Topuk Çatlağı İçin Ev Yapımı Kremler

Topuk çatlağını gidermek için doğadan ilham alarak hazırladığımız bu ev yapımı kremleri deneyin.
Topuk Çatlağı İçin Ev Yapımı Kremler
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ayaklarda topuk çatlağı sık görülen bir sorundur. Rahatsızlık vermesinin yanı sıra kötü görüntüsü nedeniyle de pek çok kişi topuk çatlaklarını tedavi etmenin yollarını arar. Bu yazıda sizlere topuk çatlağı için evde hazırlayabileceğiniz krem tarifleri vereceğiz, hepsi de kolayca hazırlayabileceğiniz kremlerdir.

Parafin kremi

Parafin, kurulukla savaşmada çok faydalı bir maddedir, bu özelliği sayesinde topuk çatlaklarını da iyileştirir. İki fincan parafini bir kaba koyun ve bir çorba kaşığı zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ekleyip parafin eriyene dek sıcak su dolu başka bir kapta bekletin. Arkasından da parafinle ayaklarınızı ovalayın.

Burada önemli olan nokta, parafini çok ısıtmamaya dikkat etmenizdir. Aksi halde ayağınızı yakabilir. Sıcaklığının uygun olup olmadığını anlamak için parafinin rengine bakın, beyaz olmalıdır ve sıvı olmamalıdır. Son olarak, parafini 30 dakika ayağınızda beklettikten sonra ılık suyla temizleyin.

Avokado and muz kremi

avokado kremi

Diğer bir seçenek ise avokado ve muz kremidir.  Avokadoyu ve küçük bir muzu ezerek iyice karıştırın. Sonra bu karışımı topuklarınıza uygulayın ve 20-30 dakika kadar bekletin. Daha iyi sonuç almak için plastikle sarmalamanızı tavsiye ederiz. Sonrasında kremi ılık suyla temizleyin.

Eksfoliant limon kremi

Topuk çatlağı için eksfoliant (peeling) bir limon kremi de hazırlayabilirsiniz. Limonun yakıcı etkisinden dolayı bu krem sadece hafif olgularda kullanılabilir.

Hazırlaması oldukça kolaydır: Az miktarda normal nemlendirici bir kremi dörtte bir fincan limon suyu ve yarım fincan şekerle karıştırın. Şeker ciltteki ölü tabakayı uzaklaştırırken krem ve limon cildi nemlendirir.

Papaya kremi

Papaya kremi

Papaya kremi hem eksfoli ant hem de nemlendirici etki gösterir ve topuk çatlağı için oldukça faydalıdır. Tek yapmanız gereken, yarım papayayı biraz zeytinyağı ile blendırda karıştırıp topuklarınıza 20 dakika boyunca uygulamaktır. Sonra ılık su kullanarak kremi temizleyin.

Bu yazımıza da bir göz atın: Çatlamış Dudaklar için 6 Doğal Çözüm

Bal kremi

Bal, topuk çatlağı ile savaşmaya yardımcı doğal bir üründür. Bir fincan balı biraz suyla karıştırın. Bal kıvamını korumalıdır. Tercihen sıcak halde balı ayak topuklarınıza sürün ve yarım saat bekletin. Daha iyi sonuçlar için ponza taşı kullanabilirsiniz.

Kakao kremi

kakao kremi

Son olarak da kakao kremi topuk çatlağı için harika bir seçenektir çünkü nemlendirir ve yumuşatır. Tek yapmanız gereken zeytinyağı ile karıtırılmış biraz kakao yağını topuklarınıza uygulamak ve gece boyunca bekletmektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.