Çevrenizde Çıkarcı Kişiler Değil Paylaşımcı Kişiler Olsun

Çevrenize paylaşımcı kişileri almayı çalışırken aynı zamanda siz de bu insanlardan biri olmak için mücadele etmelisiniz.
Çevrenizde Çıkarcı Kişiler Değil Paylaşımcı Kişiler Olsun

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Diğer insanların duyguları bulaşıcıdır. İsteseniz de istemeseniz de çevrenizdeki insanlar sizi bir şekilde etkiler. Bu nedenle, etrafınızı paylaşımcı insanlarla çevirmeniz önemlidir.

Şüphesiz ki ilginizi çeken birçok insanla tanışıyorsunuz ancak aynı zamanda sizin hayatınıza girmek isteyen insanlar da olacaktır (tabi henüz girmedilerse).

“Paylaşımcı” ve “çıkarcı” kişileri tam olarak ayırt etmenin mümkün olmadığı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

İşiniz, aileniz veya diğer sosyal alanlar çevrenizin çok sayıda insanla dolmasına neden olur. Fakat bu kişileri hayatınızda isteyip istemediğinize karar verecek olan kişi sizsiniz.

Çevremde paylaşımcı insanlar istiyorum

Paylaşımcı insanlar sizin yaşamınızı güçlendirir, içini doldurur ve daha anlamlı bir hale getirir. Bu insanlar duygularınıza ve aklınıza katkılar sağlayan güçlü destekçilerdir.

arkadaşlık

Her zaman geniş bir bakış açısına sahip, paylaşımcı insanların çevresinde bulunmak istersiniz. Şu anda çevrenizde bulunan hangi insanların bu kategoriye girdiğini anlamak istiyorsanız, neredeyse bu kişilerin tamamının sahip olduğu bazı özelliklere bir göz atın.

 • Bu kişiler size pozitif duygular aktarır ve kötü zamanlarınızda yanınızda durarak destek olurlar. Asla sizi yargılamazlar ya da çok acil durumlar haricinde hayatınıza müdahale etmezler.
 • Ayrı bir birey olarak gelişimize katkıda bulunurlar, görmekte zorlandığınız durumları anlamanıza yardımcı olurlar ve sahip oldukları farklı bakış açılarıyla size değer katarlar.
 • Hepimiz gibi onlar da her şeyi bilemezler ancak sizinle yeni şeyler öğrenmeye çalışırlar. Zihninizde yeni ufuklar açarlar, sahip oldukları pozitif davranışları ve yeni seçenekler arama arzusunu size de aşılarlar.
 • İyi davranışları ve yapıları sayesinde kişiliğinizin her zaman daha iyiye ulaşmasını sağlarlar.

Eğer yukarıda saydığımız özellikleri okurken aklınıza çevrenizdeki insanlardan çeşitli isimler geliyorsa sizi kutlarız! Sizden alıp götürdüklerinden fazlasını veren paylaşımcı insanların olduğu bir çevrede yaşıyorsunuz demektir.

Bu harika bir şeydir ve onların sizi aydınlatması ve içlerindeki neşeyi size de aktarmaları için her zaman bu insanların yakınında bulunmanız gerekir.

Sadece kendini düşünen çıkarcı insanlardan uzak durun

Çıkarcı insanlar isminden de anlaşılacağı üzere çıkarları doğrultusunda motive olurlar. Hayatınıza olumlu şeyler katmak yerine tam tersini yaparlar ve hayatınızı çeşitli olumsuzluklarla doldururlar.

Tabii ki bir şekilde hepimiz kendi çıkarlarımızı düşünürüz. Ancak biz çevremizi paylaşımcı insanlarla doldurarak birbirinin çıkarlarını destekleyen gruplar oluşturmak istiyoruz.

Fakat hiçbir şey vermeden bir şeyler talep eden insanlar adeta zehirlidir . Zamanınızı ve enerjinizi çalarken size hiçbir faydaları dokunmaz.

Bu tip çıkarcı kişilerin kendine has karakteristik özellikleri vardır ve bunları ayırt edebilmek oldukça zor olsa da aşağıda saydığımız noktalara dikkat ederek onları fark edebilirsiniz:

 • Bir duygu vampiri gibi davranırlar. Her muhabbette sizi kendi taraflarına çekmek amacıyla moralinizi düşürüp enerjinizi çalabilirler.
 • Hiçbir zaman verdiklerinizle yetinmezler ve her zaman daha fazlasını isterler. Yaptığınız fedakarlıkların onlar için önemi yoktur ve bu nedenle yaptığınız şeyler asla yeterli olmaz.
 • Herhangi bir ilişki içinde bulunmak ve gereğinden fazlasını vermek istemezler. Sevgi bağları gelişmediği için de diğer insanlarla olan etkileşimlerinde sadece kendilerini düşünürler.
 • Sizinle hiç alakası bile olmayan durum veya davranışlar için sizi suçlu veya sorumlu tutarlar.

Peki bunlar kötü insanlar mı? İşin doğrusu kötü oldukları söylenemez. Ancak sorun şu ki problem yaratmak dışında insanlarla nasıl etkileşim kuracaklarını bilemezler.

Bu kişilerin “hedefinde” olmamak için onları nasıl fark edeceğimizi ve aramıza nasıl mesafe koyacağımızı bilmek gerekir. Onların davranışlarından ancak bu şekilde kaçınılabilir.

Sizi incitmeye, kullanmaya ya da olumsuz duygu ve düşünceleriyle zehirlemeye çalışan insanlardan uzak durun.

paylaşımcı arkadaşlar

Bunun yerine sizi aydınlatan, olumlu davranışlara yönlendiren, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan ve kendi hatalarını fark edebilen insanlarla çevrenizi doldurun.

Son olarak, sizin de diğer insanlarda güzel hisler uyandıran, gülümseyen ve sağlıklı ilişkiler geliştirebilen paylaşımcı bir insan olmak için mücadele etmeniz bir o kadar önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Cunha, M. P., Rego, A., & Lopes, M. P. (2013). Comportamento organizacional positivo. Analise Psicologica. https://doi.org/10.14417/ap.804
 • Carbelo, B., & Jáuregui, E. (2006). Emociones positivas: humor positivo. Papeles del Psicólogo. https://www.redalyc.org/pdf/778/77827104.pdf
 • Oliva, A., Ríos, M., Antolín, L., Parra, A., Hernando, A., & Pertegal, M. A. (2010). Más allá del déficit: construyendo un modelo de desarrollo positivo adolescente. Infancia y Aprendizaje. https://doi.org/10.1174/021037010791114562
 • Oramas, A., Santada, S., & Vergara, A. (2006). El bienestar psicológico, un indicador positivo de salud mental. Revista Cubana de Salud y Trabajo.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.