Çocuğunuzun Odası ve Onu Döşemek

Çocuğunuzun odası çok önemlidir. Onun çok zaman geçireceği ve çevresiyle iletişimde olacağı bir alandır. Nasıl döşemelisiniz? Ne kadar alana sahip olmalı? Bunlar için bazı önemli kılavuzlar vardır ve size bugün onları anlatacağız.
Çocuğunuzun Odası ve Onu Döşemek

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Çocuğunuzun odası muhtemelen evdeki küçük bir ormandır. Boyalar, oyuncaklar, ayakkabılar ve kıyafetler her yerde olabilir. Fakat eğer oda gerçekten küçükse, durum biraz kaotikleşebilir. Endişelenmeyin. Bu şekilde olmak zorunda değil.

Bugün sizinle, çocuğunuzun odasını döşemek ve oranın toplu olmasını sağlamak için bazı ipuçları paylaşacağız. Bu konuda birçok seçenek vardır fakat dekorasyon genel olarak sizin seçimlerinize, çocuğunuzun yaşına ve elinizde olan alana bağlıdır.

Çocuklar, sıcak ve kişiliklerini yansıtan bir odada kendilerini rahat hissederler. Bu yüzden, göz ardı etmemeniz gereken birçok pratik şey vardır. Önerilerimizi keşfetmek için okumaya devam edin.

Çocuğunuzun Odası: Döşemek İçin İpuçları

Çocuğunuzun Odası: Minimalist Bir Oda

çocuğunuzun odası

Çocuk odasında ne kadar az eşya olursa, orayı o kadar toplu ve organize tutabilirsiniz. Bunun yanı sıra, çocuğunuz bu şekilde daha büyük bir oyun alanına sahip olacaktır.

Yatak mobilyaları fonksiyonel olmalıdır. Yatağın yanı sıra, bir masa da olmalıdır. Aynı zamanda birçok şeyi saklayabileceği mobilyalar da bulunmalıdır.

Ama alanı gereksiz mobilya veya eşyalarla doldurmayın. Çocuğunuzun oynayacak ve etrafta gezinecek çokça alana ihtiyacı olacaktır.

Benzer olarak, görüş alanında da çok fazla oyuncak olmamalıdır. Her çıkardığı oyuncağı, her seferinde kaldırmak en iyisidir. Bu şekilde, en sevdiği oyuncaklara daha sık erişecek.

Seçeneklerine Saygı Gösterin

Çocuğunuzun odasının dekoruna karar verirken en iyi yöntem, onu dinlemektir. Objeler; zevkleri, ilgileri ve en sevdiği renkler ile tutarlı olmalıdır.

Buranın sizin dünyanız değil onun dünyası olduğunu asla unutmamalısınız. Kendiyle örtüşecek şeyleri seçmelisiniz. Eğlenceli renklere boyayın.

Çocuk, odasında rahat hissettiğinde, orayı toplu tutmak isteyecektir. Toplama eylemi bir oyun gibi olmalıdır, bu şekilde her şey için bir yer olduğuna emin olursunuz. Bu yüzden, çocuk odasını döşemek istiyorsanız, saklama üniteleri düşünün.

Saklama Üniteleri

saklama kutuları

Burada önemli olan şey, organize edebileceğiniz ve çocuğunuzun eşyalarını koyabileceğiniz büyük alanlara sahip olmak.

Bir odayı temiz tutmaya dair gereksiz çatışmalardan ve sınırsız tartışmalardan kaçınmak istemez miydiniz? Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey, çocuğunuza oyuncaklarının bakımını yapmalarını öğretmektir. Ancak, bu amaç için mobilya sağlayarak onlara yardım etmelisiniz.

Tekerlekli konteynırlar ve kutular çok kullanışlıdır. Bunları çocuğunuzun boyuna göre seçmenizi öneririz, böylece her zaman ulaşabileceği bir yerde olurlar. Ayrıca etiket de yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde, çocuklar onları nasıl kategorilere ayıracaklarını öğrenebilirler.

Küçük bir yatak odasında, sandığınızdan daha çok alan vardır. Yatağın altındaki alanı bile kullanabilirsiniz. Aslında, yataklar için böyle bir sürü farklı ayrıntıya (çekmece gibi) sahip olan dizayn vardır. Birçok şeyi saklamak için ideallerdir ve aynı zamanda böyle yere yakın çekmeceler, çocuğun ulaşabileceği hizada da olacaktır.

Yatak zaten çekmeceliyse, odaya tekerlekli kutular koyabilirsiniz ve onları alana göre adapte edebilirsiniz. Bu odayı düzenli tutmak için çok işe yarar bir yöntemdir. Burada önemli olan şey, çekmeceyi aşırı doldurmamaktır. Çok ağır şeyleri de koymayın, çocuğunuz onu hareket ettirmeye çalışırsa zarar görebilir.

Küçük Alanlar

Küçük bir alanı optimumda kullanmak için birçok yöntem ve ipucu vardır. Küçük bir odayı döşemek için ilk yapmanız gereken şey, yatağı dikkatlice seçmektir. Piyasada bir sürü katlanabilen yatak vardır ve bunlar küçük alanlar için harika seçeneklerdir. Bu tip yataklar, gün boyunca odanın alanı büyütür, böylelikle çocuğunuz istediği gibi gezinebilir. Gece de tek yapmanız gereken tekrar açmanız olacaktır. Sistem çok basit ve uygundur.

Yüksek bir yatak da küçük bir oda için diğer bir iyi seçenektir. Ranza gibidir, fakat sadece tek bir yatak vardır. Altındaki alan boştur ve bir masa veya oyun alanı yaratmak için bir halı yerleştirebilirsiniz. Birden fazla çocuğunuz varsa ve aynı odada kalıyorlarsa, ranza çok pratik bir çözüm olacaktır.

Çocuklar Odasının Duvarları

bir çocuk odası

Çocuğunuzun odasının duvarlarını pek düşünmeseniz de, bir şeyleri yerleştirmeye de yarar. Askı veya kanca takabilirsiniz. Aynı zamanda, kapıya asabileceğiniz de bir çok aksesuar vardır. Neyi seçiyor olursanız olun, bunun bir çocuk odası olduğunu unutmayın. Buna göre dizayn edin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.