Cildinizin Daha Yaşlı Görünmesine Neden Olan 10 Şey

Cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlayan ipuçlarını öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin!
Cildinizin Daha Yaşlı Görünmesine Neden Olan 10 Şey

Tarafından yazılmıştır Lorena González

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hepimizin cildimize ve vücudumuza zarar veren kötü alışkanlıkları vardır.

Cildinizin daha yaşlı görünmesine neden olan durumları bir kenara not edin.

1. Uyku pozisyonunuz

uyku getiren çaylar

omuz ve boyun kaslarınızı gerginleştirir.

Bu pozisyonda uyumak, ayrıca beyne giden kan akışını zorlaştırır. Bunun yanı sıra, göz altlarınızda torba oluşmasına ve şişkinliğe yol açabilir. Bu nedenle, en iyisi sırtüstü veya yan yatmaktır.

Cilt sağlığınız üzerinde etkisi olabilecek bir başka faktör de yastık seçiminizdir. Eğer çok yüksek bir yastık tercih ediyorsanız, normal kan akışınızı sekteye uğratırsınız ve bu da cildinizin daha fazla kırışmasına neden olur.

En ideal yastık, boynunuzu düz tutan ve çenenizi göğüs bölgenize yakınlaştırmayandır.

2. Güneş gözlüğü takmamak

Güneşten korunmak cilt sağlığınızı korur. Gözlerinizin etrafındaki derinin çok ince olduğunu ve güneş nedeniyle gözlerinizi kıstığınızda kolaylıkla kırışabileceğini göz önünde bulundurun.

Bu durumdan kaçınmak için, mevsim ne olursa olsun güneşli günlerde güneş gözlüğü takın.

3. Yeme şeklinize dikkat edin

sağlıksız beslenmek

genellikle yediklerinizi ağzınızın tek bir tarafında çiğniyorsanız, yüzünüzde asimetri olabilir.

Bu durum, yüzünüzün bir tarafındaki kasların daha fazla çalışması ve diğer taraftaki kasların güçsüzleşmesi anlamına gelir.

4. Cep telefonu konusunda dikkatli olun

Her gün uzun uzun telefonda konuşuyorsanız, dikkatli olun. Telefonunuzu kulağınız ve omzunuz arasına sıkıştırdığınızda, yanaklarınızın sarkmasına ve boynunuzda kırışıklıklar oluşmasına yol açarsınız.

Bu yüzden, eğer telefonda uzun süre konuşuyorsanız, kulaklık kullanmayı veya telefonu hoparlöre almayı deneyin.

5. Tablet ve telefonların yanlış kullanımı

Tablet veya cep telefonu gibi cihazları aşağıda tutuyoruz ve onlara bakmak için başımızı eğiyoruz. Bu da cildin sarkmasına, şişmesine ve kırışıklıklar oluşmasına neden oluyor.

Bunun olmasını engellemek için, telefon veya diğer elektronik cihazları kullanırken başınızı aşağı eğmekten kaçınmalısınız.

6. Elinizi çenenize dayamak

Bu basit hareket, yüzünüzde kırışıklıklara neden olabilir.

7. Kaşlarınızı çatmak

kaşları çatmak

yavaş yavaş bu kötü alışkanlığı bırakabileceksiniz.

8. Sıcak su ile duş almayın

Söz konusu cilt bakımı olduğunda, soğuk su ile duş almak sıcak su ile duş almaktan çok daha iyidir. Sıcak su vücudunuzu tamamen rahatlatsa da, uzun süre sıcak suya maruz kalmak cildinizi etkiler.

Cildinizi koruyan pH tabakası bundan etkilenir ve cildinizin kurumasına ve pul pul olmasına neden olur. Bu nedenle sıcak suyun altında uzun süre kalmamalısınız.

9. Klima kullanmak

Klima havadaki nemi hapseder ve kurutur. Bu da cildinizin kurumasına yol açar.

Bu yüzden, cildinizi nemlendirin ve klimayı fazla kullanmamaya çalışın.

10. Yastık kılıfınızı iyi seçin

yüzüstü yatmak

Eğer pamuktan yapılan yastık kılıflarını tercih ederseniz ve yüzünüzün üstünde yatarsanız, cildiniz kırışabilir. En iyisi saten veya ipek yastık kılıflarını tercih etmektir çünkü daha az sürtünmeye neden olur.

İlginizi çekebilir ...
Daha Sağlıklı Bir Cilt İçin 4 Doğal Tavsiye
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Daha Sağlıklı Bir Cilt İçin 4 Doğal Tavsiye

Daha sağlıklı bir cilt elde etmek, cildinizi nemlendirmek ve temizlemek için kullanabileceğiniz doğal maddeleri bu yazımızda öğrenin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fisher, G. J., Kang, S., Varani, J., Bata-Csorgo, Z., Wan, Y., Datta, S., & Voorhees, J. J. (2002). Mechanisms of photoaging and chronological skin aging. Archives of Dermatology. https://doi.org/10.1001/archderm.138.11.1462
  • Howard, D. (2008). What Causes Skin Aging? International Dermal Institute.
  • Sarifakioǧlu, N., Terzioǧlu, A., Ateş, L., & Aslan, G. (2004). A new phenomenon: “Sleep lines” on the face. Scandinavian Journal of Plastic and Reconstructive Surgery and Hand Surgery. https://doi.org/10.1080/02844310410027257


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.