Aç Kalmadan Kilo Vermek için Hafif Akşam Yemekleri

Aç Kalmadan Kilo Vermek için Hafif Akşam Yemekleri
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Eğer büyük fedakarlıklar yapmadan ve en önemlisi aç kalmadan kilo vermek istiyorsanız, hafif yemekleri tercih etmelisiniz. Akşam yemeği günün en fazla kilo aldıran öğünüdür. Bu nedenle, akşamları daha az yemek, kilo verme hedeflerinize yardımcı olabilir.

Bu yazımızda aç kalmadan kilo vermek için hazırlaması kolay birkaç hafif akşam yemeği tarifi paylaşıyoruz. Böylece kendinizi aç hissetmeden yatabilir ve yavaşça kilo verebilirsiniz.

Akşam yemeği neden kilo aldırır?

Unutmayın ki geç saatlerde yedikleriniz, yatmadan önce egzersiz yapmadığınız sürece yakılmaz ve muhtemelen enerji rezervinizin bir kısmını oluşturur.

Bu rezervler aşırı olduğunda, özellikle de tüketilen gıdalar kaliteli gıdalar olmadığı sürece birikmiş yağa dönüşür. Bu gıdalar kendinizi doymuş hissetmenizi sağlayan ancak kolayca sindirilemeyen gıdalardır.

Aç kalmadan kilo vermek için zamanın önemi

Ne zaman yediğiniz, yediğiniz miktar kadar önemlidir. Bazı Avrupa ülkelerinde akşam yemeği erken saatlerde, akşam altıdan önce yenir ve daha sonraki saatlerde hafif şeyler yenilir.

Türkiye ve bazı diğer ülkelerde ise bunun tam tersi bir durum geçerlidir. Öğleden sonra hafif bir şeyler atıştırılır ve akşam yemeği saatinin akşam 8 veya 9’u bulduğu olur.

Yediklerinizin tamamen sindirilmesine vakit tanımak için akşam yemeğiniz 8’den önce yenilmesi tavsiye edilir. (tabi bu normalde ne zaman yattığınız ile de alakalı bir durumdur).

Akşam yemeği dengesi

Hafif bir akşam yemeği yemek sadece salata yemek anlamına gelmez. Her ne kadar kilo vermek isteseniz de, eğer bunu dengeli bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız akşam yemeğinizin karbonhidrat (sebze, meyve veya tahıllar) ve protein içermesi gerekir.

Aç kalmadan kilo vermek için aşağıdaki yemekleri tercih edebilirsiniz:

Sebze çorbaları

Sebze çorbaları besleyici ve doyurucu olmalarının yanı sıra, hazırlanışları da kolaydır. Kullanacağınız sebzeleri mevsime göre seçebilirsiniz ve farklı kombinasyonlar deneyerek orijinal çorbalar ortaya çıkarabilirsiniz:

 • Bal kabağı ve tarçın
 • Kabak, sarımsak ve yulaf ezmesi
 • Pırasa, soğan ve biber
 • Havuç ve zencefil
sebze çorbası

Ayrıca daha da sağlıklı çorbalar için içlerine bir miktar baklagil ve diğer protein bazlı gıdalar ekleyebilirsiniz:

 • Buğday tohumu: çok besleyici bir gıdadır.
 • Yosun: vücudun mineralleri geri kazanmasına yardımcı olur.
 • Keten tohumu yağı: yağ asidi sağlar.

Gaspaço Çorbası

Geleneksel bir İspanyol çorbası olan gaspaço, sıcak havalarda içmek için mükemmel bir soğuk çorbadır. Bu çorba, bol miktarda çiğ sebze içermesi nedeniyle oldukça sağlıklıdır.

Yapmanız gereken tek şey aşağıdaki malzemeleri karıştırmak:

 • Rendelenmiş domates
 • Rendelenmiş salatalık
 • Kırmızı biber
 • Sarımsak
 • Zeytinyağı
 • Deniz tuzu
 • Sirke

Eğer akşam yemeği için gaspaço yerseniz, bunun yanında bir miktar protein de yemeniz gerekir. Örneğin, bir avuç dolusu kuru meyve, beyaz et, vs. yiyebilirsiniz.

gaspoça çorbası

Elma ve armut reçeli

Eğer bir gün o kadar aç değilseniz veya öğlen fazla yediyseniz, akşam yemeği için tatlı bir şey yemeyi deneyebilirsiniz. Onları bir miktar suda pişirerek veya haşlayarak elma veya armut reçeli hazırlayabilirsiniz. Buna toz tarçın, bir miktar bal ve birkaç adet ceviz ekleyin.

Mantarlı sebzeler

Sebzeler bol miktarda lif içerir ve ayrıca vücut üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptirler. Ayrıca diğer pek çok faydaya sahiptirler ve çok daha kolay sindirilirler. Bu nedenle aç kalmadan kilo vermek isteyenler için idealdir.

Enginar, taze fasulye, pazı, ıspanak ve benzeri sebzeler arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Protein katmak için fasulye seçebilirsiniz, çünkü bu baklagillerdendir. Mantarlar da protein açısından zengindir ve biraz sarımsak, maydanoz ve bir miktar füme biberle tavada pişirildiğinde çok lezzetli olur.

Soğan ve yumurta çorbası

Son olarak, o soğuk günler veya bir soğuk algınlığının başlangıcını hissettiğiniz o anlar için geleneksel ve oldukça şifalı bir tarif var.

Bir adet soğanı kızartın ve yumuşayınca et suyu (ev yapımı veya hazır), rendelenmiş sarımsak, kekik, kimyon, biraz baharat (biber, kırmızı biber, vs.) ekleyin ve son olarak bir adet çiğ yumurta ekleyin. İyice karıştırın ve çorbanız iki dakikada hazır olacaktır. Bunu yanında bir dilim kızarmış tam tahıl ekmeği ile yiyebilirsiniz.

soğan ve yumurta çorbası
Fotoğraflar, looseends, HarlanH ve lablascovegmenu izinleriyle kullanılmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kanikowska, D., Sato, M., & Witowski, J. (2014, Jul 18). Contribution of daily and seasonal biorhythms to obesity in humans. International Journal of Biometeorology, 59(4), 377-384
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4427629/
 • Spivey, A. (2010, January). Lose Sleep, Gain Weight: Another Piece of the Obesity Puzzle. Environmental Health Perspectives, 118(1), A28-A33
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2831987/
 • Sofer, S., Eliraz, A., Kaplan, S., Voet, H., Fink, G., Kima, T., & Madar, Z. (2011). Greater weight loss and hormonal changes after 6 months diet with carbohydrates eaten mostly at dinner. Obesity, 19(10), 2006–2014.
  https://doi.org/10.1038/oby.2011.48
 • Markwald, R. R., Melanson, E. L., Smith, M. R., Higgins, J., Perreault, L., Eckel, R. H., & Wright, K. P. (2013). Impact of insufficient sleep on total daily energy expenditure, food intake, and weight gain. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 110(14), 5695–700.
  https://doi.org/10.1073/pnas.1216951110


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.