Çocuğum Video Oyunlar Oynamaktan Vazgeçemiyor

Video oyun bağımlılarında sergilenen nöral kalıplar, beynin ödül sistemini kontrol eden kısmında bir dengesizlik olduğunu gösteriyor. Bu, diğer bağımlılık bozukluklarına benzer.
Çocuğum Video Oyunlar Oynamaktan Vazgeçemiyor

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Her geçen gün “çocuğum video oyunlar oynamaktan vazgeçemiyor” diyen ebeveynlerle daha sık karşılaşıyoruz. Bu, çocuklarının elektronik aletlerinden kurtulmalarını ve daha sağlıklı ve daha aktif bir yaşam sürmelerini sağlamada zorluk çeken ebeveynlerden gelen ve giderek daha da ümitsizleşen bir yardım çağrısıdır.

Çocuklar ile ebeveynler arasında bilgisayarda, tablette, telefonda veya video oyunlar oynanırken harcanacak süre hakkında tartışmalar çoğu aile için günlük bir rutin haline gelmiştir. Bazı çocuklar elektronik eşyalarla sınırlı bir süre geçirmeye alışmış olsa da, birçoğu elektronik cihazlara daha da fazla bağımlı hale gelmiştir. Ayrıca, video oyunlara bağımlı çocuk ve gençlerin sayısı da artmıştır.

Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi, psikolojik tedavi gereklidir. Ancak, bu kolay olacağı anlamına gelmez. Birçok ebeveyn, çocuklarının video oyunlar oynamayı bırakamadıkları veya bırakmak istemediklerini fark ediyor. Bu noktada, durum kontrolden çıkmadan harekete geçmek önemlidir.

Video Oyunlar Çocuklar İçin Güvenli mi?

Çocuklar ve gençler için popüler bir video oyun platformu olan Roblox, bazı kullanıcıların sistemi hacklemesi nedeniyle rahatsız edici olaylar yaşadı. Ne yazık ki, olaylardan biri, 7 yaşındaki bir kızın avatarının diğer iki kullanıcı tarafından tecavüze uğramasıydı.

Kızın annesi Amber Petersen, Facebook’a yaptığı açıklamada bir sabah kızının yüzünde şok ifadesiyle tabletiyle oynadığını gördüğünü söyledi. Yaklaştığında, iki avatarın kızının kadın karakterine tecavüz ettiğini gördü. Durumdan tiksinmesine rağmen, hemen bir şikayet başvurusunda bulunmak için ekran görüntüsü aldı.

Roblox, kullanıcıların kendi avatarlarını, sanal dünyalarını ve oyunlarını oluşturmasını sağlar. Ek olarak, dünya çapında bu oyunu oynayan birçok çocuğu koruyan katı filtrelere sahip olduğunu da garanti eder. Bununla birlikte, oyunun yaratıcısı, bu durumda faillerin güvenlik sisteminin etrafından dolaşabildiğini kabul etmiştir.

Çevrimiçi 40 milyondan fazla oyunu olan platform, dünya çapında 60 milyondan fazla çocuk ve ergenin favorisi. Platform güvenliği ile tanınmasına rağmen, bu hikaye önemli bir ders veriyor: İnternet oyunların hiçbir zaman %100 güvenli olduğu garanti edilemez.

Video Oyunların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

xbox oynayan çocuk

Amerikan Pediatri Akademisi, çocukların günde iki saatten fazla video oyunu oynamamalarını önerir. Video oyunlarını aşırıya kaçmadan oynamak, çocuklar için çeşitli şekillerde yararlı olabilir. Ancak durum kontrolden çıkamaz.

En önemlisi, video oyunlarına ayrılan zaman, fiziksel aktivite, dinlenme ya da uyku için kullanılan zamandan almamalıdır.

Ancak sorun, video oyunları oynama dürtüsünü kontrol edemedikleri zaman ortaya çıkar ve bir hobi veya aktiviteden çok bir bağımlılık haline gelir.

Video oyun bağımlılarında sergilenen nöral kalıplar, beynin ödül sistemini kontrol eden kısmında bir dengesizlik olduğunu gösteriyor. Bu, diğer bağımlılık bozukluklarına benzer.

