Çıban için Ev Yapımı Tedaviler

Çıban, kıl kökleri enfeksiyon kaptığı zaman ortaya çıkan bir tür cilt rahatsızlığıdır. Bu lezyonlar çok ciddi değildir; ancak durumdan etkilenen bölge çok hassas bir hal aldığı için aşırı ağrı oluşabilir. Bu doku bozukluklarıyla oldukça sık karşılaşılır ve vücudun herhangi bir noktasında ortaya çıkabilirler. Fakat, bu kabarcıkların en sık görüldüğü yerler koltuk altı, kalça, omuzlar ve kasık çevresidir.

Çıban oluşmasına ne sebep olur?

Bu doku bozuklukları öncelikle önemsiz kırmızı lekeler şeklinde kendini gösterir. Ancak, zaman geçtikçe ağrı yavaş yavaş yoğunlaşır ve küçük kabarcıklar şişerek çok daha büyük bir hale gelir.

Çıbanlar bakteriyel bir enfeksiyon (özellikle Staphylococcus aureus) sonucu ortaya çıkar, ancak, oluşumlarının arkasında yatan tek neden bu değildir. Diğer sebepler ise şunlardır:

 • Kan zehirlenmesi
 • Diyabet
 • Yetersiz hijyen
 • Yetersiz beslenme

Çıbanlar için doğal tedaviler

yumurta 2

 • Yumurta kabuğunun içinde bulunan zardan bir miktar alarak rahatsız olan bölgenin üzerine koyun.
 • Rendelenmiş çiğ bir havuçla bir miktar buğday ruşeymini karıştırarak lapa hazırlayın. Karışımı direkt olarak çıbanın üzerine uygulayın ve temiz bir bezle sarın.
 • Temiz bir bezle sıcak su kompresi yapın. Bu işlem günde en az üç defa yapılmalıdır. Çıban patladıktan sonra da bu uygulamaya devam etmelisiniz, böylece kabarıklığın içinde biriken bütün iltihaptan kurtulabilirsiniz.
 • Birer yemek kaşığı bal, bira mayası ve buğday ununu bir kaba koyun. Yumuşak bir krem kıvamı elde edene kadar karıştırın ve ardından problemli bölgeye uygulayın. Temiz bir bez parçasıyla sarın ve bütün gece boyunca çıkarmayın.
 • Bu sorun düzenli olarak başınıza dert mi oluyor? Eğer öyleyse, 80 gram ısırgan otunu bir litre suyun içine atıp kaynatın ve gün boyunca üç eşit porsiyona bölerek için. Bu çay vücudunuzu arındıracak ve kanınızı temizleyecektir.

Diğer tavsiyeler

Bir çıbanı sakın patlatmayın!

Çıbanlar çok hassas doku bozukluklarıdır, bu nedenle üzerine hiçbir baskı uygulamamalısınız. Çünkü, bakteriler kan dolaşımına karışıp, vücudun diğer bölümlerini de etkileyerek (kan zehirlenmesi) tehlikeli durumların oluşmasına neden olabilir. Eğer dudaklarınızda veya burnunuzda bir çıban çıkarsa bunu patlatmak çok daha tehlikeli olabilir, çünkü bu durumda enfeksiyon beyninize kadar (menenjit) bile ulaşabilir.

Problemli bölge çok temiz tutulmalıdır

yara 3

Çıbandan etkilenen bölgenin etrafını temiz tutmak aşırı derecede önemlidir. Bunun için, bir pamuk veya bez parçasını alkol veya tentürdiyota batırarak çıban çıkan yüzeyi güzelce temizleyebilirsiniz. Problemli bölgeyi günde en az üç veya dört defa temizlemelisiniz. Temizliğinizi ise küvete su doldurarak değil, duşta yapmalısınız. Böylece enfeksiyonun vücudunuzun diğer bölümlerine ve diğer insanlara bulaşmasını engellemiş olursunuz.

Çıbanları temizlerken uygun bir eldiven kullanmalısınız. Eldiven kullanmış olmanıza rağmen, yine de bu bölgeyi temizledikten sonra ve herhangi bir yemek hazırlamadan önce ellerinizi kesinlikle çok iyi bir şekilde yıkamalısınız. Böylece enfeksiyonun başkalarına bulaşmasına engel olursunuz.

Doktora başvurmanızı söyleyen uyarı sinyalleri

çıban 3

Eğer bir çıbanı iyileştirmek için uğraşırken aşağıdaki semptomlardan herhangi birini gözlemlerseniz mümkün olan en kısa sürede bir doktora başvurmanız gerekir. Çünkü, bu belirtiler enfeksiyonun yayıldığının açık göstergeleridir:

 • Çıban çevresinde büyük kırmızı bir alan oluşur.
 • Çıbanın yakınında bulunan lenf düğümleri çok ağrılıdır.
 • Çıbanın çevresinden dışa doğru giden kırmızı bir çizgi belirir.

Unutmayın…

Çıban ciddi bir problem değildir; ancak rahatsızlığın daha fazla yayılmaması, kötüleşmemesi ve daha kapsamlı bir tedavi gerektiren bir enfeksiyona dönüşmemesi için bazı önlemler alabilirsiniz.

Umarız çıban tedavileriyle ilgili makalemiz sizin için faydalı olmuştur!