Cildinizi Bozan 5 Beslenme Alışkanlığı

· 28 Mart, 2017
Yemeklerimizdeki yanlış seçimler yüzünden yüzümüzde sorunlar yaşayabiliriz, bu nedenle yiyeceklerimizin sağlıklı bir cildin tadını çıkarmak için uygun olup olmadığını değerlendirmeliyiz.

Yanlış besin tercihlerinizin cildinize zarar verdiğini biliyor muydunuz? Sağlıklı bir cildin en iyi dostu sağlıklı yiyeceklerdir.

Kötü beslenmenin vücudunuza birçok zararı olabilir. Ayrıca cildinize de zarar verir. Kandaki şeker oranının fazlalığı, kronik iltihap, oksidatif stres ve hatta hormonlar akne problemi yaşamanıza neden olabilir.

Peki, akne probleminizi artıran besinler olduğunu biliyor muydunuz?

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt istiyorsanız uzak durmanız gereken besinlerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. Bu besinleri aklınızın bir köşesine yazın ve pırıl pırıl ve sağlıklı bir cilt için bunlardan uzak durun.

Bazılarına bir göz atalım.

1. Çok fazla şeker tüketmek

çok fazla şeker tüketmek

Şekeri çok fazla tüketmek yüzünüz için zararlıdır. Bir şeyi yanlış yapıyorsanız, vücudunuz size bunu belli edecektir.

Bu zarar, öncelikle cildinizin grimsi, beyaz bir ton almasıyla kendisini gösterir. Ardından derinizin hassaslaşması, ağrılı sivilceler, gözaltı sarkıntısı ve alnınızda kırışıklık gibi problemler görebilirsiniz.

Aynı zamanda, şeker cildinizin esnekliğini azaltır. Bu semptom, genellikle çok fazla şeker kullanılarak yapılmış gıdaları yemenin bir sonucudur.

Aşırı miktarda şeker tüketmekten kaçınmalısınız çünkü cildinizden çok daha fazlası etkileniyor. Aşırı şeker tüketimi bütün vücudunuz için çok zararlı.

2. Çok fazla glutenli ürün tüketmek


Vücudunuzun size bir şeyler anlatmaya çalıştığı zamanlar vardır. Cilt problemleriniz varsa ve glutenli gıdaları çok fazla tüketiyorsanız vücudunuz size mesaj vermeye çalışıyor olabilir.

Çenenizde siyah noktalar olabilir. Yanaklarınız pembe ve şişkin olabilir. Dikkat edin.

Bu iki belirti genellikle size çok fazla glutenli gıda tükettiğinizi söylemeye çalışıyordur.

Bu yüzden eğer üreme organlarınızın etrafında koyu renkli lekeler veya noktalar görürseniz, gluteni hayatınızdan uzak tutmanız gerekiyor demektir. Henüz bilmediğiniz bir gıda intoleransınız olabilir.

Büyük bir değişim gözlemleyeceksiniz. Gluten yerine, lif yönünden zengin besinler tüketmeli ve bol bol su içmelisiniz. Bu şekilde, sağlıklı ve pürüzsüz cildinize tekrar kavuşabilirsiniz.

3. Laktoz intoleransı


Laktoz intoleransı olan birçok kişi var.

Süt ürünlerindeki laktozun sizi etkileyip etkilemediğini anlayabilmenin iyi bir yolu cildinize bakmaktır. Tabii ki, midenize de kulak vermelisiniz.

Yüzünüze bakarak anlayabileceğiniz pek çok laktoz intoleransı belirtisi vardır. Çenenizde şişkinlik, küçük beyaz noktalar, gözaltı torbaları, hatta şişmiş göz kapakları bu belirtilere örnek olarak verilebilir.

Bu da çok yaygın olan bir durumdur. Zaman içinde, pek çok insan laktozlu gıdaları düzgün bir şekilde sindirme yetisini kaybeder.

Laktoz intoleransı kendini özellikle ciltte çıkan sivilcelerle gösterir. Bu cilt probleminden kurtulmak için 20 günlüğüne laktozu hayatınızdan çıkarmalısınız.

Böylece sivilcelerinizin süt ürünlerinden kaynaklarıp kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz. Buna ek olarak, muhtemelen cildinizin çok daha güzel göründüğünü fark edeceksiniz. Sindirim sisteminizin çok daha iyi çalışacağını söylemeye bile gerek yok!

4. Yağlı Gıdalar


Çok yağlı besinler de cilt sorunlarına neden olan diğer bir sebeptir. Yağ, kan şekeri problemleriyle doğrudan bağlantılıdır. Bu gıdalar kanınızdaki şeker oranının artmasına da sebep olur.

Bu durum gözeneklerinizi tıkayacaktır.

Bu yetmezmiş gibi, kanınızdaki yağlar besin ve oksijen dolaşımını da sekteye uğratırlar. Bu durum da donuk, cansız bir cilt tonuyla sonuçlanır.

Yağlı gıdalardan uzak durmak kesinlikle cildinizin yararına olacaktır.

5. Çok Fazla Kahve Tüketmek


Günde 2 bardaktan fazla kahve içmemelisiniz. Kafein adrenalin salgılanmasını artırır. Aşırı miktarda adrenalin salgılandığında, stres belirtleri göstermeye başlarsınız. Bu da hem sağlınız hem de cildiniz için kötü bir şeydir.

Kafein ayrıca uyku düzeninizi de bozar. Uykunuzu alamamanız cildinizin arınmasını engeller. Sonuç olarak da cildiniz donuk görünür.

Yine de, bu besinleri aklınızın bir köşesine yazmanız gerektiği onları hiç tüketmeyecek olmanız anlamına gelmez.

Bu besinleri aşırıya kaçmadan tüketmek, yerlerini daha sağlıklı besinlerle doldurmak sizin için daha iyi olacaktır. Meyve, sebze, tahıllar, sıkma meyve suları iyi bir tercih olacaktır.

Vücudunuz sizinle cildiniz aracılığıyla iletişim kurar. Bunu unutmayın.