Cildi Nemlendirmek ve Nemli Tutmak İçin Yöntemler

Cildi Nemlendirmek ve Nemli Tutmak İçin Yöntemler
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Cildine özen gösteren kişiler klasik yüz bakımları, cilt kremleri, yaşlanma önleyici kremler, maskeler ve doğal kaynaklar da dahil olmak üzere pek çok şey denemiştir. Peki cildi nemlendirmek ve canlı tutmak için neler yapabilirsiniz?

Kulağa çok inandırıcı gelmese de, bunu başarmanın en kolay ve temel yolu en az 8 saat dinlendirici ve iyileştirici bir gece uykusu almaktır. Geceleri iyi dinlenmek cildinizin yanı sır fiziksel ve zihinsel sağlığınıza da iyi gelir.

Ayrıca iyi bir uyku, cildinizdeki iyileşmenin de daha hızlı görülür olmasını sağlayacaktır. Bu yazımızda cildi nemlendirmek ve sağlıklı bir parlaklık kazandırmak için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

Cildinizin nefes almasına izin verin

Her gece, yatmadan önce yüzünüzü iyice yıkamalısınız. Bu sayede cildinizde biriken tüm kiri temizleyip, gözenekleri açarak cildinizin nefes almasını sağlarsınız.

Eğer her gece yüzünüzü yıkamazsanız cildiniz akne ve kırışıklıklara daha yatkın olur. Ayrıca gözeneklerin tıkalı olması, cildin daha genç görünmesi için gerekli olan kolajen oluşumunu engeller.

Yatmadan önce cildinizi nemlendirin

mutlu uyuyan kadın çalar saat

Siz uyurken cildiniz kuruyabilir; bu yüzden yüzünüzü yıkadıktan sonra hemen nemlendirici krem sürmelisiniz. Bu sayede cildiniz için gerekli olan öz yağları koruyabilir, cildinizi yumuşak ve nemli tutabilirsiniz. Sabah uyandığınızda cildiniz dinç ve parlak olacaktır.

Dudaklarınıza özen gösterin

Yüzünüzün en karakteristik noktalarından biri de dudaklarınızdır. Kuru ve çatlamış dudaklar çirkin bir görüntü oluşturur. Her gece yumuşak bir diş fırçası ile dudaklarınızı ovabilirsiniz. Bu, dudaklarınızın kuruyup çatlamasını önleyerek onları yumuşak ve pürüzsüz yapacaktır.

Gözlerinizin etrafına krem sürün

gözlerinizi rahatlatmak

Yatmadan önce uygulayacağınız cilt bakımının en önemli adımlarından biri de göz altlarınıza, kırışıklık ve torba oluşumunu önlemek için iyi bir krem uygulamaktır.

Göz altlarınızdaki deri daha ince olduğu için, özel göz kremleri ile nemlendirmeniz ve kremin bu hassas bölgeyi onarmasına izin vermeniz çok önemlidir. Cildi nemlendirmek için kremi yumuşak ve dairesel hareketlerle uygulayın.

Cildi ölü hücrelerden arındırma

  • Cildinizi ölü hücrelerden arındırmanız çok önemlidir; ancak bunu yaparken ovalama sırasında cildiniz daha da hassas hale gelir.
  • Cildiniz hassaslaştığında hasar görmeye ve güneş ışınlarının zararlarına daha açık olmaya başlar.
  • Cildinizin daha fazla zarar görmesini önlemek için, ölü hücrelerden arındırma işini gece yatmadan ve nazik bir şekilde yapmalısınız.

Eller ve ayaklar

ayakları uzatıp yatmak

Cildinize bakım yaparken sadece yüzünüze ve boynunuza bakım yapmanız yeterli olmayacaktır, ellerinize ve ayaklarınıza da bakım yapmanız önemlidir.

Kurumalarını önlemek için ellerinize ve ayaklarınıza da nemlendirici krem sürün. Ayrıca yatarken, baskı etkisi ile kan dolaşımını hızlandıracak çorap ve eldivenler giymek de iyi bir fikir olabilir.

Ayrıca bu yöntem stresi azaltmanıza da yardımcı olacaktır. Yani bir yandan ayaklarınızı nemlendirirken bir yandan da üzerinizdeki yorgunluğu atıp daha çok dinlenebilirsiniz. Üstelik, daha iyi uyumanızı sağlayarak cildinize de faydalı olacaktır.

Karnınızın üstüne yatmayın

Karın üstü yatmak veya yüzünüz yastığa gelecek şekilde yatmak kırışıklıklara neden olur ve yaşlanmayı hızlandırır. Bu pozisyonda daha rahat ediyorsanız bile uzak durmalısınız.

Ayrıca bu pozisyon kan dolaşımını engelleyerek yüzünüzün şişkin ve yorgun görünmesine neden olur. Cildi nemlendirmek için mümkün olduğunca sırt üstü yatmaya çalışın.

Cildi nemlendirmek için uyku maskeleri

Yatmadan önce cildinizi ölü hücrelerden arındırmak veya nemlendirmek için vaktiniz yoksa, bir uyku maskesi kullanabilirsiniz. Bu maskeler sayesinde cildinizi nemlendirip gözeneklerinizi açabilirsiniz. Daha iyi bir sonuç elde etmek için uyanınca yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.