Çekici 6 Kırmızı Bitki

Kırmızı çok enerjik bir renktir! Bu yazımızda size göstereceğimiz bu 6 çekici kırmızı bitki ile evinize ve bahçenize canlılık katacaksınız.
Çekici 6 Kırmızı Bitki

Tarafından yazılmıştır Maria Fernanda Ramirez Ramos

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kırmızı çiçekler çok popülerdir. Diğer renkteki bitkilerden daha dikkat çekici oldukları için aralarından sıyrılırlar ve dekorasyonda sık kullanılan süsleme araçlarından biri olurlar. Popüler kültürde aşk ve tutku ile ilişkilendirilen en ünlü bitkilerden biri güldür. Ancak bu tonlara sahip yüzlerce çeşit vardır. Bu nedenle, bu yazımızda sizlere evinizde veya bahçenizde bulundurabileceğiniz 6 çekici kırmızı bitkiden bahsedeceğiz.

Kırmızı, ilham, canlılık veren, insanın içini ısıtan ve insanların ruh halleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olan bir bitkidir. Bu nedenle evin alanlarını canlılıkla doldurmak idealdir. Evin gölge alanlarına bu bitkilerden koymak, kış aylarında moralinizi yükseltmenize yardımcı olabilir. Bunları opak ortamlar için ve hatta sinek kuşlarını çekmek için de kullanabilirsiniz.

1. Kırmızı çiçekli antoryum

Kırmızı antoryum, iç mekanlara çok iyi uyum sağlayan tropikal ortamlara özgü bir bitkidir. Çok fazla ışığa ihtiyaç duyar ancak doğrudan güneşe ışığı istemez çünkü yapraklarını yakabilir.

Evdeki mekanlara modern bir dokunuş getiren zarif bir görüntüye sahiptir. Çok güzel olmasının yanı sıra dayanıklı ve bakımı kolay bitkilerden biridir. Bu özelliği nedeniyle bahçeye çok fazla zaman harcamadan tüm yıl boyunca güzel bir çiçeğe sahip olmak isteyenlerin favorisi olmuştur.

2. Kırmızı renkte Guzmania

Guzmania, Bromeliad (Ananasgiller) familyasından gelen en popüler kırmızı bitkilerinden biridir. Canlı renklere sahip güzel yıldız şekilli çiçekler üretir.

Guzmania’nın iyi çiçek açması için 20-22 ºC arasında bir sıcaklık gerekir. Ayrıca tropikal ormanlardan geldiği için gölgeli ve nemli ortamlar ister. Yılda sadece bir kez çiçek açar, bu çiçeğin ömrü ise 6 ile 8 ay arasındadır. Görünümü ile bulunduğu ortama ferah ve tropikal bir dokunuş verir.

Guzmania
Guzmania’nın verdiği çiçeklerin ömrü 8 aydır.

3. Japon ayvası

Bu bitki, kışın bitmesi ve ilkbaharın başlamasıyla bol çiçek açan, çok soğuk, dayanıklı, dikenli bir çalı türüdür. Elmaya benzer küçük meyveler üretirler ancak asit tadı vardır. Bunlarla lezzetli bir reçel yapabilirsiniz.

Dış mekanda genellikle daha iyi gelişir ancak küçük boyutta güzel kırmızı çiçekleriyle bonsai boyutunda bitki olarak da bulmak yaygındır.

4. Hibiscus rosa sinensis

Hibiscus rosa sinensis, San Joaquin, cayenne veya Japon gülü olarak bilinir. 3 metre yüksekliğe kadar ulaşabilen, Asya’ya özgü bir çalıdır. Genellikle kırmızımsı ve karışık tonlarda olmak üzere çeşitli renklerde 150 türü olduğu tahmin edilmektedir.

Çiçekleri büyük ve egzotik bir görünüme sahiptir, bahçelerde süs işlevi görmesi nedeniyle oldukça değerlidir. Gelişmesi ve güzelleşmesi için direkt olarak güneş ışığı gerektirdiğinden dış ortamlara daha iyi uyum sağlar.

5. Japon akçaağacı

Büyük, parlak kırmızımsı, yeşil, mor renkli yapraklarının güzelliği ile öne çıkan, Japonya ve Güney Kore’ye özgü bir ağaçtır. En kuvvetli renklere ve kırmızının en güzel tonuna ilkbaharda sahip olurlar. Sonbaharda yaprakları solma ve dökülme eğilimindedir.

Bu ağaç, dış ve iç ortamlara çok iyi uyum sağlar. Ancak genellikle 10 metreye kadar ulaşan boyutundan dolayı evlerde genellikle bonsai olarak kullanılmaktadır. Güzel yaprakları narindir, bu nedenle doğrudan güneş ışığı altında bırakılırsa yanabilirler. Ayrıca kuraklığa dayanıklı değillerdir.

Kırmızı bitkiler
Japonya’nın klasik kartpostallarında Fuji Dağı’nın canlı kırmızı renkteki akçaağaçları bulunmaktadır.

6. Poinssetia

Poinssetia, Noel Yıldızı veya Yeni yıl çiçeği, Noel sezonunun geleneksel bir bitkisidir. Meksika’ya özgü olan bu bitki, Amerika Birleşik Devletleri Hükumeti Tarih Ajansına göre, adını Amerikalı Joel Roberts Poinsett’e borçludur. Onun sayesinde dünya çapında popüler hale gelmiştir.

Noel geldiğinde, evlerimizi bu bitkiyle süslememiz nedeniyle noel ile özdeşleşen bir bitki haline gelmiştir. Kırmızı kısımların sıklıkla çiçekleri olduğu düşünülse de aslında onlar çiçeklerin etrafını saran ve diğerlerini koruyan bir tür yaprak olan beneklerdir. Bakımına gelince, su birikintisi oluşturmadan veya bitkiyi ıslatmadan sabit nemli bir ortama ihtiyaç duyar.

Bu ipuçlarıyla kırmızı bitkilerinize iyi bakın

Seçtiğiniz bitki türü ne olursa olsun, sahip olduğunuz bitkiye asgari özen göstermeniz önemlidir. Pratik Bahçecilik El Kitabına göre ölü dalların kesilmesi veya hava koşullarından zarar görmesi, toprağın sık sık gübrelenmesi ve bitki türlerinin ihtiyaçlarına göre sulama yapılması, bunların doğru gelişimi için 3 temel unsurdur.

İlginizi çekebilir ...
5 Yeşil Smoothie ile Vücudunuzu Arındırın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
5 Yeşil Smoothie ile Vücudunuzu Arındırın

Meyve ve sebzelerle yapılmış bu yeşil smoothie tarifleri, metabolizma ve boşaltım sisteminiz üzerinde her türlü olumlu etkiyi gösterir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Herbario JBB en línea – Simple Especimen [Internet]. Herbario.jbb.gov.co. 2020 [cited 30 November 2020]. Available from: http://herbario.jbb.gov.co/especimen/simple
  • Poinsett’s Popular Poinsettia | US House of Representatives: History, Art & Archives [Internet]. History.house.gov. 2013 [cited 1 December 2020]. Available from: https://history.house.gov/Blog/2013/December/12-12-Poinsett
  • Revista digital para profesionales de la enseñanza, 2010. Aspectos Psicológicos del Color. [online] 11. Available at: [Accessed 29 November 2020].
  • Torrecilla, C., 1998. Manual Práctico De La Jardinería. Madrid: Ed. El País.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.