Kolloidal Yulaf Ezmesi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kolloidal yulaf ezmesi cilt bakımında popüler bir ürün haline geldi. Faydaları nedeniyle bu ürün, bazı cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için harika bir tamamlayıcıdır.
Kolloidal Yulaf Ezmesi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kolloidal yulaf ezmesi, cilt sağlığı için birçok faydası nedeniyle popüler olan doğal bir üründür. Journal of Drugs in Dermatology‘de yayınlanan bir makaleye göre, yulaf ezmesi yatıştırıcı bir ajandır ve farmakolojik kullanımı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından kabul görmüştür.

Aslında bu ürün, banyo tozlarından şampuanlara, tıraş kremlerine ve losyonlara kadar çeşitli formlarda halihazırda mevcuttur. Peki bu ürünün faydaları nelerdir ve insanlar onu genellikle nasıl kullanır?

Kolloidal yulaf ezmesi nedir?

Kolloidal yulaf ezmesi, yulaf taneleri (Avena sativa) öğütülüp ince bir toz haline getirilerek yapılır. Günümüzde kozmetik sektörü, bu ürünü kişisel sağlık için, özellikle cilt bakım ürünlerinde çok çeşitli formüllerde kullanmaktadır.

Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology‘de yayınlanan bir çalışma, kolloidal yulaf ezmesinin karmaşık bir kimyasal bileşime sahip olduğunu ve polisakkaritler, lipitler, proteinler, flavonoidler, vitaminler ve minerallerden oluştuğunu açıklıyor. Ek olarak, tüketiciler bu ürüne nemlendirme kalitesi ve ayrıca antienflamatuar ve antioksidan özellikleri nedeniyle ilgi göstermekte.

Yulaf tozu
Kolloidal yulaf ezmesinin dermatolojik kullanımı çok sayıda bilimsel çalışma ile desteklenmiştir.

Kolloidal yulaf ezmesinin faydaları

Yulafın besleyici bileşimi, tüketicilerine özellikle cilt koşullarını tedavi ederken bir dizi fayda sağlar. Antienflamatuar ve nemlendirici özellikleri nedeniyle, hasarlı cildi onarmaya yardımcı olur ve aşağıdaki gibi bazı rahatsızlıkları hafifletebilir:

Yulafta bulunan nemlendiriciler cildi pürüzsüzleştirir ve nemlendirir, bu da kaşıntı ve pullanma gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Tabii ki cilt sorunlarına yardımcı olabilecek pek çok doğal ürün var ama birçok kişi yulaf ezmesini tercih ediyor çünkü tüm cilt tipleri için kullanılabilir.

Araştırmalar, kolloidal yulaf ezmesinin ileri derece kseroz semptomları ve aşırı kuru cilt ile savaşmak için de kullanılabileceğini göstermektedir. Bu tedavi güvenli, tolere edilebilir ve hatta topikal kortizon steroidlerine olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olabilir, böylece potansiyel olarak rahatsız edici yan etkilerden kaçınılır.

Şimdi, kolloidal yulaf ezmesinin cilt problemlerini önlemede birinci basamak bir savunma olmadığını açıkça belirtmeliyiz. Orta ila şiddetli yanıklar, akne ve dermatit söz konusu olduğunda, diğer tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinmek için her zaman önce bir dermatoloğa gitmelisiniz. Yulaf ürünleri genellikle cilt rahatsızlığını yatıştırmak için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.

Bu ürün nasıl kullanılır

Kolloidal yulaf ezmesini kullanmanın en yaygın yolu, ince tozunu banyo suyuna karıştırarak kullanmaktır. Bununla birlikte, daha önce de belirttiğimiz gibi, yulaf jelleri, losyonlar, merhemler ve çeşitli başka ürünler de mevcuttur.

Ambalaj üzerinde belirtilen talimatları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun ve herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza başvurun. Etkilenen bölgelere gerektiği gibi kolloidal yulaf ezmesi losyonları uygulamalısınız. Ellerinizdeki kuruluktan şikayetçiyseniz, losyonu ellerinizi her yıkadığınızda uygulamanızı öneririz.

