Çocuklarınıza Yardımsever Olmayı Öğretin

Çocuklara başkalarına yardım etmeyi öğretmek çok önemlidir. Böylece mutluluğa, berekete ve empatiye dayalı kolektif bir farkındalık geliştirebilirler. 
Çocuklarınıza Yardımsever Olmayı Öğretin

Son Güncelleme: 18 Haziran, 2019

Başkalarına yardım etmek bir insanı mutlu eder. Bunun sebebi insanda bir başarı duygusu yaratması ve kişinin başkalarının takdirini kazanmasını sağlamasıdır. Bu, içinizdeki gücü keşfetmenizi sağlar. Önemli olan çocuğunuzun cömert, dayanışmacı ve yardımsever olmayı erken yaştan itibaren benimsemesidir.

Bu nedenle çocuğunuza o küçük yaştayken başkalarına yardım etmeyi öğretmeniz önemlidir. Ancak şunu da aklınızda tutmalısınız: Sizin yardım ettiğiniz insanlar, ihtiyacınız olduğunuzda size yardım eden insanlarla aynı olacak diye bir kural da yoktur.

Çocuklarınıza Yardımsever Olmayı Öğretmek İçin Fikirler

eller yardım

Ebeveynlerin çocuklarına erken yaştan itibaren başkalarına yardım etmeyi öğretmeye başlamaları önemlidir. Aşağıda çocuğunuzdaki bu harika değeri işlemenize yardımcı olacak bazı fikirler vereceğiz.

Evde size yardım etmeleri gerektiğini öğretin

Eğitim evde başlar. Bu nedenle çocuğunuza aile üyelerine yardım etmeyi öğretmek faydalıdır. Bu harika değeri ona öğretmek ve işlemek için ailedeki herkesin iş birliğini desteklemek amacıyla “çorbada tuzunun” bulunması gerekir.

Çocuk, büyüklerine evi süpürme, bulaşıkları yıkama ve yemek hazırlama gibi işlerde yardımcı olabilir. Evdeki çocukların sayısı fazlaysa yaşı büyük olan çocuklar, küçük olanların ev ödevlerine yardım edebilirler.

Okul arkadaşlarının önemli olduğunu anlatın

Aileden biri veya bir arkadaşınız hastaysa çocuğunuz ona bir resim çizebilir veya bir mektup yazabilir. Bunu alıp birlikte hasta olan kişiye götürebilirsiniz. Bu tavsiye idealdir çünkü hasta kişinin o anda konuşacak hali olmasa bile, durumu biraz iyileştiğinde çocuğun onun için hazırladığı resmi veya mektubu görecektir.

Arkadaşınızın veya akrabanızın bir başka şehirde veya ülkede olması durumunda mesaj atmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Bu davranış onlara güç verecektir ve onları neşelendirecektir.

Yaşlı insanlara yardım etmeleri için onları cesaretlendirin

Yaşlı insanlara karşı yardımsever davranmak harika bir şeydir.

Çoğu zaman yaşlı insanlar yardıma ihtiyaçları olduğunu itiraf etmezler. Ancak onlara nazikçe yaklaşıp lütfedermiş gibi bir tavır takınmadan yardım edebilirsiniz. Evle ilgili bir konuda yardıma ihtiyaçları olup olmadığını veya sohbet etmek isteyip istemediklerini sorabilirsiniz.

Hayır işi yapın

köpek mutlu kadın orman

Bir topluluktaki insanlara yardım etmenin en iyi yolu gönüllü yapılan hayır işleridir. Böylece çocuklar yeni deneyimler kazanırlar ve hayata karşı yeni bir bakış açısı geliştirirler.

Çocuğunuz hayvanları seviyorsa ve ona bakabileceği bir hayvan alamadıysanız, onu bir hayvan barınağında gönüllü olarak hayır işleri yapması için teşvik edebilirsiniz. Böylece hayvanları yürüyüşe çıkarmak veya beslemek gibi basit ama önemli işlerle başlangıç yapacaktır.

Spontane iyilikler yapın

Gün içinde yardımınıza ihtiyacı olan yabancılarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin biri yürürken düşebilir. Durup o kişiye yardımcı olmanız çocuklarınıza iyi örnek olacaktır. Çünkü bu, daha önceden planlanmamış bir iyiliktir.

İnsanlara spontane olarak yardım etmenin diğer yolları elleri dolu olan biri için kapıyı açmak, hamile olan veya kucağında çocuk taşıyan bir kadın için bir sandalye çekmek veya evsiz birine yemek vermek olabilir.

Bu davranışlar bugün sıra dışı gibi görünüyor olabilir ancak bunların öncülüğünü yapmak ve çocuklarımıza yardımsever olmayı öğretmek bize bağlıdır. Küçük gibi görünen bir davranış çok büyük fark yaratabilir.

Bağış yapın

Çocuğunuz ve siz onun artık kullanmadığı ama iyi durumda olan kıyafetlerini, ayakkabbılarını, oyuncaklarını ve kitaplarını ayırıp başkalarına bağışlayabilirsiniz.

Onlara bu eşyaların ihtiyaç duyan çocuklara verileceğini ve böylece işe yaramış olacaklarını söyleyin.

Son düşünceler

Son olarak önemli olan etrafımızın farkında olmak ve insanlara en iyi halimizi sunmaya başlamaktır. Birine kalpten gelerek yardım ettiğimizde bir fedakarlık yapmış gibi hissetmeyiz ve bu bize harika bir tatmin duygusu yaşatır. Bu davranışlarını kişisel egonuzu tatmin etmek amacıyla değil sadece başkalarına yardım etmek amacıyla yapın.

Başkalarını düşünmek ve onları umursamak, ailelerin çocuklarıyla paylaşması gereken harika bir değerdir. Dış dünya içimizdeki yansımasıdır. Bu nedenle çocuklarımızın dönüşümü ve içinde yaşayacakları dünya için cömert olmak esastır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.