Aşk Fedakarlık İle Eş Anlamlı Değildir

Eğer ilişkiniz güvensizlik, kendine güven eksikliği ve mutsuzluk  ile eş anlamlıysa, belki de durumunuzu gözden geçirmeniz gerekir. Aşkın bir fedakarlık olması gerekmez.
Aşk Fedakarlık İle Eş Anlamlı Değildir

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Aşk ile fedakarlık arasında bir fark olmadığını olduğunu düşünmeye ne zaman başladınız? Sizin aşk ter ve gözyaşıyla birlikte sürekli bir mücadele mi demek? Ayrıca, ne zaman bir ilişkinin çaba harcayarak ilerlediğini düşünmeye başladınız?

Birçok insanın ilişkilerinde bu inanç, dışarıdan bakıldığında akıl almaz gibi görünen şeylerle baş edebilmesine neden olmuştur. Bunlar sizi kurutan ve sizi zayıflatan günlük tartışmaları içerir.

Aynı zamanda sahiplenmenin işaretlerini de içerir. Bu sahiplenme, bireylerin insan yerine nesneler olmasına neden olur. Bütün bunlar “aşk için acı çekmek” olarak bilinir hale geldi. Hala aşkın çaba, fedakarlık ve acıyla eş anlamlı olduğunu düşünen insanlar vardır.

Aşk, fedakarlık anlamına geldiği zaman

genç erkek

Aşkın bir fedakarlık olduğunu düşündüğümüz zaman korkunç bir bağımlılığın pençesine düşeriz. Ardından elimizden gelen her fırsatta, düşme tehdidi altında olan bu duvarları ayakta tutmak için mümkün olan her şeyi yaparız.

Partnerimiz bizim için her şey olmaya başlar. Ancak kendimizi bir sevgiyi korumak için zorlasak da, belki de akışına bırakmak daha iyidir. Bu fedakarlıklar arasında bazen ilişkide kötü muamelenin varlığına izin veririz.

Bu saygı eksikliği, sadakatsizlik ya da diğer kişinin duyarsızlaşması olabilir. Kendimizi küçük düşürürüz, özgüvenimizin ayaklar altına alınmasına izin veririz. Hepsi gerçekleşir; çünkü sevgiye bağımlı kalmayı, bunun için acı çekmeyi öğrenmişizdir.

Aşk ve kavgayı aynı kefeye koyarsak acı çekeriz. Ancak acı çekmek bizi mutlu etmez. Dolayısıyla, bir çıkış noktası da görebildiğimiz yoğun bir döngü içine gireriz. Bir ilişki için kendimizi feda ederiz. Karşı taraf %15 dahi vermezken % 100 vermek, kendi mezarını kazmak gibidir.

Sonuçta bizden geride hiçbir şey kalmayacaktır. Sahip olmadığınız şeyler de dahil olmak üzere, her şeyi vermiş oluruz. Her şey bir ilişkide aşkın ne anlama geldiği konusunda sahip olduğumuz yanlış bir inanç için olacaktır.

Eğer acı veriyorsa, o aşk değildir

ayrılan çift

Silvia Congost, duygusal bağımlılık vakalarına yardımcı olan bir psikologdur. “Si Duele no es Amor” (Eğer acı veriyorsa, o aşk değildir) başlıklı bir kitap yazmıştır. Bu kitap acı çekme, çaresizlik ve diğer insan için her şeyi vermek gibi çeşitli vakaları kapsar.

Bu durumlarda sorunlar insanları üzmeye başlar ve hayatlarını bir acı çekme dönemi haline getirir. Aşk gerçek bir fedakarlık olmaya başladığı zaman, içinde bulunduğumuz ilişkiyi yeniden değerlendirmek çok önemlidir.

Belki de acı çekiyoruz; çünkü diğer kişi bize karşı iyi davranmıyor ya da belki de biz kendimize gereken şekilde davranmıyoruz. Her ne olursa olsun, durum bizi mutlu etmezse, arkamızı dönüp oradan ayrılmamız önemlidir.

gözyaşı döken kadın

Aşk saygı göstermektir. Aşk diğer insanı her gün daha iyi hale getirir. Bir tutku, mutluluk ve sevinçtir. Aşk cömerttir, özgürlüğü ve güveni ifade eder ve büyümemizi sağlar. Eğer aşk bu niteliklerden hiçbirine sahip değilse, başka bir şeydir. Buna acı, ıstırap, tatsızlık ve sürekli kavga eklenirse de öyledir. Bu durumda o, aşk değildir.

Gözlerimizi açalım

aşk fedakarlık

Aşkın sahip olduğu tüm iyiliğin tadını çıkarabilmek için gözlerimizi açalım. Bunun acı, ıstırap ya da kendimizi zorlamakla bir ilgisi yoktur. Eğer sevgi varsa, herhangi bir strese yol açmaz.

Aç gözlü olmaya gerek kalmadan her şey kendiliğinden gerçekleşir. Ayrıca, kendimizden vermenin sonuçlarını da hesaba katmamız gerekmez. Daha önce de söylediğimiz gibi, bazen %100 veririz.

Ya diğer kişi sadece % 15 veriyorsa? En sonunda canımız yanacaktır. Bu durum, en sonunda tükendiğimiz bir noktaya geldiğimiz için yaşanır. Ayrıca, ilişki iflas eder ve suçlamalar ortaya çıkar.

Aşkı acı çekmekle karıştırmayalım. Bunun anlamı içine daldığımız, bizi yerin dibine batıran toksik ilişkiler yaşadığımızdır. Hayatımızın çoğunu bozuk bir ilişkiden bir diğerine geçirerek harcamayacağız.

Bunun nedeni, birini sevmenin ne anlama geldiği hakkında bir fikrimiz olmasıdır. Her şeyi akışına bırakmanın zamanı budur. Biriyle birlikteyken kötü hissedersek, bir şeylerin değişmesi gerektiğini ya da bu ilişkiyi bitirmenin zamanının geldiğini görürüz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Congost, Silvia. Si duele no es amor. Editorial Planeta, 2017.
  • Congost, Silvia. Cuando amar demasiado es depender: Aprende a superar la dependencia emocional. Editorial Planeta, 2015.
  • Castello Blanco, Jorge. Superación de la dependencia emocional. Editorial Corona Borealis, 2016

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.