Cildinizi Gençleştirmek İçin Üzüm

Yüzünüz genellikle insanlara verdiğiniz ilk izlenimdir ve sizi sağlıklı ya da yıpranmış gösterebilir. Neyse ki, üzümü cildinizi gençleştirmek ve uzun süre taze bir görünümü korumak için kullanabilirsiniz.
Cildinizi Gençleştirmek İçin Üzüm

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Zamanla cildimiz sıkılığını ve elastikiyetini kaybeder. Genç görüntümüzü uzaklaştıran kırışıklıklar, lekeler ve diğer kusurlar ortaya çıkar. Yetersiz beslenme, hidrasyon eksikliği veya çok fazla güneşe maruz kalmayı da eklersek, işler daha da kötüleşir. Neyse ki bazı doğal unsurlar yardımcı olabilir. Burada, cildinizi gençleştirmek için üzümden nasıl faydalanacağınızı anlatacağız.

Cildinizin tazeliğini ve güzelliğini geri kazanmak için deneyebileceğiniz birkaç doğal çözüm vardır. Çaydan ev yapımı peelinge kadar, bu ürünler parlaklık ve cilt tonunu geri getirmeye yardımcı olabilir. Özellikle cildinizi gençleştirmek ve yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek için üzüm kullanabilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Cildinizi gençleştirmek için üzüm kullanın

Üzümler, elastin ve kollajenin bozulmasını önleyen güçlü antioksidanlar içerir. Ayrıca ölü hücrelerin yok edilmesine yardımcı olurlar ve hatta erken yaşlanmayı yavaşlatabilirler. Bu, polifenol, flavonoid, resveratrol, kateşin ve tanen bileşiminden kaynaklanmaktadır.

Bu meyve ayrıca sitrik asit, tartarik ve malik asit gibi organik asitler açısından da zengindir. Üzüm ayrıca A, B1, B2, B3, C ve K vitaminlerinin yanı sıra çinko, bakır, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi mineraller de sunar. Tüm bu nedenlerden dolayı, bu lezzetli meyve, estetik söz konusu olduğunda en iyi müttefiklerden biridir.

Üzümün faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin: Düzenli Olarak Üzüm Suyu İçmenin 6 Faydası

Üzüm kullanarak maske yapın

Elinde bir salkım üzüm tutan kadın
Üzümün tüm faydalarından maskeler ve yüz bakımları ile yararlanabilirsiniz.

Yüzünüzün güzelliğini ve cildinizin gençliğini geri kazanmak için üzüm kullanarak maske yapabilirsiniz. Ucuz ve hazırlaması kolay bazı etkili tarifler var:

Cildinizi gençleştirmek için

Bir kasede 15 üzümü ezin. Ardından çok yoğun olmayan homojen bir karışım elde edene kadar su ekleyin. Ayrıca aynı miktarda üzümü bir kasede ezip yarım saat buzdolabında bekletebilirsiniz.

Ardından yüzünüzü temizleyin ve yukarıdaki tariflerden birini uygulayın. Maskeyi 20 dakika bekletin ve ardından bol miktarda su ile çıkarın. Sonra cildinizi nemlendirin.

Üzüm suyu kullanmak

Cildinizi gençleştirmek için üzümlü smoothie
Cildinizi gençleştirmek için üzüm kullanmanın başka bir yolu olarak üzümlü smoothie yapabilirsiniz.

Bir sonraki tarifi hazırlamak için iki yemek kaşığı üzüm suyu, iki yemek kaşığı tatlı badem ve bir yemek kaşığı yulaf ununu mikserden geçirin.

Ardından karışımı alıp yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 15 dakika bekletin. Bol ılık suyla iyice durulayın ve cildinizi bir havluyla nazikçe kurulayın.

Cildinizi nemlendirmek için

Çatalla 5 üzüm ve 5 kiraz ezin. Bir çorba kaşığı sade yoğurt ekleyin ve pürüzsüz bir hamur elde edene kadar karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 15 dakika bekletin.

Bol su ile iyice durulayın ve her zamanki gibi nemlendirin.

Kaz ayaklarıyla savaşmak için üzüm nasıl kullanılır

Gözlerimizin çevresinde oluşan bu çirkin kırışıklıklarla mücadele etmek için üzümü kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey 2 adet E vitamini kapsülü ve 2 adet çekirdekli veya çekirdeksiz yeşil üzümdür.

Üzümü ezin ve E vitamini kapsüllerinden ekleyin. Karışımı her gece yatmadan önce göz çevresine sürün. Ardından ertesi sabah bol su ile yıkayın ve her zamanki gibi nemlendirin.

Zeytinyağlı üzüm

cildinizi gençleştirmek için zeytinyağı
Zeytinyağının nemlendirici etkisi, içerdiği temel yağlar ve E vitamini ile erken yaşlanmayı önlemek için idealdir.

Yüzünüzdeki ve boynunuzdaki kırışıklıklarla mücadele etmek için 12 üzüm, 1 E vitamini kapsülü ve bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bu, erken yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olan antioksidanlarla dolu doğal ve etkili bir nemlendiricidir.

Su ile durulamadan önce 30 dakika bekletin.

Ayrıca okumaktan keyif alabilirsiniz: Cildiniz İçin 5 Farklı Zeytinyağı Tedavisi

Üzüm çekirdeği yağı

20 üzümün tohumunu ezerseniz, C, D ve E vitaminleri açısından zengin bir yağ elde edersiniz. Bu yağ aynı zamanda beta karoten, linoleik asit ve Omega 3 ve 6 içerir. Tüm bu bileşenler sayesinde, üzüm çekirdeği cildi gençleştirmek ve sıkılaştırmak için mükemmeldir.

Yüz toniği

Cildinizi yumuşatmak, beslemek ve yaşlanma belirtilerini önlemek için üzümlü yüz toniği de hazırlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için yaklaşık 15 üzümü mikserden geçirin ve suyunu bir kaseye dökün. Bir pamuğu sıvıya batırın ve nazikçe yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra suyla iyice durulayın.

Kuru dudaklar için kendi balsamınızı yapın

Kuru ve çatlak dudakları önlemek istiyorsanız, bu ev yapımı dudak kremi tam da ihtiyacınız olan şey! Bir üzümün kabuğunu ve çekirdeklerini çıkarın ve etini dudaklarınıza sürün. Anında rahatlama yaşayacaksınız!

Balsamı yüzünüzde ve boynunuzda da kullanabilirsiniz. Göz çevrenizin yanı sıra ağzınıza, alnınıza ve boynunuza sürün. Ardından durulamadan önce 20 dakika bekletin.

Cildinize parlaklık kazandırmak için her gün cilt bakımına zaman ayırmanız gerekir. Bu doğal tedaviler etkili, basit ve ucuzdur. En iyi sonuçlar için haftada bir kez uygulayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.