeceklerde bulunan monosodyum glutamatın yanında alkol ve enerji içecekleri gibi uyarıcı maddeler, migren riskini arttırır.

Uyku bozuklukları

Uyku bozuklukları olan ya da belirli saatlerde uyumada zorluk yaşayan insanlar migrene yakalanmaya meyillidirler.

Çevresel etkenler

çevresel faktörler

Küresel değişikliklerle birlikte bazı çevresel etkenler, farklı sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Migrenle alakalı durumların başında:

 • Ani sıcaklık değişimleri
 • Floresan ya da aşırı parlak ışıklar
 • Gürültü
 • Ağır kokular
 • Rakım
 • Kirlilik gelir.

Migrenle mücadele etmek için ev yapımı içecek nasıl hazırlanır?

himalaya tuzu

Bu amaç için eski zamanlardan beri kullanılan geleneksel içecek sayesinde migreni dakikalar içinde kontrol altına alabilirsiniz. İçeceğin en önemli malzemesi, vücuda gerekli minerallerin ve diğer yararları maddlerin girmesini sağlayan Himalaya tuzudur.

Tuz tüketimi önerilen bir şey olmasa da, küçük miktarlarda tüketildiğinde çok çeşitli vücut fonksiyonlarını düzene sokmak için harikadır. Bu tuzdaki kimyasal yapı, insan sağlığı için en önemli maddelerden biridir. Hatta “beyaz altın” olarak da anılmaktadır.

84 farklı mineral, elektrolit ve terleme yoluyla dışarı atılan tuzu geri kazandıran canlandırıcı maddeler içerir. Migrene iyi gelen bu alternatif tedavi bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da, deneyenler migrenle mücadele etmede başarılı olduğunu ve migren ağrısını 10 dakika içinde azalttığını söylüyor.

Malzemeler

 • 1 bardak su
 • 1/2 limon suyu
 • 1 yemek kaşığı pembe himalaya tuzu ( 5 gr)

Nasıl yapılır?

 • Pembe himalaya tuzunu limon suyu ve bir bardak su ile karıştırın.
 • Karışımı tercihen kahvaltıdan önce açken için.
 • Çocukların tüketmesi için yemekelerine bir kaç damla damlatabilirsiniz.
 • Tabii ki migrenin ilk belirtileriyle karşılaştığınızda da içebilirsiniz.
 • Zararlı olabileceğinden himalaya tuzunu günde bir çay kaşığından fazla tüketmemeye özen gösterin.

Şimdi hemen bu ilginç ev tedavisini hazırlamaya başlayın. Migrene iyi gelmesinin yanında diğer vücuda sağladığı yararları da fark edeceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Cid, M. L. (2019). MIGRAÑA, UN DESAFÍO PARA EL MÉDICO NO ESPECIALISTA. Revista Médica Clínica Las Condes, 30(6), 407-413.
 • Navarro, E. G., Cuella, E. C., Dalmau, L. G., & Martinez, M. S. (2019). Recomendaciones dietéticas actualizadas en la prevención de la Migraña. Revisión. Rev Esp Nutr Comunitaria, 25(3).
 • National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS). (2016, diciembre 20). Dolor de cabeza: Esperanza en la investigación : National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS). Recuperado 24 de abril de 2020, de https://espanol.ninds.nih.gov/trastornos/dolor_de_cabeza.htm
 • Negi, P. S., Vashisth, A., & Gusain, Y. S. (2019). Physico-Chemical Properties of Sal (Shorea robusta) Forests in Foothills of Garhwal Himalaya. Journal of Tree Sciences, 37(2), 62-67.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.