Ayrıca, belirli video oyunlardaki şiddet içeriğine sürekli maruz kalmanın söz konusu olduğu durumlarda, desensitizasyon gerçekleşir. Bu süreçler beynin duygu, dikkat ve odaklanma kontrolü ile bağlantılı bölgelerini etkiler.

Ebeveynlerin Sorumluluğu

Gerçek şu ki, 21. yüzyıl çocukları teknoloji ile çevrilidir.

Ancak bu, onların teknoloji kullanımı üzerinde hiçbir kontrolümüz olmadığı anlamına gelmez. Çocuklarımızın belirli elektronik cihazlara hangi yaşta erişebileceğini kontrol edebiliriz. Ayrıca, maruz kaldıkları içerikleri ve ekranın önünde kaç saat geçirdiklerini de büyük ölçüde kontrol edebiliriz.

Küçük yaşlardan itibaren her gün akıllı telefonlar veya tabletler kullandıklarında, bir bağımlılık geliştirirse nasıl hayret edebiliriz ki?

Büyüdükçe, ekran önünde geçirilen günlük saat yalnızca artar. Çoğu zaman, hangi oyunları oynadıklarını veya hangi web sitelerini ziyaret ettiklerini de bilmiyoruz. Bu, birçok ebeveyn için endişe kaynağı olabilir ve şüphesiz ki bu çocuklar ekran önünde zamanlarını sınırlamak istemeyeceklerdir.

Ebeveynler, çocuklarının video oyunlarına ve genel olarak her türlü teknolojiye sağlıksız bir bağımlılık geliştirmelerini önlemekten sorumludur. Sonuçta, video oyun bağımlılığı çocuğunuzun hayatını etkileyebilir.

İlk cihazlarına sahip oldukları andan itibaren net ve kesin kurallar oluşturmak önemlidir. Bu kurallar, teknolojinin ne kadar süre kullanılması gerektiği, hangi teknolojinin kullanılabileceği ve ne tür içeriğe izin verilebileceği gibi hususları kapsamalıdır.

Bununla birlikte, mesele yalnızca kurallar koymak ve çocuğunuzu denetlemekle ilgili değildir, aynı zamanda onlara iyi bir örnek de oluşturmalısınız. Örneğin, çocuğunuz size bir şey söylemek istediği veya sizinle oynamak istediği her an sizi telefonunuza veya tabletinize gömülmüş bir şekilde buluyorsa, bu iyi bir örnek değildir.

Belirlediğiniz kurallar, iyi bir örnek oluşturmazsanız, istenen etkiye sahip olmaz.

Bağımlılığın Tehlike Sinyalleri

Çocuğunuz video oyunları oynamayı bırakmak istemediğinde, aşağıdaki işaretlerden birini veya birkaçını fark edebilirsiniz. Çocuğunuzun video oyun bağımlılığından muzdarip olduğunu veya video oyun alışkanlıklarının bağımlılığa yol açabileceğini düşünüyorsanız, durum kontrolden çıkmadan ve muhtemelen çocuğunuzun istikrarını etkilemeden önce harekete geçme zamanı gelmiş demektir.

 • Çocuğunuz, oynamadığı zamanlarda video oyuna dair olağandışı bir ilgi veya kaygı gösteriyor. Sadece oyundan bahsediyor.
 • Çocuğunuz oynamadığı zaman, ruh hali değişimleri yaşıyor, hevessizleşiyor, saldırganlık gösteriyor, üzgün veya savunmacı davranıyor.
 • Çocuğunuz video oyun oynamak için daha fazla zaman ayırıyor.
 • Çocuğunuz diğer çocuklarla oynamaya, hobilerine veya arkadaşlarıyla sosyalleşmeye karşı ilgisini kaybediyor. Kendini sosyal etkileşimden soyutluyor.
 • Çocuğunuzun video oyun oynayarak geçirdiği zamanı durdurmaya veya azaltmaya çalıştığınızda başarısız olursunuz.
 • Çocuğunuz oynamak için harcadığı zamanın farkında değildir ya da harcadığı zaman hakkında yalan söylüyordur.
 • Çocuğunuz oyunda daha fazla zaman geçirebilmek için uyumuyor, yemek yemiyor veya yıkanmıyor.
 • Notları kötüleşiyor ve ders çalışmaya karşı ilgisiz. Çalışmaya başlamadan önce birkaç dakikalığına oynarken, artık saatlerce durmadan oynuyor.
 • Çocuğunuz zor bir şeyle yüzleşmek yerine tüm enerjisini video oyununa veriyor. Sorunu konuşmak, tartışmak veya sorunla yüzleşmek istemiyor. Video oyunu gerçeklikten bir kaçış haline gelir.

