Chia Tohumunun 9 İnanılmaz Faydası

Chia tohumu Orta Amerika'dan gelen süper bir besindir. Daha önce hiç denediniz mi? Bugünkü yazımızda chia tohumunun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz!
Chia Tohumunun 9 İnanılmaz Faydası
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Chia tohumu Orta Amerika’dan gelen süper bir besindir. Besleyici özelliklerinden dolayı, chia tohumu son yıllarda tüm dünyada çok popüler hale geldi.

Chia tohumları küçük boyları ve hafif, ve lezzetli tadı ile bilinir. Bu, diğer gıdalar ile kolayca lezzet uyumu sağlayabilmelerine yardımcı olur. Yani, chia tohumunu beslenme alışkanlığınıza eklemek kolaydır.

Omega 3 yağ asitleri, lif ve protein miktarı bakımından oldukça zengin oldukları için, uzun yıllardır chia tohumu çok değerli bir besin olarak biliniyor.

Aynı zamanda, güçlü antioksidanlar ve gerekli mineraller de içerirler. Emildikten sonra, bunlar serbest radikallerin neden olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırır. Aslında, sizi en iyi fiziksel ve zihinsel duruma getirmeye katkıda bulunan enerji verici bir maddedir. Vücudunuzu gün boyunca aktif tutar.

Bunlar yetmezmiş gibi, chia tohumu çok doyurucudur ve tok hissetmenize yardımcı olur. Bu, kilo vermeye çalışan kişiler için mükemmeldir.

Birçoğunuzun henüz bu tohumu denemediğini bildiğimizden, chia tohumunu düzenli olarak tüketmeniz için size 9 sebepten bahsedeceğiz.

1. Kas kütlesi kazanmanıza yardımcı olur

spor yapan kadın

Chia tohumlarında yüksek kaliteli proteinler vardır. Bunları beslenmenize eklediğinizde kas kütlesi oluşturmanıza yardımcı olurlar.

Vücudunuzdaki yağsız kütlenin oluşması ve güçlendirilmesi söz konusu olduğunda, düzenli olarak chia tohumu yemek büyük bir yardımcı olacaktır. Bu, fiziksel bir spor programına ek olarak yapıldığında özellikle faydalı olur.

İçerdiği lif ve minerallersayesinde,bu yiyecekler dokularınızdaki rejenerasyon sürecini arttırır. Aynı zamanda kas gerginliğini de azaltır.

2. Eklem ağrılarını hafifletir

Yüksek oranda omega 3 yağ asitleri ve antioksidan içerdikleri için, bu tohumlar eklem ağrısı tedavisinde mükemmel bir tamamlayıcıdır.

Bu bileşiklerin vücudunuzda ilginç bir anti-inflamatuar etkisi vardır. Daha faydalı yeme ve spor alışkanlıklarıyla bir araya geldiklerinde eklem ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur.

3. Sindirim sisteminizi güçlendirir

sindirim ve chia

Buna ek olarak, chia tohumlarındaki diyet lifi, sindirim süreçlerinizi iyileştirmede çok faydalıdır. Bu, özellikle kabızlık ve irritabl bağırsak sendromundan muzdarip insanlar için geçerlidir.

Chia tohumu tüketmek, kolonunuzdaki bakteri florasının yenilenmesine katkıda bulunur. Sonuç olarak, iltihaplanma ile mücadele eder ve zararlı toksinlerin giderilmesini sağlar.

4. Kemiklerinizi kuvvetlendirir

Bu yiyeceğin içerdiği gerekli mineraller, kemiklerinizi güçlendirmede çok yardımcı olur. Bu, erken yaşta kemik kaybını önlemenize yardımcı olabileceğiniz anlamına gelir.

İki yemek kaşığı chia tohumu, önerilen günlük kalsiyum değerinin% 18’ini sağlar. Ayrıca, antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerin neden olduğu zararları en aza indirir. Bu nedenle yaşla ilişkili bozulmaları önlerler.

5. Kilo vermenize yardımcı olur

tartılan kadın

Beslenme düzeninize chia tohumunu dahil etmek, ilginç faydalar elde etmenize yardımcı olabilir. Bu, özellikle kilo kaybetmek istiyorsanız geçerlidir.

Kilo verme sürecini hızlandırmasının nedeni, içerdiği önemli miktardaki lif ve antioksidanlardır. Emildikten sonra, tokluk hissinizi ve vücudunuzun yakmakta olduğu enerji miktarını artırırlar.

6. Erken yaşlanmayı önler

Bu tohumlarda yoğun besin öğeleri bulunur. Bunlar oksidatif hasarın hücrelerinizdeki olumsuz etkilerini en aza indirgemek için faydalıdırlar

Chia tohumundaki omega 3 ve E vitamini içeriği hem iç organlarınızda hem de cildinizde erken yaşlanma riskini azaltır. Aynı zamanda güneşin UV ışınlarının neden olduğu zararlara karşı en iyi korumayı sağlar.

7. Enerji verir

koşu yapmak

Bu tohumlarda bulunan proteinler ve sağlıklı yağlar vücudunuzdaki enerji artışı sağlamak için yararlıdır. Bu, son derece zorlu fiziksel görevleri yerine getirmeye özellikle yardımcı olur.

Gerekli minerallerin yanı sıra, bu besinler vücudunuzdaki enerji kullanımını en üst seviyeye çıkarır. Ayrıca, zihinsel ve fiziksel enerjinizi de arttırırlar.

8. Dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur

Bu yiyecek, suda ağırlığının 10-12 kat fazlasını emebilir. Bu nedenle, hücresel dehidrasyonun önlenmesi için mükemmeldir.

Öte yandan, sahip olduğu potasyum ve magnezyum miktarı sayesinde, vücudunuzun elektrolit seviyelerini arttırır. Fazla sıvı kaybettiğinizde bu elektrolitler dengesiz hale gelir.

9. Kalp sağlığınızı korur

kalp sağlığı

Chia tohumlarındaki omega 3 yağ asitleri kardiyovasküler sağlığınızı korumak için iyidir. Bu tür sağlıklı yağlar vücudunuz üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir. Yüksek seviyedeki kolesterol ve trigliseritleri kontrol altına alırlar. Böylece, damar sertliği gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olurlar.

Chia tohumu ayrıca kan basıncınızı ve dolaşım sorunlarınızı kontrol etmek için de oldukça faydalıdır. Bu, kalbinize iyi bakmak için çok önemlidir.

Gördüğünüz gibi, chia tohumu vücudunuzun sağlığı için en iyi yardımcılardan biridir. Hemen bugün satın alın ve en sevdiğiniz yemeklere ekleyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.