Harvard Araştırması: Az Yağlı Süt İçmeyin

Az yağlı süt tatmin vermez, daha fazla içmek istememize dolayısıyla kilo almaya sebep olur.
Harvard Araştırması: Az Yağlı Süt İçmeyin
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yıllardır inek sütünün yararları ve besleyiciliği tartışma konusu ve yakın zamanda yapılan çalışmalar inek sütü tüketmenin sağlığa zararlı olabileceğini gösteriyor. Kilo verme ve güzel bir figür arayışıyla insanlar az yağlı süt veya ondan üretilmiş ürünleri tüketiyorlar, hem lezzeti hem de az yağ tüketmek için. Ancak Harvard Üniversitesi profesörü David Ludwig sütün, özellikle az yağlı sütün sorgulanan yararları için bir çalışma yaptı.

Amerika Tıp Derneği Çocuk Bakımı dergisinden yayınlanan makale sütten çıkarılan yağın yerine şeker konulduğunu; bunun da uzun vadede zararlı olabileceğini ortaya koydu. Yıllarca şekerli içeceklere karşı uyarı verilmiş olsa da az yağlı süt bu listede değildi. Dr. Ludwig az yağlı sütün meşrulaştırılmasını sorgularken çalışmasında kalori ve şeker içeren tüm içeceklere aynı şekilde dikkat edilmesi gerektiğine de odaklandı.

İnek sütü tüketmek gerekli mi?

Bu çalışma insanların süt içmeye ihtiyacı olmadığı ve bunun vücuda yararlı olabileceğini belirten çalışmalarla kesişiyor. İnek sütü içerdiği kalsiyum yüzünden popüler oldu, bir çok uzman kalsiyumun kemikler için yararından bahsediyor. Ancak kalsiyum içeren başka gıdalar var ve bunlar inek sütü gibi uzun vadede vücuda zararlı değil.

brokoli

Bir kaç iyi örnek porsiyon başına 160 mg civarında kalsiyum içeren brokoli, kıvırcık lahana ve roka. Ayrıca sardalya, fındıklar, tohumlar ve baklagiller her porsiyonda aynı oradan kalsiyum taşır. Dolayısıyla kimsenin kemik sağlığı için büyük oranda süt tüketmesine gerek yoktur. Onun yerine insanlar daha sağlıklı olan diğer gıdaları tercih etmelidir.

Az yağlı süte gelecek olursak, onun tüketmeye karşı olan argüman daha da belirginleşiyor. Yapılan klinik testlerde kilo ve sağlık açısından az yağlı sütün tam yağlı süte oranla zararlı olduğu iyice belirginleşiyor. Çalışmalar, az yağlı süt tüketen insanların daha az tatmin duyduğunu ve daha fazla tüketme ihtiyaç duydukları için kilo vermemeye daha meyilli olduklarını ortaya koydu.

Süt nereden geliyor?

Bugünlerde, beslenme uzmanları kilo vermeye çalışan hastalarına az yağlı süt öneriyorlar. Ancak, yapılan her çalışma bu ürünün 20 yıldır tanıtımı yapıldığı kadar güzel olmadığını ortaya çıkarıyor. Uzmanlar organik tam yağlı süt içilmesinin daha iyi olduğunu öneriyor.

Süt ürünleri kalp sağlığına, diyabet tedavisine, vitamin emilimine ve kolon kanseri riskini azaltmaya ve dahasına yardımcı olabilir. Ancak, sütün sağlığınız için iyi olduğunu değerlendirmeden önce herkes kendine şu soruyu sormalı: Süt nereden geliyor?

Keşfedin:

Kolon Kanseri Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

sut


Bugünlerde hangi süt tipinin vücuda yararlı olduğunu söylemek zor. İneklere günlük süt üretimlerini arttırmak için verilen hormonlar sütün yapısını bozdu ve gerçekten vücuda zararlı hale getirdi. Çoğumuz sütün vücuda zararlarını görmezden geliyoruz. Ancak, her şey yıllar önceki gibi olmadığından ve teknoloji yiyecek üretimini çok fazla etkilediği için günlük olarak tükettiğimiz bu harika ve lezzetli ürünleri sorgulamalıyız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ludwig, D. S., & Willett, W. C. (2013, September). Three daily servings of reduced-fat milk: An evidence-based recommendation? JAMA Pediatrics. https://doi.org/10.1001/jamapediatrics.2013.2408
  • FAO, & WHO. (2004). Vitamin and mineral requirements in human nutrition. Second editionWorld Health Organization (pp. 1–20). https://doi.org/92 4 154612 3
  • García, F. E. V., Morales, M. O. R., & Sánchez, D. P. C. (2011). El calcio en el desarrollo de alimentos funcionales. Revista Lasallista de Investigacion.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.