Çocuğum Video Oyunlar Oynamaktan Vazgeçemiyorsa Ne Yapmalıyım?

video oyunlar oynayan aile

Çocuğunuz video oyun oynamayı bırakmak istemediğinde, uygun önlemler almanız gerekir.

Ancak, tartışmaların veya kısıtlamaların bir uzlaşma veya karşılıklı anlaşmaya kıyasla daha etkili olmayabileceğini de unutmayın. Müzakere, net sınırlar ve kurallar belirlemenin en iyi yoludur. Ek olarak, bu kuralları ve sınırları daima sevgi ile yeniden tasdik etmeyi unutmayın.

Aşağıda çocuğunuzun video oyun oynarken zamanını sınırlamasına yardımcı olacak bazı yöntemler bulabilirsiniz:

 • Cihazı veya bilgisayarı çocuğunuzun odasından çıkarın. Kolayca gözlemleyebileceğiniz ortak bir alana yerleştirin.
 • Video oyun zamanının ancak ev ödevleri ve diğer ev işlerini tamamladıktan sonra gelmesini sağlayın.
 • Çocuğunuzun video oyun oynamak için harcayacağı zaman üzerinde anlaşın. Zaman geçtikçe kademeli olarak azaltabileceğiniz daha rahat bir dönemle başlamayı seçebilirsiniz.
 • Çocuğunuza 15, 10 ve 5 dakikası kaldığında haber verin. Bu, çocuğunuzun zamanı tükendiğinde şaşırmasının önüne geçecektir.
 • Çocuğunuza oyunu nasıl kaydedeceğini öğretin. Oyunun belli bir bölümün geçmek için çok zaman ve çaba harcadıktan sonra, çocuğunuzun oyundan ayrılması zor olabilir, bu nedenle her bir noktada oyunu kaydetmesi çok önemlidir.
 • Çocuğunuzun oynadığı oyunları sınırlayın. Yaş ve şiddete dayalı sınıflandırmaları kontrol edin.
 • Çocuğunuzu diğer aktivitelere katılmaya teşvik edin. Buna spor yapmak, sosyal aktivitelere veya kulüplere katılmak, sanatsal çalışmalar yapmak vb. dahildir.
 • Aile aktiviteleri yapmaya başlayın. Çocuklarınızla zaman geçirin. Masa oyunları oynayabilir, parka gidebilir, hatta birlikte video oyunlar bile oynayabilirsiniz. Ailecek geçirilen zaman önemlidir.
 • Sınırlamalara veya kurallara uymamanın sonuçlarını açık ve kesin bir şekilde belirtin. Örneğin, ceza, bir saat daha az video oyun oynamak veya bir gün boyunca hiçbir video oyun oynamamak olabilir.
  Bu sonuçlarla ilgili kesin olmayı unutmayın.

Son Düşünceler

Eğer – anlaştıktan ve sınırlamaları belirledikten sonra – durum düzelmiyorsa, çocuğunuzun bir video oyunu bağımlılığı olabilir. Bu durumda en iyi seçenek yardım için bir uzmana danışmaktır.

Hem uzun hem de kısa vadede video oyunu bağımlılığının ciddi yan etkileri olabilir. Kişinin fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığını etkileyebilir. Ebeveynler olarak, çocuklarımızın bu sorunu aşmalarına yardımcı olmalıyız. Çocuklarımızın güvenliği ve sağlığı büyük ölçüde yeterli bir ebeveyn gözetimine bağlıdır.

İlginizi çekebilir ...
Nomofobi: Cep Telefonundan Uzak Kalma Korkusu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Nomofobi: Cep Telefonundan Uzak Kalma Korkusu

Cep telefonunuza bağımlı mısınız? Her yere yanınızda şarj aletini de götürüyor musunuz? Bu soruların cevabı evet ise, Nomofobi yaşıyor olabilirsini...