Çocukların Müzelerle İlgilenmesi Nasıl Sağlanır

Çocuklarla müzeye gitmek zor olmak durumunda değildir. Çocuklarınızın dışarıda farklı ve eğitici bir gün geçirmelerine yardımcı olmak için en iyi ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz!
Çocukların Müzelerle İlgilenmesi Nasıl Sağlanır

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Çocukların müzelerle ilgilenmesi istediğiniz bir şey mi?

Öyleyse, bu yazımızı kaçırmayın. Burada, çocuklarınızın eğitici ve farklı bir aile etkinliğinin tadını çıkarması için bazı kullanışlı ipuçları bulabilirsiniz!

Müzeler, en küçük çocukların bile ilgi alanlarını keşfetmelerine yardımcı olan bilim, sanat ve bilgi alanlarıdır. Küçük çocukları birden çok etkinlik ile kendilerine çekmek için giderek daha fazla müze etkileşimli hale gelmektedir.

Neden Bir Müzeyi Çocuklarla Ziyaret Etmelisiniz?

Babasıyla birlikte müze gezen bir oğlan çocuğu.
Müzeler, çocuklarımızla yapacağımız etkinlikler içerir ve bunlar çocukları tutkularını ve ilgi alanlarını bulmaya teşvik eder.

Çocuklarla müzeleri ziyaret etmek, ebeveynlerde ve öğretmenlerde gerginlik ve hatta biraz korku yaratan bir aktivite olabilir, çünkü en başından beri bazı küçükler gezinin tadını çıkarmayı “reddediyor” gibi görünür. “Sıkıcı”, “orada yapacak bir şey yok”, “yetişkinlere özgü bir şey”, bazı çocukların söyleyebileceği şeylerden bazılarıdır.

Ancak ebeveynler olarak geri adım atmamalıyız çünkü çocuklarla bir müzeye gitmek eğlenceli ve eşsiz bir deneyim olabilir! Müzeler, ailenin genç (ve o kadar da genç olmayan) üyeleri için mükemmel birer öğrenme fırsatıdır.

Orada, bir temaya ve deneyimin bir parçası olan keşiflere tam anlamıyla dalmanın keyfini çıkarmak mümkündür. Elbette, çocukları müzeler konusunda heyecanlandırmak, öğrenmelerine yardımcı olmak, ama her şeyden önce eğlenmelerine izin vermek gerekiyor.

Hadi bunu nasıl yapabileceğimize bir bakalım.

Çocukların Müzelerle İlgilenmesi Nasıl Sağlanır

İşte çocuklarınızın biraz meraklı olmasına ve bu aile etkinliğine direnmemesine yardımcı olacak bazı pratik ipuçları!

1. Müzenin Temasını İyi Seçin.

Çocukların müzelerle ilgilenmesi için ilk adım müzenin temasını doğru seçmektir.

Eğer çocuğunuz dinozorları seviyorsa, ne bekliyorsunuz? Yerel dinozor müzenizi ziyaret edin! Ya da dişleri çıkıyorsa ve Madrid’de yaşıyorsanız, neden diş perisi müzesini ziyaret etmiyorsunuz?

Küçüğünüzün hangi konularla ilgilendiğini düşünün ve buna odaklanan bir müze arayın. Bu şekilde, çocuğunuzun ziyarete gitme ve ziyaretten etkilenme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Günümüzde, hiperaktif çocukların bile ilgilerini çekmek için birçok müze var. Şehrinizde bunlardan hiç olup olmadığını öğrenin!

2. Çocukların Müzelerle İlgilenmesi İçin Onlarla Konuşun.

Çocukların müzelerle ilgilenmesi için onlarla konuşan ebeveynler.
Çocuğunuzun ilgi alanlarına en uygun müzeyi seçin.

Çoğu durumda çocuklar nedenin farkında değildir. Bunun nedeni bir arkadaşlarının bu konuda yorum yapmış olması bile olabilir. Bir düşünün: Çocuğunuz müzenin ne olduğunu ve orada ne bulacağını biliyor mu? Hiç gitmemişlerse, bilmeleri imkansızdır!

