Cilt ve Sağlık Durumunuz Arasındaki İlişki

Cilt sorunlarına nasıl bakmanız gerektiğini öğrenerek hem cildinize yardımcı olabilir, hem de genel olarak sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.
Cilt ve Sağlık Durumunuz Arasındaki İlişki

Son Güncelleme: 02 Nisan, 2019

Cilt üzerinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretlerini anlamak önemlidir. Aşağıdaki makaleyi okuyarak cildinizin genel sağlığınızla ilgili size verdiği alarm işaretlerini öğrenebilirsiniz.

Cildinizi Tanıyın

Cildiniz size pek çok şeyi gösterebilir. Kuru ve cansız bir cilt vücudunuzun yeterince sıvı almadığını veya kötü bir diyetinizin olduğunu işaret edebilir. Eğer yeterince su içmiyorsanız ve diyetinizde gerekli besinleri yeterli bir şekilde almıyorsanız, cildiniz sağlıklı bir görünüme sahip olamaz.

Vücudunuzda sıvı eksikliği gibi sorunlar nispeten kolay çözülebilen sorunlardır. Ancak cildiniz size başka hastalıkları veya bozuklukları da işaret edebilir. Eğer cildiniz boylu boyunca kaşınıyorsa, bu böbrek sorunlarını, karaciğer yetersizliğini, tiroid sorunlarını, diyabeti, vs. işaret ediyor olabilir.

Eğer son zamanlarda krem veya ilaç kullandıysanız bu da bir reaksiyona neden olmuş olabilir. Diyetsel alerjiler de kaşıntıya neden olabilir.

Şu da ilginizi çekebilir: Cilt Lekeleri ve Nedenleri

Diğer Belirtiler

cilt-için-ev-tedavisi

Çok kuru cilt, eğer cildinizin normal durumu değilse; tiroid sorunlarını, spesifik olarak hipotiroidi durumunu belirtebilir. Diğer yandan, eğer cildiniz terliyse, bu hipertiroidi kaynaklı olabilmektedir.

Eğer ortada görünür bir neden olmadan cildinizde kızarıklık oluşmuşsa, Rosacea veya cildin üzerinde kelebek kanatları şeklinde kızarıklıklara neden olan bir diğer değişiklik olan deri veremi hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Eğer cildiniz bronzlaşmış görünüyor, ama bu güneşe maruz kalma sonucunda gerçekleşmemişse, bu vücudunuzda bir demir fazlalığını veya Addison hastalığı olarak bilinen bir bozukluğu işaret ediyor olabilir.

Mavimsi bir cilt siyanoz hastalığının bir belirtisi olabilir ve bu, kanda çok az oksijenin olduğu anlamına gelir. Bunun kaynağı bir akciğer veya kalp sorunu olabilir veya eğer ayak parmaklarınız da bu renge sahipse, bir kan dolaşımı bozukluğunun belirtisi olabilir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Güzel Bir Cilt için 9 Yiyecek

Sarımsı bir renk, hepatit durumunda olduğu gibi karaciğerde bir değişikliği ifade edebilir. Doktorunuz size bir ilaç yazdığında bunun olası yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir.

Çoğu ilacın durumunda, muhtemel yan etkiler her bir vücudun farklı olması ve aynı ilaca karşı farklı tepki verebilmesi nedeniyle görülebilir veya görülmeyebilir. Bu nedenle, vücudunuzdaki değişikliklerin bir ilacın yan etkisi olmadığından emin olduğunuzda doktora görünmeniz gerekir.

Önce bir dermatoloğa görünmenizi öneririz, çünkü kendisi dermatolojik bir tedavinin gerekip gerekmeyeceğini bilecektir ve sorunun cilt kaynaklı olmaması durumunda sizi başka bir doktora yönlendirecektir.

Unutmayın

cilt-alerjileri

Bu makaledeki bilgiler sizi korkutmasın. Hiçbir hastalığın sadece tek bir belirtiye sahip olmadığını unutmayın. Sakin bir kafayla düşünün ve cildinizdeki renklenmenin veya bir diğer değişikliğin olası nedenlerini gözden geçirin.

Eğer söz konusu değişiklik kendini tekrarlıyorsa ve başka belirtiler de görülüyorsa, derhal bir uzmana görünmeniz gerekir. En iyi seçenek doğru bir tanı ve erken bir tedavidir.

Cildiniz pek çok şeyi ifade eder. Ona hak ettiğini ilgiliyi gösterin. Unutmayın ki onu şımartmanın en iyi yolu sağlıklı bir diyete sahip olmak ve ona gerekli olan sıvıyı sağlamaktır. Ayrıca cildinizi kremlerle de besleyip dış güzelliğine ilave bir katkıda bulunabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.