Uykunun Sırları İle Daha İyi Bir Uykuya Sahip Olun

28 Ocak, 2021

Bazı sabahlar uyandığımızda kendimizi sanki gece hiç uyumamış gibi hissederiz. Bir önceki gece yatağa yorgun girmiş ve gece boyunca gün içinde harcadığımız enerjiyi geri kazanacağımızı ummuş olsak da, uykumuzu almış hissetmeyiz.

Sabahları dinlenmemiş olarak uyanmak, bir süre sonra bıktırıcı hale gelebilir.Uykunun sırları hakkında bilgi almak istiyorsanız, okumaya devam edin.

Başımıza gelebilecek en kötü şeylerden birisi uyuduğumuz süre boyunca dinlenmeyi başaramamaktır. Bu durum, tekrar tekrar yaşandığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Uykusuzluk yüzünden bütün dünyaya karşı sinirli ve huysuz olmak oldukça kötü bir histir.

Bu sorunun sorumluluğunu başkalarına yıkamayacağımıza göre, bu tatsız durumu düzeltmenin yollarını aramalıyız. Ama merak etmeyin, daha iyi bir uyku çekmek için aşağıda sıraladığımız önerileri hayata geçirmenin faydasını göreceksiniz.

Daha İyi Bir Uykunun Sırları

çalar saat

Bu yazımızı da okuyun :Uyku Apnesi Doğal Yollarla Tedavi Edilebilir Mi?

 • Yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri düzenli uyku saatlerine sahip olmaktır. Bu, her gece aynı saatte yatağa girmek ve en az yedi saat uyumak demektir. Böylece vücudumuz bu düzene alışır ve uykuya dalmamız kolaylaşır. Bu da ertesi güne dinlenmiş ve enerji dolu olarak başlayacak şekilde dinlenmemize yardımcı olur.
 • Hızlıca uykuya dalmanın ve daha derin bir uyku çekmenin bir başka yolu da yatmadan yarım saat önce sıcak bir duş almaktır. Ilık su kasların gevşemesine yardım eder ve gün içinde biriken gerginliği atmamızı sağlar. Genel olarak bizi rahatlatır.
 • Bazılarınız anne ve anneannelerimizin yatmadan önce bir bardak ballı ılık süt içmeyi önerdiğini hatırlıyor olabilirsiniz. Ilık süt, gerçekten de işe yarar. Ancak, laktoz duyarlılığı olanlar, bundan kaçınmalıdır. Çünkü süt içmek, ağırlık ve şişkinlik hissi yaratarak uykularının kaçmasına neden olabilir, istediğimiz etki tam olarak bu değil.
 • Eğer uyumakta zorluk çekiyorsanız, kahve gibi içinde kafein bulunan içeceklerden uzak durmanız gerekir. Eğer çok istiyorsanız sabahları içebilirsiniz ama yatmadan önce değil, çünkü kafein bir uyarıcıdır ve gerektiği gibi dinlenmeyi engeller. Alkollü içecekler de benzer bir etki gösterir.
 • Uykuya dalmanızı önleyebilecek bir başka şey de yatmadan önce ağır bir yemek yemektir. En iyisi yatmadan en az iki saat önce salata gibi hafif bir şeyler yemektir. Böylece, gece daha iyi dinlenirsiniz.
 • İyi bir yatağa sahip olmak da iyi bir uyku çekmekte önemli rol oynar. Yatağınız orta derecede sert olmalıdır, ne çok yumuşak ne de çok sert. Aynısı yastığınız için de geçerli, dinlendirici bir gece uykusu için yastığınız rahat olmalı ve size gereken desteği sağlamalıdır.
 • Yatak odanızın uygun bir ısıda olduğundan emin olun, ne çok sıcak ne de çok soğuk. Ayrıca odanızın fazla aydınlık ya da gürültülü olmamasına dikkat edin, ses ve ışıklar iyi bir şekilde dinlenmenizi engelleyebilir.

 • Peuhkuri, K., Sihvola, N., & Korpela, R. (2012). Diet promotes sleep duration and quality. Nutrition Research. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2012.03.009
 • Valtonen, M., Niskanen, L., Kangas, A. P., & Koskinen, T. (2005). Effects of melatonin-rich night-time milk on sleep and activity in elderly institutionalized subjects. Nordic Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.1080/08039480510023034
 • Whitworth-Turner, C., Di Michele, R., Muir, I., Gregson, W., & Drust, B. (2017). A shower before bedtime may improve the sleep onset latency of youth soccer players. European Journal of Sport Science. https://doi.org/10.1080/17461391.2017.1346147
 • Roehrs, T., & Roth, T. (2008). Caffeine: Sleep and daytime sleepiness. Sleep Medicine Reviews. https://doi.org/10.1016/j.smrv.2007.07.004