Benzer şekilde, pişiği tedavi etmek için yulaf merhemi veya losyon kullanırken, uygulamadan önce alanı her zaman uygun şekilde yıkamalı ve kurutmalısınız. Göz çevreniz, ağzınız ve burnunuz gibi hassas bölgelere ve cinsel organlara dikkatli davranmak veya merhem veya krem ​​sürmekten kaçınmak akıllıca olacaktır. Açık yaraların olduğu cilde uygulamayın.

Bu ürünler güvenli midir?

Kolloidal yulaf ezmesi çoğu insan için güvenlidir. Aslında, bugüne kadar kullanımından sonra herhangi bir olumsuz yan etki kaydı yoktur.

Yine de, bilinen bir yulaf alerjiniz varsa veya yulaf yan ürünlerine duyarlıysanız, cilt koşullarını tedavi etmek için herhangi bir yulaf ezmesi ürünü kullanmanızı önermiyoruz. Kaşıntınız kötüleşirse veya kolloidal yulaf ezmesi kullandıktan sonra kızarıklık oluşursa, kullanımı durdurun.

Evde kolloidal yulaf ezmesi nasıl hazırlanır

Dışarıdan hazır kolloidal yulaf ezmesi satın almak kesinlikle uygun olsa da, sadece birkaç basit adımda evde de yapabilirsiniz. Hazırlayacağınız bu ürün, banyonuza eklemek veya doğal bir maske yapmak için idealdir.

Malzemeler

  • 1/2 su bardağı tam yulaf
  • Bir mutfak robotu veya blender

Hazırlanışı

  • Başlamak için işlenmemiş, bütün yulafı mutfak robotunuza veya blenderınıza doldurun.
  • Yulaf yumuşak, ince bir toz haline gelene kadar çekin.
  • Tozun yeterince ince olup olmadığını görmek için az miktarda suya karıştırın. Su süt beyazına dönerse, ev yapımı kolloidal yulaf ezmesi tozunuz hazır demektir.
Bir kase kolloidal yulaf
Banyonuza kolloidal yulaf ezmesi ekleyebilir veya yüz maskesi olarak uygulamak üzere bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Kolloidal yulaf ezmesi cilt için yatıştırıcı bir üründür

Cilt bakımı rutininize kolloidal yulaf ezmesi eklemenin birçok nedeni vardır. En hassas cilde sahip kişilerin bile kullanabileceği hafif bir üründür ve bileşimi sayesinde cildin korunmasına ve kuruluğa karşı savaşmaya yardımcı olur.

Bu ürünle ilgili en ilginç şey, birçok formda mevcut olması ve hatta evde işlenmemiş yulaftan kolayca hazırlanabilmesidir. Ne düşünüyorsunuz, deneyecek misiniz? Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa dermatoloğunuzla konuşmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Yüzüne İyi Bakmak İsteyenler İçin En İyi Maskeler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüzüne İyi Bakmak İsteyenler İçin En İyi Maskeler

Cildinize iyi bakmak için en iyi maskeler neler, merak ediyor musunuz? Yazımızda bahsedeceğimiz ev yapımı maskeler sizin için çok faydalı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kurtz ES, Wallo W. Colloidal oatmeal: history, chemistry and clinical properties. J Drugs Dermatol. 2007 Feb;6(2):167-70. PMID: 17373175.
  • Criquet M, Roure R, Dayan L, Nollent V, Bertin C. Safety and efficacy of personal care products containing colloidal oatmeal. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2012;5:183-193. doi:10.2147/CCID.S31375}
  • Reynertson KA, Garay M, Nebus J, Chon S, Kaur S, Mahmood K, Kizoulis M, Southall MD. Anti-inflammatory activities of colloidal oatmeal (Avena sativa) contribute to the effectiveness of oats in treatment of itch associated with dry, irritated skin. J Drugs Dermatol. 2015 Jan;14(1):43-8. PMID: 25607907.
  • Fowler JF Jr. Colloidal oatmeal formulations and the treatment of atopic dermatitis. J Drugs Dermatol. 2014 Oct;13(10):1180-3; quiz 1184-5. PMID: 25607551.
  • Diluvio L, Dattola A, Cannizzaro MV, Franceschini C, Bianchi L. Clinical and confocal evaluation of avenanthramides-based daily cleansing and emollient cream in pediatric population affected by atopic dermatitis and xerosis. G Ital Dermatol Venereol. 2019 Feb;154(1):32-36. doi: 10.23736/S0392-0488.18.06002-9. Epub 2018 Sep 12. PMID: 30207438.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.