Çocuklarınıza bir müzede neler bekleyebileceklerini, nasıl davranmaları gerektiğini ve orada neler yapıp neleri yapamayacaklarını açıklayın. Onlarla konuşmak, aktivitenin neyle ilgili olduğunu gerçekten anlamaları için çok önemlidir.

3. Onlarla Deneyimleri Paylaşın.

Empati, hayatımızın her aşamasında ve özellikle de çocuklarımızla son derece önemlidir. Çocuklarınıza bir müzeye gittiğiniz bir zamanı anlatın ve ilgilerini çekmeye çalışın. Çocuğunuz bir müzeyi ziyaret ettiyse ve sıkıldıysa, yaşadığınız benzer bir deneyimi ve ardından eğlendiğiniz bir başka deneyimi paylaşabilirsiniz!

Kendimizi çocuklarımızın yerine koymak, güçlü bir ebeveyn-çocuk ilişkisi kurmamıza yardımcı olur. Çocuklar anlaşıldıklarını hissederler ve böylece onların bizi dinlemelerini ve fikirlerimizi dikkate almalarını sağlarız.

4. Çocukların Müzelerle İlgilenmesi İçin Geziye Hazırlanın.

Müzelere olan ilgi, büyük bir ölçüde varmadan önceki hazırlığa bağlıdır.

Bunu yapmak için, çocuklarınıza ziyaret etmeleri için birkaç olası müze önerin ve ardından temaya odaklanın. Yani bir tren müzesini ziyaret edecekseniz, trenler hakkında daha önceden hikayeler okuyun, çocuklarınızla bir film izleyin ve onların konuyla ilgili sorularını teşvik edin.

Hatta müzedeyken yapmak için aktiviteler bile hazırlayabilirsiniz:

  • Müzede gördüklerinize göre boyamak üzere siyah beyaz görüntüler getirin.
  • Müzede göreceğiniz şeyle ilgili sorular hazırlayın.
  • Çocukların bulduklarını işaretleyebilmeleri için resimlerin, trenlerin, dinozorların ya da müzede görecekleri her şeyin bir fotoğrafını bastırın.

Seçtiğiniz müzenin web sitesinde bir tur atın. Müzelerin pek çoğu, günümüzde ziyareti daha keyifli hale getirmek için yazdırılabilir çocuk etkinlikleri sunmaktadır.

5. Bir Macera Yaratın.

Çocuklarını öpen bir anne-baba.
Onları heyecanlandırmak için özel bir gün yaratın.

Bir müzeyi ziyaret etmek, tek seferlik bir gezi olmak zorunda değildir. Hatta, bunun etrafında koca bir macera hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Örneğin bir yerde yemek yemek için birlikte dışarı çıkın, müzeye gidip gelin, parkta biraz zaman geçirin. Bu şekilde çocuklarınızın müzeye gitme “baskısı” olmadan rahatlamasına yardımcı olursunuz.

Gitmeden önce bunu da okuyun: 10 – 12 Yaş Çocuklar İçin Aktiviteler

6. Beklentilerinizi Düşürün. 

Bütün öğleden sonrayı müzede geçirmek gibi bir niyetiniz yok. Çocuklarınızın orada kendilerini rahat hissetmeleri önemlidir ve olmadıklarında onları eve götürmek daha iyidir.

Unutmayın: Çocuklarınızın rahatı ve zevki en önemli olan şeydir.

7. Dolu Bir Mide ve Boş Bir Mesane İle Keşif Yapın.

Bu bariz görünebilir, ancak çocuklarınız aç değillerse ve tuvalete gitmek istemezlerse aktiviteden daha çok keyif alacaklardır. Müzeye girmeden ve keşfe çıkmadan önce birincil ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun.

8. Sabırlı Olun.

Bu gezinin amacı ailenin eğlenmesi. Bunun çocuklarınız için yeni bir deneyim olduğunu hatırlayın, bundan dolayı sabırlı olun ve herhangi bir soruyu cevaplamaya hazırlanın, sıkılmaya başladıklarında dikkatlerini yakalayın ve her ihtiyaçları olduğunda dinlenin.

Çocuklarınızın müzelere ilgi duymasına yardımcı olduğumuzu umuyoruz. Küçüklerinizle birlikte şehrinizin müzesini ziyaret etmeyi ve ailenizle birlikte bir eğitim etkinliğinin tadını çıkarmayı deneyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.