Daha İyi Hissetmenin 5 Kolay Yolu

Daha iyi hissetmenize yardımcı olacağını hiç düşünmediğiniz birçok şey olduğunu biliyor muydunuz? Eğer hayatınızı daha iyi anlamlandırmak ya da ruh halinizi iyileştirmek istiyorsanız bu beş basit tüyoyu deneyin.
Daha İyi Hissetmenin 5 Kolay Yolu

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Bu yazımızda başkalarına yardım etmek, evi temizlemek ya da sadece daha fazla su içmek gibi basit eylemlerden alacağınız zevki ve ödülleri öğrenebilirsiniz. Hayatta en basit şeyler pozitif etkilerini anında gösterir.

Daha iyi hissetmenin 5 yolu

1. Başkalarına yardım edin

birbirine sarılan çocuk ve kadın

Zamanınızın bir kısmını gönüllü işlere ayırmak sizi tatmin edecektir. Başka insanlara yardım ederek empati becerinizi geliştirir ve onların acısına karşı daha duyarlı olursunuz. Diğerkâmlık, hayır işleri ve cömertlik sizi daha iyi bir insan yapar.

Herkes hayatında en temel şeylerden bile mahrum kaldığı zamanlarda karanlık bir dönemden geçmiştir. İyi bir amaca hizmet etmek ya da zor zamanlar geçiren insanlara destek sağlamak, kişiye değer ve hayatına da anlam katan bir aktivitedir.

Her insan kendi vicdanıyla hesaplaşmalı; zaten her zaman büyük fedakarlıklar yapmak da gerekmez. Her an yapabileceğiniz ufacık bir eylemle bile zorluk çeken birinin hayatını değiştirebilirsiniz. Kendinizi iyi hissettirmeye çalışırken başkalarının da iyi hissetmesine katkı sağlayın!

Bu yazımızı da okuyun: Nezaket Sahibi Olmanın Önemi

2. Evinizi temizleyin

İyi hissetmenin en kolay yollarından biri evinizde bir düzen sağlamaktır. Vakit bulamadığınızdan ya da canınız istemediği için temizlik yapmamak negatif duygulara sebep olabilecek düzensiz bir ortam yaratır: kirli giysiler, dağınık bir mutfak ve temizleyecek çok yer olması gibi.

Temizlik yapmak mutluluk, sakinlik ve rahatlık hislerini açığa çıkarır. Kötü kokan bir ev bakış açınızı ve ruh halinizi değiştirebilir. Temiz çarşaflı bir yatağın içine yatmak nasıl keyifliyse, temiz ve iyi kokan bir ev de keyif ve mutluluk verir. Bu, ekonomik durumu ne olursa olsun herkesin yapabileceği bir şeydir.

3. Daha çok su için

su içen kadın

Şüphesiz ki su içmek sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Ayrıca ne kadar su içtiğinizi takip etmek ve bu öneriye uymak çok önemlidir çünkü bu sağlığınıza iyi gelir. Günde en az iki litre olmak üzere yemeklerden önce ve sonra su içmelisiniz.

Bol su içmek genel sağlığınızı destekler. İşte sadece bu basit alışkanlığı edinerek mutlu olmanızı sağlayan birçok faydasından birkaçı:

  • Su vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur
  • Vücudun ihtiyacı olan sıvı düzeyini korur ve oksijen taşıyan hücreleri besler
  • Eklemleri destekler
  • H2O böbreklerin iyi çalışmasını sağlar
  • Mide sıvılarının üretimini artırır
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır

4. Barışmak

Temiz bir vicdanla yaşamanın değeri paha biçilemez. Çatışmalar ya da başkalarına kin tutmak rahatsızlık ve huzursuzluk yaratır.

Bu dünyanın en kolay şeyi olmayabilir ama bazen kendinizi iyi hissetmek için başkalarını affetmeniz ya da af dilemeniz gerekir. Bu eski sevgiliniz ya da eski bir arkadaşınız olabilir, ancak suçlamadaki kendi payınızı kabullenme cesaretini göstermeli ve af dilemelisiniz.

Bunu yapmak geçmişi arkada bırakmanıza ve yanlış anlaşılmanın ya da tartışmanın omuzlarınıza yüklediği yükten kurtulmanıza yardımcı olur. O kişiyle aranızdaki mesafeyi açmaktan ya da askıda kalan bir konuşmayı ertelemekten kaçının. En iyi yol her zaman doğru olandır ve bazen arkadaşlarımızı kırmamak için yalan söylemek yerine doğruları söylemek onları daha az incitir.

Bu yazımıza da bakın: Kendinizle Nasıl Barışabilirsiniz

5. Sevdiğiniz biriyle görüşme ayarlayın

Özel bir gece geçirmek üzere hazırlık yapın, o kişinin seveceğini düşündüğünüz şeyler alın, en sevdiği müziği koyun, en sevdiği yemeği yapın. Biriyle özel bir gün geçirmek iyi hissetmek için yapabileceğiniz en harika şeylerden biridir. Hislerinizin karşılıklı olduğundan emin olmasanız bile deneyeme değer.

Bu eylem uzun yıllardır birlikte olan çiftler için daha bile değerlidir. Cicim ayları ilişki süresince korunmalıdır. Çocuklar olmadan ya da her zamanki rutininizin dışında da özel anlar paylaşmak ve kaliteli vakit geçirmek çok iyi hissettirir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ana Lane Pinson (2013).Reflexiones sobre la noble e importante profesión de enfermería. Revista Mexicana de Enfermería Cardiológica 2013;21 (1): 4-6.
  • Popkin, BM, D’Anci, KE y Rosenberg, IH. (2010). Agua, hidratación y salud. Nutrition Reviews, 68 (8), 439–458. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.