Çocukların Sağlık Araştırmalarına Katılımı Mümkün mü?

25 Temmuz, 2021
Bazı insanlar, çocukların sağlık araştırmalarına katılımının etik ya da mümkün olup olmadığını merak ediyor. İmkansız gibi görünse de, uzmanlar çocuklar üzerinde araştırma yapılmasına izin veren katı etik gerekliliklere uyarlar.

Yakın zamana kadar çocukların sağlık araştırmalarına katılımı fikrini düşünmek bile insanları tedirgin ediyor, hatta üzüyordu. Ancak, günümüzde işler değişiyor gibi görünüyor, bu da çocukların artık bu tür araştırmalara katılabileceği anlamına geliyor.

Aslında araştırmacılar bu uygulamaların gerekli olduğunu belirtiyorlar. Sonuçta, aksi takdirde, çocukların sağlıklı yaşam tarzlarına öncülük etmesine yardımcı olacak tıbbi yardım ve programları iyileştirmenin bir yolu olmayacak.

Bu konuda ne bilmelisiniz?

Çocukların sağlık araştırmalarına katılımı

Çocukların vücutlarının yetişkinlerinkiyle aynı olmadığını vurgulamak önemlidir. Çocukların özel tıbbi ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, ilaçlar çocuklarda test edilmediğinde “terapötik yetimliğe” yol açar.

Bu kavram merak uyandırıcı gibi görünse de basitçe çocukların bu konuda yetim kaldığını belirten bir ifadedir. Paniği yaymayı değil, daha çok insanlara, belirli durumlarda çocuklar ve gençler üzerinde araştırma yapmanın gerekli olduğu konusunda düşünmelerine yardımcı olmayı amaçlar.

Bu uygulama, etik önlemler ve ilgili koruma ve reşit olmayanlar için ebeveynlerin veya vasilerin izni ile yapılmalıdır.

koltukta yatan hasta çocuk
Çocukların bedenleri yetişkinlerinkiyle aynı değildir. Bu nedenle sağlık araştırmalarına katılmaları gerekir.

Farmasötik ürün testleri

“Önce çocuklar” bu durumlarda geçerli değildir. Çocukların kesinlikle öncelikli olduğu diğer zamanlardan farklı olarak, araştırma söz konusu olduğunda, ilaç ürünü testleri aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

  • Önce hayvanlarda denenir.
  • Sonra, daha küçük hayvanlarda denenir.
  • Bundan sonra, yetişkin insanlarda denenir.
  • Son olarak, söz konusu ilaç onlar için ise çocuklarda denenir.

Günümüzde uzmanlar hayvanlar üzerinde yapılan testleri yeniden gözden geçirmiş ve alternatif yöntemler aramaktadır. Ancak tüm çalışmalar etik ilkelere sıkı sıkıya bağlı kalarak yürütülmelidir.

Bu yazıyı da okumalısınız: Pan Kanser Genomik Çalışması: Tümörleri Saptamak

Plasebo hakkında konuşalım

Bazı çalışmalar, test edilen ürünlerin herhangi bir fayda sağlamayan ancak zararlı olmayan başka bir maddeyle karşılaştırılmasını gerektirir. Başka bir deyişle, bir plasebo kullanılır.

Uzmanların bir çalışmada plasebo kullanabilmeleri için, karşılaştıracakları standartların altında bile olsa başka bir ürün olmadığından emin olmaları gerekir. Bu durumlarda, plasebo kullanımı kesinlikle kontrendikedir ve yasalar ve yönetmeliklerle belirlenmiştir.

Sağlık araştırmalarına katılım için araştırma etik kurulları

Sağlık kurumlarında sağlık araştırmalarına katılanları koruyan araştırma etik kurulları bulunmaktadır. Uzmanlar çocuklarla ilgili çalışmalar yaparken daha fazla önlem almaları gerekiyor.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Harvard Araştırması: Az Yağlı Süt İçmeyin

Hiçbir şey şansa bırakılmaz

Çocuklar üzerinde sağlık araştırması yapmak mümkün olsa da hiçbir şey şansa bırakılmamalıdır. Uzmanların çok titiz olması gerekiyor. Hem anne babaya hem de çocuğa anlama becerilerine göre bilgi vermeleri gerekir.

bebeği inceleyen çocuk doktoru
Çocuklar sağlık araştırmalarına dahil olduğunda profesyoneller daha titiz olmalıdır.

Sağlık araştırmalarına katılım: Fedakarlık ve dayanışma

Çocukların sağlık araştırmalarına katılımı genellikle belirli bir çocukluk hastalığını iyileştirmek veya rahatlatmak için bir ilaç bulma amacına sahip olsa da, araştırmanın farklı aşamalarına veya basamaklarına göre sadece çocuğun değil üçüncü kişilerin de fayda sağlayacağını bilmek önemlidir.

Bununla birlikte, araştırmalar her zaman tatmin edici sonuçlar vermez. Bu yüzden fedakarlıktan bahsettik. Temel soru şudur: Bir çocuğu üçüncü şahısların yararına ne kadar ifşa edebiliriz? Bu sorunun yanıtı, çocuğun sağlıklı olup olmadığına veya belirli bir hastalığı olup olmamasına mı bağlıdır?

Neyse ki ve düzenli çocukluk kontrollerinin önemi göz önüne alındığında, çocukların sağlıkları genellikle iyidir. Bununla birlikte, bazıları diğer çocuklarda kanıtlanmış tedavileri gerektirir.

Çocukları içeren etik araştırma” başlıklı uluslararası araştırma projesi, farklı disiplinler, teorik bakış açıları ve metodolojik ve uluslararası bağlamlar aracılığıyla çocuklarla araştırma pratiğini geliştirmeye katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Unicef ​​de bu konuda ve sağlık araştırmalarına katılan çocukların korunması konusunda geniş deneyime sahiptir.

Çocukların sağlık araştırmalarına katılımı mümkün müdür?

Cevap evettir.

Bununla birlikte, uzmanların tüm etik gerekliliklere kesinlikle uyması esastır. İlgili profesyoneller, reşit olmayanların ebeveynlerine veya velilerine yeterli bilgi sağlamalıdır. Ayrıca, araştırma daha titiz olmalıdır.

  • Proyecto Investigación ética con niños, Ethical Research Involving Children (ERIC)
  • Quezada, F. L. Á. (2003). Pautas Éticas De Investigación En Sujetos Humanos : Nuevas Perspectivas. Investigación en Sujetos Humanos: Experiencia Internacional (pp. 1–151).
  • Save the Children. (2000). Children and participation: Research, monitoring and evakluation with children and young peopleEpubl.Ltu.Se. Retrieved from http://epubl.ltu.se/1402-1773/2010/251/LTU-CUPP-10251-SE.pdf
  • Niños, C. O. N. (2013). Investigación ética con niños. Graham, A., Powell, M., Taylor, N., Anderson, D. y Fitzgerald, R.1, 2014. Retrieved from http://childethics.com/wp-content/uploads/2015/04/ERIC-compendium-ES_LR.pdf