Toksin Atmaya Yardımcı 4 Çorba

Normalde marulu salatalarda çiğ olarak yesek de, diğer sebzeler gibi pişirildiğinde sindirimi çok daha kolay olur.
Toksin Atmaya Yardımcı 4 Çorba

Son Güncelleme: 23 Aralık, 2018

Karaciğer ve böbrekler vücutta biriken toksin atmaya yardımcı olan organlardır. Kısa ve uzun vadede, toksinlerin birikimi hayat kalitemizi düşürebilir, akut ve kronik sağlık problemlerine yol açabilir.

Bu sebepten dolayı, doğal toksin temizleyici besinleri sık sık yemek bu organlara yardım etmemiz için çok önemli bir hale gelmektedir.

Bu yazımızda, size bu organların detoks yapmasına yardımcı olan ve vücuttan toksin atan bazı basit ve lezzetli önerileri bu 4 çeşit çorba ile sunacağız.

Toksinler nereden gelmektedir?

Karaciğer ve böbrekler toksinleri atmak için sürekli çalışsa da, herkesin vücudunda toksin birikir. Fakat, çeşitli durumlar bu sürece dahil olabilir ve bunlar çok olduğunda, detoks edici organlar temizleme işlerini yapmakta zorluk yaşarlar.

Toksinlerin vücutta tutulmasına sebep olan bazı faktörler şunlardır:

 • İyi sindirilemeyen besinler.
 • Yağ bakımından zengin sağlıksız besinler.
 • Aşırı hayvansal proteinler.
 • Gıdalardaki katkı maddeleri: koruyucular, renklendiriciler, yapay tatlandırıcılar ve benzerleri.
 • Alkol.
 • Tütün ve toksik alışkanlıkların her türlüsü.
 • Bazı vücut bakım ürünleri (sabunlar, losyonlar, diş macunları).
 • Çevre kirliliği (tarım ve böcek ilaçları, gazlar vs.).
 • İlaçlar.
 • Negatif duygular.

Bu çorbaları yapmak için, karaciğer ve böbrekler için doğal olarak detoks yapma özellikleri ile bilinen yiyecekleri seçmeyi tercih ettik.

Tatlarını güzelleştirmek için ise, taze sıkılmış limon suyu, elma sirkesi, zeytinyağı, bir tutam kırmızı biber ve az miktarda kaya tuzu kullanabilirsiniz.

Bunları 2 haftalık bir dönem boyunca akşam yemeğinde bir başlangıç olarak tüketin, yanında hafif bir protein (balık, yumurta) ve 1 elma ya da herhangi bir meyve tercih edin.

Günün geri kalanında ise olabildiğince dengeli beslenmeye özen gösterin ve öğünlerin arasında daha fazla su için. Üstte belirttiğimiz maddelerden uzak durun ki çorbalar sağlığınızda pozitif bir etki yaratabilsin.

Isırgan Otu ve Kereviz Çorbası

Isırgan otu yabani bir bitkidir ve kanı temizleme özelliği ile bilinir. Tarlalarda, kirlenmemiş bölgelerde plastik eldivenler kullanılarak toplanabilir. Ayrıca aktarlarda ve bitkisel ürün dükkanlarında da bulabilirsiniz. Isırgan otu aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Antiseptik
 • Anti-enflamatuvar
 • Astrinjen
 • Arındırıcı
 • Antiromatizmal
 • Hipoglisemik

Kereviz de detoks etkisi olan harika bir besindir. Sadece karaciğer ve safra kesesinin fonksiyonunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda böbreklere de iyi gelir, bu mükemmel sebzenin bu tarifte bulunma sebebi de budur.

Şu yazımıza bir göz atın: Canlandırıcı 5 Kereviz Tarifi

kereviz çorbası

Karahindiba ve Marul Çorbası

Karahindibada A, B ve C vitaminleri, folik asit, potasyum, silikon, demir ve tanenler bulunur. Böbrekler ve karaciğerin ikisine de iyi gelmektedir ve çok iyi bir detoks yaptırıcı besindir. Aynı zamanda, diüretik, sindirimi kolaylaştıran ve laksatif özellikleri de bulunmaktadır.

Taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilir. Alıştığımız şey marulu pişmemiş olarak salatalarda yemektir. Fakat, diğer sebzeler gibi pişirerek onu daha iyi sindirilebilir bir hale de getirebiliriz.

Çok faydalı diüretik özellikleri vardır ve sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olduğu için de akşam yemeğinde yenildiğinde sonrasındaki gece uykusunun verimli olması için çok faydalıdır.

Bu yazımıza da bir göz atın: Karaciğer Detoksu için Şifalı Bitkiler

Kimyon ve Yulaf Ezmesi Çorbası

Yulaf ezmesi, çorbaya verdiği kıvama ek olarak, lif ve bitkisel proteinler içerir, bunlar da toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Bu tahıl bağırsak geçişlerini destekleyen besin değeri çok yüksek bir gıdadır, tam bir vücut temizliği istiyorsanız kesinlikle bu besini yediğiniz şeylere eklemelisiniz.

Kimyon günlük beslenmemizde çok önemli olan bir maddedir. Güçlü anti-kanser ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir, bunlar da safranın atılmasına ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

kimyon

Soğan ve Enginar Çorbası

Soğan çorbası rahatlatma ve şifa verme özelliği açısından çok klasik bir tariftir. Soğan kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ve sülfür gibi mineraller bakımından zengindir. Ayrıca bol miktarda A, B, C ve E vitamini de barındırır. Çiğ ya da pişmiş yiyebilirsiniz, böbrek fonksiyonlarına yardımcı olur.

Enginar karaciğeri koruması bakımından en bilindik sebzedir, olduğu gibi yenilebilir ya da yapraklarından çay yapılabilir. Enginarın çorbaya birazcık acı bir tat katabileceğini aklınızda tutun, özellikle de yapraklarını kullanıyorsanız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.